Kawa a kamienie żółciowe*

Czy picie kawy może obniżyć ryzyko występowania kamieni żółciowych u mężczyzn?

Anonim

Kategorie

Źródło

Aleksandra Bluma, zdrowie.com.pl
www.kawa-online.com

Odsłony

10415
Mężczyźni, którzy wypijają cztery lub więcej filiżanek kawy każdego dnia, nieważne czy wybiorą espresso, latte, czy będą pić kawę z fusami czy rozpuszczalną mają o 45% mniejsze szanse na wystąpienie kamicy żółciowej, głosi raport The Jurnal of American Medical Association z 9 czerwca.

W badaniach wzięło udział 46.008 mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat, u których nigdny nie stwierdzono jakichkolwiek dolegliwości ze strony woreczka żółciowego. Wśród grupy panów, którzy regularnie konsumowali kawę przez 10 lat stwierdzono znacznie mniej przypadków kamicy zółciowej, niż w grupie, która kawy nie pijała regularnie.

Wśród mężczyzn, którzy regularnie spożywali dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie ryzyko tej choroby spadło o 40%, a wśród tych, którzy wypijali cztery lub więcej filiżanek dziennie - ryzyko zachorowania spadło o 45%.

Podobny efekt nie był obserwowany po konsumpcji herbaty, kawy bezkofeinowej oraz niskokalorycznych napoi z kofeiną.

Podczas badań naukowcy zidentyfikowali 1.081 przypadków kamicy woreczka żółciowego, z czego 885 osób wymagało operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Kamienie te to stały twór składający się z cholesterolu, soli wapnia i z żółci. Małe kamyczki zwykle nie dają znać o sobie. Gdy jednak osiągną większe rozmiary blokują wejście do woreczka żółciowego, powodując stany zapalne i ból. Na chorobę tą cierpi 20 milionów Amerykanów, a rocznie hospitalizuje się 800 tys. pacjentów.

Kierownik badań, Dr Michael F. Leitzmann z departamentu żywności Harvard School of Public Health, spekuluje, że istnieje kilka sposobów redukcji ryzyka wystapienia wspomnianej choroby przez kawę, która rozpuszcza kamienie.

Doktor nadmienia, że rezultaty badań "są oczywiście mocno uogólnione dla 40 letnich i starszych Amerykanów".

"Potrzebne są dalsze badania, by oszacować ewentualny wpływ terapeutyczny kawy na choroby związane z woreczkiem żółciowym" - pisze Leitzmann.

"Ponieważ ogólne skutki spożywania kawy na zdrowie zależy od częstości jej picia, ilości, miejsca pochodzenia, typu kawy, metod prażenia ziarna, sposobu przygotowania naparu, a także od indywidualnej dla każdego organizmu tolerancji na kofeinę - zalecenia kliniczne powinny być dostosowane do wymogów poszczególnych pacjentów" - czytamy w podsumowaniu raportu.
*tytuł od: luxx

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie pozytywne. Zaawansowana i zaufana ekipa.

 

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Set: Z racji tego, że jestem osobą uzależnioną miałem lekkie obawy przed przyjęciem grzybów, tym bardziej iż uczestniczę aktualnie w terapii uzależnień. Z drugiej strony miałem świadomość tego co robię, jaki wpływ ma na mnie psylocybina i co chcę osiągnąć (zgłębić siebie, nawiązać kontakt z naturą). Nie używałem żadnych innych substancji psychoaktywnych od ponad czterech miesięcy. Z przyjęciem grzybów czekałem na odpowiedni moment w życiu od ich ususzenia, to jest od pół roku. Setting: Z samego początku mieszkanie w bloku. Następnie, gdzie odbyła się większa część podróży - łąki, lasy i góry. To był słoneczny, wiosenny dzień. Cały czas byłem z trzema znajomymi, z tymże jedna z tych osób była mi szczególnie bliska - był to mój przyjaciel.

Wstałem rano z myślą, że to właśnie dziś jest ten dzień. Czekałem na niego pół roku, nie śpieszyło mi się. Wiedziałem, że jeśli chodzi o psylocybinę nie ma się co pośpieszać - w końcu nadejdzie odpowiedni moment.

T -60 do -30 minut
Wypiłem nektar z czarnej porzeczki.

T 0
Zjadłem z przyjacielem po około trzy i pół grama ususzonych cubensisów.

  • Dekstrometorfan

WAGA: 68 kg

DOŚWIADCZENIE: DXM, Marihuana, Alkohol

DATA PRZYJĘCIA: 31.06.2009

SET & SETTINGS

Impreza u mnie w mieszkaniu, 6 osób razem ze mną. Start około godziny 19. Planowałem wziąć tego dnia 10 tabletek max, kolega proponował mi żebym wziął je wszystkie naraz, ale zbyt się balem żeby to zrobić, ale w końcu łącznie wziąłem 22 z przerwami

ZAŻYTE SUBSTANCJE: 22 tabletki Acodinu (330mg DXM)

  • Metoksetamina
  • Pozytywne przeżycie

Ciag metoksetaminowoDXMowokodeinowobenzodiazepinowy, nastroj tak dobry, jak dobry mozna miec spedzajac swieta z tesciowa w jednym mieszkaniu. :)

Trip mial miejsce jakis czas temu, podczas swiat w Polsce. Bylismy nieco zmeczeni wycieczka, w dobrych nastrojach, nieco sentymentalnie - byla to nasza ostatnia dawka metoksetaminy z tego sortu. Miala byc to nasza czwarta (?) dawka tego dnia. Zamknelismy sie w malym pokoju, zapalilismy swieczki (raczej w celu praktycznym, niz nastrojowym) i uwazylismy dawke. Iniekcja poszla gladko jak zwykle, nawet to lubie, mam mile skojarzenia zapachowe (przez odkazanie miejsca wkucia perfumami), ktore rzutuja na trip i odruch pawlowa na widok strzykawki.

randomness