Kawa wpływa na płodność

Kobiety i mężczyźni poddający się leczeniu niepłodności powinni zmienić nawyk częstego picia kawy - informuje australijski serwis "News in Science" za pismem "Human Reproduction".

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP 2002-08-09

Odsłony

6035
Dr Hillary Klonoff-Cohen i jej współpracownicy z Wydziału Medycyny Rodzinnej i Profilaktycznej Uniwersytetu Kalifornii w San Diego przez pięć lat obserwowali 221 niepłodnych par. Badane pary starały się o dziecko na dwa sposoby - w drodze zapłodnienia in vitro (IVF) oraz zabiegu polegającego na sztucznym wprowadzeniu nasienia do jajowodu (GIFT).

Badacze analizowali wpływ spożycia kawy na komórkę jajową, ilość, kształt i żywotność plemników, na wyniki prób zapłodnienia i liczbę ciąż, poronień oraz żywych narodzin.

Uczestnicy badania wypełniali w tym celu szczegółowe kwestionariusze dotyczące nawyków związanych z piciem kawy kofeinowej, herbaty, orzeźwiających napojów bezalkoholowych i zjadaniem czekolady. Dane dotyczyły całego życia, ze szczególnym uwzględnieniem okresu tuż przed leczeniem i podczas trwania zabiegów.

Badacze zauważyli, że kobiety pijące przez dłuższy czas nawet minimalne ilości kawy - od 2 do 50 miligramów kofeiny dziennie (przeciętna filiżanka kawy zawiera jej około 100 mg) - miały trzy razy mniejszą szansę na urodzenie żywego dziecka niż kobiety wypijające mniej niż 2 miligramy kofeiny dziennie.

Z kolei spożycie kofeiny przez mężczyzn zwiększało prawdopodobieństwo, że jego partnerki zajdą w ciążę mnogą. Jeśli mężczyzna wypijał jedną filiżankę kawy ponad normę, szansa ta wzrastała dwukrotnie. Szansa na ciążę mnogą wzrastała do trzech razów, jeśli dany mężczyzna wypijał taką ilość kawy na początku procedur związanych z zapłodnieniem in vitro.

"To pierwsze badania wyników leczenia IVF i GIFT pod kątem wpływu kofeiny na żywe narodziny, ciąż mnogich i wieku, w którym kobieta zachodzi w ciążę" - podkreśla badaczka.

"Jeśli wyniki badania potwierdzą się, osobom przygotowujących się i poddającym się zabiegom zapłodnienia metodami IVF i GIFT powinno się zalecać ograniczenie spożycia kofeiny" - zaznacza.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

scr (niezweryfikowany)
no to może delegalize it? ;-)
Zajawki z NeuroGroove
 • Pierwszy raz
 • Psilocybe Cubensis Golden Teacher

Podekscytowanie; Dom Babci; Trip z Przyjacielem i Dziewczyną; Waga: 65kg

   Spis treści:

 • Dekstrometorfan

Set & Settings - okoliczne jezioro, koniec jesieni, nastawiłem się na miłe spędzenie czasu.

Substancja: 450 dxm + dwa Harnasie.

Exp: mj, alko, feta, 2c-b, mda, tramal (raz), kodeina (raz), dxm, benzydamina (raz), metkatynon (raz), diazepam, bromazepam, chyba tyle.

Wszystkie swoje przemyślenia pisałem na 'żywo', i postaram się zachować oryginalność wypowiedzi. Godzinę temu przyszedłem do domu, więc jestem świeżo po podróży.

 • Bad trip
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Marihuana

Domowe zacisze, czwartkowy wieczór ok. 22. Nastawienie bardziej niż pozytywne, w tle muzyka z playlisty stworzonej na podobne okoliczności, na stole piwko a w lodówce przygotowane na gastro spaghetti. Jak się wydawało, przy takim zestawie można liczyć na miły wieczór :)

Dzień przed opisywanym poniżej tripem, zakupiliśmy sztukę u znajomego. Z powodu braku wolnego czasu, pomyślałam że palenie najlepiej odłożyć na luźny, spokojny wieczór, więc sztuka powędrowała do szuflady. Następnego dnia mieliśmy wolny wieczór,  zaproponowałam, żeby przyjarać po chamsku z wiadra;) Mój facet nie lubi palić w ten sposób, ale w końcu go namówiłam i poszłam do kuchni przygotować co trzeba.

W między czasie upichciłam szybko spaghetti (ostatnimi czasy często miałam potworne gastro po paleniu) i włożyłam piwka do lodówki.

 • Kodeina
 • Kofeina
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Samemu w pokoju, muzyka, cała noc, tylko ja i moje myśli.

Witam wszystkich serdecznie, dziś chciałbym opisać mój 1 Trip Raport jako tako (pisał bym już dużo wcześniej ale byłem zbyt leniwy by założyć konto) zacznę chyba od ogólnych informacji, a więc przechodząc do rzeczy...

Ogólne dane:

Czas: blisko 7 godzin.

Spożyte substancje:

- Mj – 3 butle z Afgana = średnie zjaranie.

- Kodeina – Blisko 400 – 500mg (było jej więcej w butelce niż to policzyłem, potem przeliczyłem ponownie)