- W Polsce wciąż istnieją dziesiątki bazarów, gdzie można kupić papierosy z przemytu czy podrabiane. I to nie tylko w mniejszych miejscowościach, ale też takich gdzie mamy straż miejską, policję i inne służby. Wszyscy o tym wiedzą i w mniej lub bardziej oficjalny sposób akceptują - mówił Andrzej Lewandowski, członek zarządu JTI Polska podczas debaty eksperckiej "Szara strefa w sektorze tytoniowym" zorganizowanej przez Business Centre Club.
Podczas debaty na temat zjawiska szarej strefy w sektorze tytoniowym przedstawiciel JTI Polska zwrócił uwagę na kwestię świadomości społecznej, czyli sposobu, w jaki przez Polaków odbierana jest przestępczość tytoniowa.
- O ile wszyscy zgadzamy się co do kierunku niezbędnych zmian regulacyjnych to chyba wszyscy będziemy także zgodni, że pojmowanie społeczne kwestii związanych z przestępczością tytoniową nie jest na takim poziomie, na jakim byśmy chcieli. Przyzwolenie na handel i zakup nielegalnych wyrobów tytoniowych jest ogromne - dodał Lewandowski.
Andrzej Lewandowski postuluje, aby zasada tolerancji obowiązywała również w przypadku zakupu nielegalnych wyrobów tytoniowych.
- Zrobiliśmy dokładne badania na grupie tysiąca użytkowników tytoniu do palenia. Wśród nich było oczywiście wielu użytkowników tytoniu nieakcyzowanego. Zapytaliśmy ich m.in. czy ten tytoń, który kupują w saszetkach czy torebkach na bazarze uznają za legalny czy nie. Dwie trzecie respondentów stwierdziło, że jest to produkt legalny - dodał.
Zdaniem członka zarządu JTI Polska organy ścigania działają bardzo sprawnie informując o swoich działaniach, ale informacje CBŚP trafiają raczej do tych, którzy organizują nowe fabryki czy też nowe krajalnie, a niekoniecznie do konsumentów. Stąd Komisja Tytoniowa BCC proponuje zorganizowanie kampanii informacyjnej na ten temat, która miałaby szanse dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców.
- Poparcie zmian prawnych kampanią informacyjną wydaje nam się dobrym rozwiązaniem. Służymy przykładami z innych rynków, które to robiły. W ostatnich latach bardzo skuteczna na tym polu była Rumunia. Zmiany prawne powiązano tam bezpośrednio z komunikacją skierowaną do obywateli. W efekcie zaobserwowano realny spadek szarej strefy i wzrost wpływów budżetowych. Wydaje mi się, że byłoby to dobre uzupełnienie działań, o których rozmawiamy. Nieuchronność kary to jedno, ale trzeba mieć świadomość, że coś jest przestępstwem. Dlatego postulujemy aby wspólnie z BCC, służbami i innymi firmami wesprzeć zmiany w prawie kampanią i zmienić świadomość konsumentów - zakończył Lewandowski.
Komentarze