Już wiemy, skąd uzależnienie od nikotyny. Winny jest ten region mózgu

Skąd się bierze uzależnienie od nikotyny? Naukowcy namierzyli konkretny region w mózgu, w którym jest ono inicjowane, a następnie utrwalane we wczesnym okresie życia. Czy odkrycie to można wykorzystać do opracowania terapii pomagających zerwać z nałogiem?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Focus
Marcin Powęska

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

83

Skąd się bierze uzależnienie od nikotyny? Naukowcy namierzyli konkretny region w mózgu, w którym jest ono inicjowane, a następnie utrwalane we wczesnym okresie życia. Czy odkrycie to można wykorzystać do opracowania terapii pomagających zerwać z nałogiem?

Uzależnienie od nikotyny to poważny problem w skali globalnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zjawisko to dotyka ok. 2 mld ludzi w różnym wieku. Co minutę 10 milionów osób na świecie zapala papierosa, a 15 osób umiera w konsekwencji tego nałogu. Rzucić palenie nie jest łatwo, ale warto zadać sobie pytanie: jak to wszystko się zaczyna?

Nowe badania wykazały, że poziom istoty szarej w dwóch rejonach mózgu może być powiązany z chęcią rozpoczęcia palenia w okresie dojrzewania i wzmocnienia uzależnienia od nikotyny. Naukowcy z University of Cambridge, University of Warwick i Fudan University przeanalizowali skany mózgu i dane behawioralne ponad 800 młodych ludzi w wieku 14, 19 i 23 lat. Odkrycia wskazują na uszkodzony “mechanizm neurobehawioralny”, który może prowadzić do wczesnego rozpoczęcia używania nikotyny i uzależnienia się od niej na długi czas. Szczegóły opisano w Nature Communications.

Uzależnienie od nikotyny utrwala się w naszym mózgu

Istota szara to jeden z dwóch podstawowych elementów budujących nasz układ nerwowy. Składa się przede wszystkim z ciał komórek nerwowych, które mają za zadanie generowanie, przetwarzanie i przesyłanie impulsów nerwowych. Mimo iż rozwój mózgu trwa do wieku dorosłego, wzrost istoty szarej osiąga szczyt przed okresem dojrzewania.

Niska objętość istoty szarej w lewej części brzuszno-przyśrodkowej kory przedczołowej może być “dziedzicznym biomarkerem” uzależnienia od nikotyny. Mniej istoty szarej w lewym przodomózgowiu może obniżać funkcje poznawcze i prowadzić do tzw. rozhamowania, czyli impulsywnego, łamiącego zasady zachowania wynikającego z ograniczonej zdolności do rozważania konsekwencji. Może to zwiększać szanse na palenie w młodym wieku.

Kiedy dojdzie do “przyjęcia” nałogu, ilość istoty szarej w prawym płacie czołowym maleje, co może osłabiać kontrolę nad paleniem poprzez wpływ na tzw. motywację hedonistyczną. We wcześniejszych badaniach wykazano, że utrata istoty szarej w prawej półkuli ma wpływ na uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Prof. Trevor Robbins z University of Cambridge mówi:

Palenie tytoniu jest prawdopodobnie najczęstszym nałogiem na świecie i główną przyczyną śmiertelności wśród dorosłych. Rozpoczęcie nałogu palenia jest najbardziej prawdopodobne w okresie dojrzewania. Każdy sposób wykrycia zwiększonej szansy na to, abyśmy mogli ukierunkować interwencje, może pomóc uratować miliony istnień ludzkich.

W badaniu wykorzystano dane zebrane w ramach projektu IMAGEN z ośrodków w czterech krajach europejskich: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Irlandii. Naukowcy porównali dane obrazowania mózgu osób, które paliły w wieku 14 lat, z tymi, które nie paliły, i powtórzyli to dla tych samych uczestników w wieku 19 i 23 lat. Osoby palące w wieku 14 lat miały średnio znacznie mniej istoty szarej w lewej korze przedczołowej. Ponadto osoby, które zaczęły palić w wieku 19 lat, miały również mniej istoty szarej w lewej korze przedczołowej w wieku 14 lat, co wskazuje na potencjalny wpływ przyczynowy.

Dr Barbara Sahakian z University of Cambridge dodaje:

Brzuszno-przyśrodkowa kora przedczołowa jest kluczowym regionem dla dopaminy, substancji chemicznej przyjemności w mózgu. Oprócz roli w nagradzaniu doświadczeń, od dawna uważa się, że dopamina wpływa na samokontrolę. Mniejsza ilość istoty szarej w tym regionie mózgu może ograniczać funkcje poznawcze, prowadząc do niższej samokontroli i skłonności do ryzykownych zachowań, takich jak palenie.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Nie do końca tak, jak sobie życzyłem, bo mój ziomek nie jest w stanie pojąć do czego służą psychodeliki i jak powinno się je wykorzystywać. Dlatego zamiast na łonie natury, większość czasu spędziliśmy na załatwianiu spraw w mieście. Najlepiej przeżywałem kiedy byłem sam i chwała mi za to, że udało mi się potripować. Nastawienie pozytywne.

 Zamówiłem sobie dwa bloterki ze sklepu RC, a dostałem trzy. Postanowiłem, że zażyję je z moim najlepszym kumplem w Po przeczytaniu wielu trip raportów byłem w pełni świadomy tego, co może mnie spotkać. Jak sie wkurzyłem, kiedy okazało si,ę że nie potrafił zarezerwować całej soboty na to. Musiała po domu łazić i sprzątać z jego dziewczyna. Do tego siostra, jej koleżanka i robienie zakupów na mieście. Nie ma nic gorszego, jak udawanie normalnego i jak ktoś głupio spyta czy się źle czuje.

  • Bad trip
  • Benzydamina

Pomimo iż kilka tripów z benzydaminą było za mną, doskonale wiedziałem, co cipacz robi z mózgu, za sprawą tego, że nigdzie dxm nie mogłem dorwać, zakupiłem 4 paczki tantum rosa, ekstrakcja wyszła bardzo dobrze, jestem sam w swoim pokoju, nikogo wokół mnie, tylko ja i ciemność, kto miał schizy na benzie wie dobrze, że to nie za dobre miejsce, jednakże... dla mnie idealne, kocham tripy w samotności.

 
Za godzinę zero przyjąłem sobie 19:30, wtedy skończyłem ekstrakcję i postanowiłem władować w siebie do razy 2 gramy benzy.

T+25 minut – mój test na to, czy benza się ładuje to dmuchanie ustami, takie głośnie wydychanie powietrza co minutę, jeżeli dźwięk zacznie być „metaliczny”, mam znak, że benza zaczyna działać, co też nastąpiło po 25 minutach.

  • Marihuana

Był letni wieczór, ostatni dzień wakacji. Od dawna

czekałam żeby się zbuhać i zapomnieć o nękających mnie

problemach, a zresztą następnego dnia trzeba było iść

do szkoły, więc musiałam to jakoś wykorzystać. Kolega

zaproponował mi jaranie, zgodziłam się bez wahania,

tym bardziej, że było za darmo. Było z nami jeszcze

parę osób, ale nie znałam ich zbyt dobrze... Wzięłam

pierwszego bucha... może trochę za mocno się

zaciągnęłam, bo zaczęłam się ksztusić. Trwało to może

  • MDMA (Ecstasy)

randomness