REKLAMA
Jaka rodzina może zapobiec narkomanii? - debata w Lublinie

W Lublinie odbyła się debata pod hasłem "101 pomysłów - Jak wychować szczęśliwe dziecko?".

Anonim

Kategorie

Źródło

dziennik.pap.pl

Odsłony

2686
Brak zaufania do dzieci jest najczęstszym błędem rodziców w wychowaniu - uważają uczestnicy debaty w Lublinie na temat roli rodziny w zapobieganiu narkomanii i innym patologiom społecznym.

W środowej debacie pod hasłem "101 pomysłów - Jak wychować szczęśliwe dziecko?" wzięła udział głównie młodzież lubelskich szkół średnich.

"Zadaniem młodych było m.in. opracowanie w małych grupach roboczych modelu idealnych rodziców. Oczekiwania te zebrane zostaną w 'Księdze życzeń', która trafi przede wszystkim do nich samych" - powiedział Ireneusz Siudem z Lubelskiego Towarzystwa Zapobiegania Patologiom Społecznym "Kuźnia".
Zdaniem młodych, najczęstszym błędem rodziców, który może w konsekwencji powodować ucieczkę młodych w narkomanię czy alkoholizm jest brak zaufania do dzieci i nadopiekuńczość.
"Nie może być tak, że opieka rodzica doprowadzona jest do absurdu, kiedy wynika z takich proroctw, że wszystko jest złe i wszędzie może mnie coś złego spotkać. W radiu i telewizji słyszy się często, że młodzież jest zła i zdeprawowana i to nieraz powoduje taką nadopiekuńczość rodziców" - powiedział Łukasz Wójcik, uczeń III kl. Liceum Ogólnokształcącego.

Brak zaufania, zdaniem młodych, wyzwala negatywne nastawienie do rodziny. "Młody człowiek zaczyna wtedy działać na własną rękę i lekceważyć zakazy rodziców - tłumaczy Magda Smalisz z III LO. "On wtedy próbuje omijać różnymi drogami te zakazy i nie zawsze te drogi są dobre" - dodaje licealista Michał Nataniewski.

"W debacie biorą udział ludzie stojący na progu dorosłości, którzy za kilka lat będą zakładać własne rodziny. Może taka dyskusja pomoże im bardziej świadomie wychowywać swoje dzieci" -tłumaczy Siudem.

Debata ma wskazać rolę rodziny w zapobieganiu narkomanii oraz innym patologiom społecznym.

"W ubiegłych latach zwykle straszono szkodliwością narkotyków; pokazywano narkomanów, śmierć, różnego rodzaju drastyczne sytuacje, które niestety, jak wynika z najnowszych badań psychologicznych, nie przynoszą efektu. Skoncentrowaliśmy się więc na profilaktyce" - dodaje Siudem.

Lubelską konferencję zorganizował urząd wojewódzki oraz stowarzyszenia i ośrodki zajmujące się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów narkomanii. Debata odbyła się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Tripraport
  • Tytoń

Euforia, entuzjazm, radość, pozytywne oczekiwania, niemal pewność, że wszystko będzie szło po mojej myśli.

                                                                                       "faza taka, jaka powinna być"

  • Benzydamina

Waga: 50kg (mało jak na mój wiek :| )


Wiek: 18 lat

  • Benzydamina
  • Etanol (alkohol)
  • Fluoksetyna

Set & Setting: jezioro w lesie poza miastem, namiot na plaży, deszcz i ciemność, dzień wcześniej palenie do nieprzytomności

Wiek: 17 lat, 70 kilogramów. ,obaj mniej wiecej tak samo.

Nie zamierzam namawiać tym wpisem nikogo do brania benzydaminy, fluoksetyny w celach innych niż terapeutyczne i picia wódy. Stanowczo odradzam ww. substancje.

  • Lophophora williamsii (meskalina)

Substancja i dawka: około 15 g suszonej skóry kaktusa San Pedro ( zawiera on meskalinę )

Około godziny 3 po południu zacząłem przygotowywać wywar. Zmieliłem w młynku do kawy 30 gramów suszonej skóry San Pedro ( w niej jet największe stężenie alkaloidów podobno ). Wrzucułem to do około 2 l gorącej wody, do całości wycisnąłem 3 cytryny. Wywar gotował się 6 godzin, straszliwie przy tym śmierdząc. Ciecz przefiltrowałem najsampierwej przez sitko, późnej przez watę. Odstawiłem do wystygnięcia.