Jesteś użytkownikiem marihuany? Możesz potrzebować większej dawki narkozy
Reuters, powołując się na badania amerykańskich naukowców, donosi, że ludzie regularnie palący marihuanę mogą potrzebować większych dawek narkozy.
Kategorie
Źródło
Odsłony
421Reuters, powołując się na badania amerykańskich naukowców, donosi, że ludzie regularnie palący marihuanę mogą potrzebować większych dawek narkozy.
Według naukowców, użytkownicy marihuany mogą potrzebować nawet dwukrotnie większej dawki narkozy niż pacjenci, którzy nigdy nie korzystali z tej używki. Porównane zostały 3 leki, używane najczęściej podczas przeprowadzania endoskopii - fentanyl, midazolam oraz propofol. Inspiracją do przeprowadzenia testów był fakt, że marihuana jest coraz popularniejsza (i coraz bardziej legalną) używką w Stanach Zjednoczonych.
Marihuana zyskuje na popularności
Marihuana w ostatnich latach sporo zyskała na popularności. Między 2007 a 2015 rokiem jej użycie wzrosło w Stanach o 43%. Statystyka pokazuje, że 13.5% dorosłych regularnie użytkuje narkotyk. Jeśli pod uwagę weźmiemy całą populację świata - 4% (183 miliony) dorosłych paliło w swoich życiu zioło.
W jaki sposób natomiast palenie marihuany wpływa na opiekę zdrowotną? Naukowcy ze szpitala w Grand Junction w Kolorado skupili się na konkretnym zagadnieniu z tym związanym - uspokojeniu polekowym. Zbadali oni dokumentację 250 pacjentów, którym podawane były 3 wspomniane wcześniej leki i zestawili ją z danymi, czy dane osoby były użytkownikami marihuany, czy nie. Narkotyk jest legalny w Kolorado od 2012 roku.
Wpływ THC na działanie narkozy
Rezultaty badań były dość ciekawe. Po porównaniu jednostek niepalących z tymi, które zażywają marihuanę regularnie okazało się, że palacze potrzebują średnio 14% większą dawkę fentanylu, 20% większą dawkę midazolamu oraz 220% większą dawkę propofolu, aby uzyskać takie same rezultaty.
Dr. Roderic Eckenhoff z Uniwersytetu w Pensylwanii tak opisuje badania:
<blockquote>
Uznałbym je za pilotażowe badania dotyczące wpływu THC na działanie leków powodujących uspokojenie polekowe. Pewnie ktoś powinien się zająć bardziej kompleksowym testem.</blockquote>
Niemniej jednak, badania przeprowadzone na małej grupie ludzi dają pewien wgląd w zagadnięcie wpływu tetrahydrokannabinolu na uspokojenie polekowe. Miejmy nadzieję, że bardziej dokładne testy zostaną wykonane w przyszłości.