REKLAMA
Jak leczyć studentów-narkomanów?

40% studentów polskich uczelni zetknęło się z narkotykami, 12% zażywa je systematycznie.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1246

Tymczasem do skutecznej walki z nałogiem konieczne jest współdziałanie wielu specjalistów - uważają uczestnicy międzynarodowego sympozjum "Postępy w Toksykologii Klinicznej i Sądowej", zorganizowanego w Klinice Toksykologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej i otwarciem granic Polska stała się otwarta dla europejskiego narkobiznesu. Jest to poważny problem, którego w pojedynkę nikt nie rozwiąże, dlatego tak ważne jest współdziałanie wielu specjalistów i stworzenie kompleksowego programu walki z narkomanią - mówiła podczas konferencji prasowej patronująca sympozjum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.

Jako przykłady realizacji takiej współpracy podano program "Uczelnie wolne od narkotyków", do którego pod egidą Kancelarii Prezydenta przystąpiło 40 polskich szkół wyższych; współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskich uczelni z policją w wykrywaniu handlarzy narkotykami oraz krakowski model przeciwdziałania uzależnieniom wśród studentów.

W grudniu z inicjatywy Kolegium Rektorów krakowskich uczelni została powołana Poradnia Chorób Środowiskowych dla Szkół Wyższych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie uzależnień. Równocześnie poradnia oferuje pełny zakres świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych dla osób zagrożonych lub dotkniętych uzależnieniem.

Postęp w neurobiologii polega na równoczesnym zastosowaniu metod psychologicznych i najbardziej wyrafinowanych metod biologii molekularnej. Na Zachodzie jest to stosowane. U nas są zamknięte kręgi terapeutów i psychologów, którzy nie dopuszczają nikogo, żeby leczyć, i stworzyli określone lobby; są określone środowiska psychiatrów. Tymczasem nowoczesne podejście może polegać tylko na tym, że równocześnie stosuje się psychoterapię indywidualną i zbiorową i farmakoterapię - powiedział organizator sympozjum, kierownik Katedry Toksykologii Klinicznej i Środowiskowej CMUJ prof. Janusz Pach.

Jak wyjaśnił, w skład takiej terapii wchodzi także możliwość sprawdzenia przez uzależnionego jakości zakupionego narkotyku. Może przyjść do nas i my mu oznaczymy w płynach ustrojowych zawartość i jakość narkotyku. Jest taka możliwość w klinice toksykologii przez 24 godziny na dobę - powiedział prof. Pach. Studencka poradnia toksykologiczna dysponuje także całodobowymi telefonami alarmowymi. (mn)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

eee tam (niezweryfikowany)
najlepiej wrzucic nas wszystkich do wiezien na dozywocie, nasze rodziny obciazyc kosztami i spierdolic nam zycie na dobre jesli bedziemy chcieli sobie np zajarac <br>pani labudzie taki pomysl napewno by sie spodobal :)
Natecki (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
frbdrk (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
luk (niezweryfikowany)
Taa.. Biedne chore studnenty. Najlepiej na przymusowy odwyk albo od razu do kryminału. Zresztą tysiące takich jak ja, pracujących, mających dzieci i rodziny też... <br>
Lech Kaczyński (niezweryfikowany)
Jak zawsze Niektorym(tm) nie na reke jest rozroznianie pomiedzy rozsadnym UZYWANIEM, a NADUZYWANIEM. No przeciez nie ma ZADNEJ roznicy!
El Igorro (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)


Substancja: właściwie to gałka tyle, że w formie alkoholowej nalewkiKrótka receptura :

6 świeżych, całych gałek, litr spirytusu (85 %), parę łyżek miodu (?)

zetrzeć, ewentualnie rozpuścić miód (?), trzymać razem w słoju pół roku, potrząsać co czas jakiś

następnie zrobiłem nalew na skórkach (bez allebo) z 10 dużych cytryn i pół torebki rodzynek (24h) i zmieszałem z 0.3 -0.4 litra syropu (gorącego) złożonego pierwotnie z 1.5 szklanki cukru, litra wody i soku z tych cytryn.


  • 1P-LSD
  • Marihuana
  • Tripraport

 
 

  • Efedryna

Pierwszy raz w życiu zetknąłem się z jakimś środkiem pochodzenia

narkotycznego, przedtem

nie paliłem nawet marihuany, nie jadłem grzybów ani nie zażywałem LSD, za to

wlewałem w siebie

nieludzkie nieraz ilości "wody ognistej" - to mi wystarczało (i nadal będę

to robił).

Jednak o pewnych interesujących właściwościach Tussi przeczytałem na Neuro

Groove i po

dojściu do wniosku że Tussi mi chyba nie zaszkodzi, postanowiłem spróbować

  • Szałwia Wieszcza


0:00


Nabijam faję. Trudno podjąć decyzję -- czy zapalić? Kilka razy

uruchamiam zapalniczkę, gaszę, uruchamiam... W końcu szybka decyzja:

niech się dzieje co chce! Pierwszy mach trzymam około 30 sekund. Nic

nie czuję, ale nie czas na zastanawianie się -- biorę drugi, zaczynam

liczyć. I nagle uczucie, jakby dym uciekał z płuc do głowy! Zrobiłem

już wydech? Jeszcze nie? Trzymać jeszcze ten cholerny dym, czy w