Jak leczyć studentów-narkomanów?

40% studentów polskich uczelni zetknęło się z narkotykami, 12% zażywa je systematycznie.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1255

Tymczasem do skutecznej walki z nałogiem konieczne jest współdziałanie wielu specjalistów - uważają uczestnicy międzynarodowego sympozjum "Postępy w Toksykologii Klinicznej i Sądowej", zorganizowanego w Klinice Toksykologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej i otwarciem granic Polska stała się otwarta dla europejskiego narkobiznesu. Jest to poważny problem, którego w pojedynkę nikt nie rozwiąże, dlatego tak ważne jest współdziałanie wielu specjalistów i stworzenie kompleksowego programu walki z narkomanią - mówiła podczas konferencji prasowej patronująca sympozjum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.

Jako przykłady realizacji takiej współpracy podano program "Uczelnie wolne od narkotyków", do którego pod egidą Kancelarii Prezydenta przystąpiło 40 polskich szkół wyższych; współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskich uczelni z policją w wykrywaniu handlarzy narkotykami oraz krakowski model przeciwdziałania uzależnieniom wśród studentów.

W grudniu z inicjatywy Kolegium Rektorów krakowskich uczelni została powołana Poradnia Chorób Środowiskowych dla Szkół Wyższych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie uzależnień. Równocześnie poradnia oferuje pełny zakres świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych dla osób zagrożonych lub dotkniętych uzależnieniem.

Postęp w neurobiologii polega na równoczesnym zastosowaniu metod psychologicznych i najbardziej wyrafinowanych metod biologii molekularnej. Na Zachodzie jest to stosowane. U nas są zamknięte kręgi terapeutów i psychologów, którzy nie dopuszczają nikogo, żeby leczyć, i stworzyli określone lobby; są określone środowiska psychiatrów. Tymczasem nowoczesne podejście może polegać tylko na tym, że równocześnie stosuje się psychoterapię indywidualną i zbiorową i farmakoterapię - powiedział organizator sympozjum, kierownik Katedry Toksykologii Klinicznej i Środowiskowej CMUJ prof. Janusz Pach.

Jak wyjaśnił, w skład takiej terapii wchodzi także możliwość sprawdzenia przez uzależnionego jakości zakupionego narkotyku. Może przyjść do nas i my mu oznaczymy w płynach ustrojowych zawartość i jakość narkotyku. Jest taka możliwość w klinice toksykologii przez 24 godziny na dobę - powiedział prof. Pach. Studencka poradnia toksykologiczna dysponuje także całodobowymi telefonami alarmowymi. (mn)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

eee tam (niezweryfikowany)
najlepiej wrzucic nas wszystkich do wiezien na dozywocie, nasze rodziny obciazyc kosztami i spierdolic nam zycie na dobre jesli bedziemy chcieli sobie np zajarac <br>pani labudzie taki pomysl napewno by sie spodobal :)
Natecki (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
frbdrk (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
luk (niezweryfikowany)
Taa.. Biedne chore studnenty. Najlepiej na przymusowy odwyk albo od razu do kryminału. Zresztą tysiące takich jak ja, pracujących, mających dzieci i rodziny też... <br>
Lech Kaczyński (niezweryfikowany)
Jak zawsze Niektorym(tm) nie na reke jest rozroznianie pomiedzy rozsadnym UZYWANIEM, a NADUZYWANIEM. No przeciez nie ma ZADNEJ roznicy!
El Igorro (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Jak najbardziej pozytywnie - brałem już wcześniej dysocjanty i wiem czego można się po nich spodziewać. Zachęcam do przeczytania poprzednich raportów.

Jedynie ten werset pisany jest po wytrzeźwieniu. Cała reszta powstawała pod wpływem wyżej wymienionej mieszanki i mniej-więcej od połowy staje się bardzo dziwna. Podsumowanie znajdziesz na końcu.

 

Jak to się zaczęło?

  • Amfetamina

Mam 18 lat i chciałabym powiedzieć pare słówek o

fecie:). Pierwszy raz wzięłam w 2 klasie liceum. Było fajnie a

nawet bardzo fajnie. Niczym się nie przejmowałam miałam ogromną

energię do robienia wielu rzeczy. Pózniej brałam ok dwa razy na

miesiąc. Chodziłam na dyskoteki i dobrze się bawiłam gdy wziełam

fetę.Było wspaniale:).


  • MDPV
  • Metkatynon

Właśnie nabyłem jedną pigułkę speedway'a, dopalacza zawierającego w swoim składzie jako główny składnik najprawdopodobniej MDPV. Zaczynam testy. Jestem już dzisiaj po trzech kotkach więc postanowiłem podejść do sprawy w miarę ostrożnie.

Dawka jaką przyjąłem to mniej więcej 1/3 tej żółto-zielonej pigułki (moim zdaniem ktoś kto kupi to i nie zajrzy na forum, od razu zje całą). Uwielbiam snuff, wciąganie nosem ale tylko w przypadku tabaczki. Nienawidzę za to zatkanego nosa i gorzkich spływów, dlatego też moją działkę wsypałem do szklanki, zalałem odrobiną wody gazowanej i wypiłem.

  • Muchomor czerwony


Poniższy rysunek i tekst został stworzony pod wpływem muchomora czerwonego.randomness