REKLAMA
Jak rzucić palenie

Uzależnienie kojarzy się zazwyczaj z alkoholem i narkotykami, a dopiero później z papierosami, mimo że w skutkach jest tak samo groźne.

Anonim

Kategorie

Źródło

Dziennik Łódzki
Lucyna Krysiak

Odsłony

17882

Uzależnienie kojarzy się zazwyczaj z alkoholem i narkotykami, a dopiero później z papierosami, mimo że w skutkach jest tak samo groźne. Substancje chemiczne, zawarte w papierosach, a przede wszystkim nikotyna, niszczą płuca, serce, naczynia krwionośne, wątrobę, trzustkę, mózg i układ rozrodczy u kobiet.

Palące w ciąży kobiety rodzą słabsze dzieci, często obciążone wadami rozwojowymi i wcześniactwem. Palenie to główna przyczyna raka płuc i krtani, ale pośrednio też innych narządów. Cierpią również niepalący. Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące zawiera 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

Nie zastanawiaj się, rzuć palenie, najlepiej już dziś, teraz, w tej chwili!

Na głodzie

Każdego roku w Polsce umiera 100 tysięcy ludzi, cierpiących na choroby odtytoniowe. Ponad połowa zmarłych nie dożyła 65. roku życia. Aktywnymi palaczami jest 40 proc. dorosłych mężczyzn i 20 proc. kobiet. Przepalają oni rocznie 16 mld zł.

Codziennie rozpoczyna palenie 500 nieletnich dziewcząt i chłopców, a próbę zapalenia pierwszego w życiu papierosa podejmuje 180 tys. dzieci. Nie są świadomi zagrożenia, zanim więc się obejrzą, już są uzależnieni. Pojawia się u nich głód tytoniowy i najczęściej nie są sobie w stanie sami z nim poradzić.

Nikotyna uzależnia w bardzo wysokim stopniu. Nie odurza jak alkohol i narkotyki, więc łatwo ją zlekceważyć. Uzależniony organizm domaga się jej jednak więcej i więcej. Bez pomocy medycznej i terapii odwykowej tylko najsilniejsi potrafią zerwać z nałogiem, młody człowiek nie jest w stanie z niego wyjść samodzielnie.

Zerwałem, jak wytrwać

Decyzja zapadła: to był ostatni papieros. Tylko jak wytrwać w tej decyzji, kiedy każda myśl krąży wokół zapalenia papierosa, a w nocy śni się paczka długich, bieluteńkich papierosów, trzymanych w ustach i odpalanych jeden za drugim.

Najtrudniejsze są pierwsze dni po rzuceniu palenia, dlatego należy w tym czasie starać się spędzać wolny czas tam, gdzie palenie jest zabronione - w bibliotekach, muzeach, domach handlowych, kościele.

Należy też unikać alkoholu, gdyż wypicie kieliszka wina czy wódki wzmaga chęć zapalenia papierosa. Pomaga żucie gumy, ssanie miętowego cukierka i picie dużych ilości niegazowanej wody mineralniej, jak również terapia zajęciowa. Może to być uprawianie ogródka, malowanie obrazów, amatorskie śpiewanie w chórze lub joga i medytacja. Każdy rodzaj aktywności fizycznej i relaks zmniejszają objawy zespołu abstynencyjnego i wzmacniają siłę woli.

Skuteczne jest też leczenie hipnozą i agrikuloterapia. Ta ostatnia polega na wkłuciu specjalnej igły w ucho. Stymulowany jest w ten sposób ośrodek w mózgu, wyciszający głód tytoniowy.

Dobrze jest mieć także pod ręką talerz z surowymi warzywami. Kiedy zacznie ściskać w dołku, należy zjeść marchewkę, ogórek, jabłko, pogryźć pestki słonecznika lub dyni.

Wytrwać w postanowieniu pomaga dieta bogata w witaminy i mikroelementy, szczególnie w beta-karoten, magnez, cynk, chrom oraz witaminy B, C i E. Uzależnieniom sprzyja odwodnienie organizmu, dlatego należy pić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej i owoców, zawierających glukozę. Osoby uzależnione od nikotyny mają zwykle niski poziom cukru we krwi, co nie sprzyja zerwaniu z nałogiem.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

THC_ (niezweryfikowany)
Jak zajebiscie ze nie zaczelem plaic papierosow tylko od razu zaczolem od ganji :)
em szlugasz (niezweryfikowany)
Kiedyś po 3 dniach bez szluga miałem badaną glukozę -- okazało się, że nie jest tak słabo, a nawet norma. <br> <br>Dobrym sposobem na wyobcenie głodu nikotynowego jest herbata z lubczyka. Nie wiem czy jest jako ziele, czy tylko korzeń, ale 20 - 50g korzenia lubczyka zalewa się wrząciem i parzy. Zalewa pokilkakroć. W przypadku pojawienia się głodu nikotynowego -- chlup lubczyka w dziup i okazuje się, że jakoś tak obco się wobec nikotyny robi.
halo (niezweryfikowany)
bun dem babilą, ja sobie co wieczór obiecywałem, że to ostatni, i że już więcej nigdy, <br>i gówno. <br>papierosy to zło, atakują moją wolną wolę, to tak jak alkohol, <br> <br>zastanawiające, dlaczego jedyne używki dostępne legalnie i zatwierdzone przez państwo są tak nieprzyjemnie ubezwłasnowolniające?
Palacz z Bialego (niezweryfikowany)
Ja chce rzucic palenie i sie staram bo mam dosc samego smrodu ktory ode mnie jest po papierosach a ten tekst niema racji jak chcecie rzucic palenie to nie siedzcie tam gdzie niemozna palic bo to nic niedaje musicie przeciez jakos tam dotrzec a bez papierosa to niejest takie latwe moim zdaniem powinniscie przebywac w swoim towarzystwie i gdy cie poczestuja papierosem powinniscie powiedziec NIE ja juz tak tydzien jade i jakos juz glodu tytoniowego nieodczuwam najgorsze byly pierwsze 2 dni a pale 4 lata
Anonim (niezweryfikowany)
Kiedyś znalazłem - jakieś pół roku temu - świetną stronę, na której znajdowały się zdjęcia palaczy, np. jamy ustnej (słowem: obrzydliwe) , oraz przypisy wyjaśniające jakie skutki wywołuje palenie. Oczywiście, wszystko to było bardzo przerażające, fajnie jeszcze ktoś rozpisał jakie korzyści daje rzucenie palenia - naprawdę fajnie zrobiona strona, umocniła mnie w przekonaniu że czas rzucić... no i nie paliłem przez pół roku i teraz znowu jestem w nałogu. A tej świetnej strony już nie ma, a są tylko te suche z tekstem, nie przemawiające do wyobraźni. Mimo to cieszę się, że w Internecie są takie informacje, i że osoba, która chce przestać palić obecnie ma tyle okazwyanego wsparcia i pomocy Pozdrawiam!
Anonim (niezweryfikowany)
"Tylko jak wytrwać w tej decyzji, kiedy każda myśl krąży wokół zapalenia papierosa, a w nocy śni się paczka długich, bieluteńkich papierosów, trzymanych w ustach i odpalanych jeden za drugim." To mnie rozwalilo, juz drugi dzien nie pale a tu taki tekst, az mi pociemnialo :P
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Wieczorna, miła atmosfera z dobrym kumplem w jego mieszkaniu. Później doszedł jeszcze jeden osobnik i dziewczyna gospodarza.

Witam wszystkich czytelników w swoim pierwszym trip raporcie. Substancja którą wezmę tutaj na ruszt, jest kodeina i mój pierwszy raz z ową. Bez większych wstępów, zaczynajmy. Swoich towarzyszy określę jako K (kumpel, z którym spotkałem się u niego w domu), G (kumpel, który doszedł do nas po ~godzinie) i D (dziewczyna kumpla, która dołaczyła do nas po około 4 godzinach). Przedział czasowy będę określał standardowo T+X. 

  • Marihuana

Substancja: cannabis (1/3grama pachnącej, naturalnej marihuany).

W&N (Wystrój I Nastrój): początki jesiennej chandry gdzieś na bezdrożach.

Doświadczenie: cannabis, łysiczka lancetowata, chloroform, salvia i kilka innych dziwnych substancji.

Podobno "Polacy są tak agresywni, dlatego, że nie ma słońca" - coś w tym jest bo ilekroć przychodzi jesień nachodzi mnie wielka chandra. Co roku coraz mocniej czuję, że kolejnej zimy w naszym klimacie nie przetrzymam.

  • Kodeina

humor jak zwykle, poranne lenistwo i nudy; dom, przed kompem

Wstałem, wrześniowy dzień. Słonecznie i ciepło. Budzę się, choć pospał bym jeszcze parę ładnych godzin, wstaję jednak, włączam TV. Oglądam powtórkę Pogromców Mitów jednocześnie jedząc przygotowany przez mamę śniadaniowy twaróg. Najedzony udaje się pod poranny prysznic. Wycieram się, ubieram i zastanawiam się co ze sobą zrobić.

  • Przeżycie mistyczne
  • Szałwia Wieszcza

Set: Pozytywne nastawienie Setting: Domówka z dekoracjami uv, muzyka w klimatach psytrance.

1.

Razem ze znajomymi postanowiliśmy zrobić domówkę, mamy coroczną nazwijmy to tradycję która  polega na spozyciu lsd i pójściu gdzieś w

plener. Niestety, lato minęlo, wraz z nim pogoda i wysokie temperatury, uznałem że przenosimy to do mnie do mieszkania. Dzień wcześniej w

pocie czoła przygotowywaliśmy dekoracje, ozdoby, wszystko żeby mieszkanie ładnie wyglądało, razem z oświetleniem uv i resztą świateł

klimat robił się coraz lepszy. Ludzie się schodzili, robiło się weselej. Kilka osób w tym ja zjedliśmy kwasy, kolory zaczynały powoli

randomness