Jak leczyć studentów-narkomanów?

40% studentów polskich uczelni zetknęło się z narkotykami, 12% zażywa je systematycznie.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1256

Tymczasem do skutecznej walki z nałogiem konieczne jest współdziałanie wielu specjalistów - uważają uczestnicy międzynarodowego sympozjum "Postępy w Toksykologii Klinicznej i Sądowej", zorganizowanego w Klinice Toksykologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej i otwarciem granic Polska stała się otwarta dla europejskiego narkobiznesu. Jest to poważny problem, którego w pojedynkę nikt nie rozwiąże, dlatego tak ważne jest współdziałanie wielu specjalistów i stworzenie kompleksowego programu walki z narkomanią - mówiła podczas konferencji prasowej patronująca sympozjum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.

Jako przykłady realizacji takiej współpracy podano program "Uczelnie wolne od narkotyków", do którego pod egidą Kancelarii Prezydenta przystąpiło 40 polskich szkół wyższych; współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskich uczelni z policją w wykrywaniu handlarzy narkotykami oraz krakowski model przeciwdziałania uzależnieniom wśród studentów.

W grudniu z inicjatywy Kolegium Rektorów krakowskich uczelni została powołana Poradnia Chorób Środowiskowych dla Szkół Wyższych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie uzależnień. Równocześnie poradnia oferuje pełny zakres świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych dla osób zagrożonych lub dotkniętych uzależnieniem.

Postęp w neurobiologii polega na równoczesnym zastosowaniu metod psychologicznych i najbardziej wyrafinowanych metod biologii molekularnej. Na Zachodzie jest to stosowane. U nas są zamknięte kręgi terapeutów i psychologów, którzy nie dopuszczają nikogo, żeby leczyć, i stworzyli określone lobby; są określone środowiska psychiatrów. Tymczasem nowoczesne podejście może polegać tylko na tym, że równocześnie stosuje się psychoterapię indywidualną i zbiorową i farmakoterapię - powiedział organizator sympozjum, kierownik Katedry Toksykologii Klinicznej i Środowiskowej CMUJ prof. Janusz Pach.

Jak wyjaśnił, w skład takiej terapii wchodzi także możliwość sprawdzenia przez uzależnionego jakości zakupionego narkotyku. Może przyjść do nas i my mu oznaczymy w płynach ustrojowych zawartość i jakość narkotyku. Jest taka możliwość w klinice toksykologii przez 24 godziny na dobę - powiedział prof. Pach. Studencka poradnia toksykologiczna dysponuje także całodobowymi telefonami alarmowymi. (mn)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

eee tam (niezweryfikowany)
najlepiej wrzucic nas wszystkich do wiezien na dozywocie, nasze rodziny obciazyc kosztami i spierdolic nam zycie na dobre jesli bedziemy chcieli sobie np zajarac <br>pani labudzie taki pomysl napewno by sie spodobal :)
Natecki (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
Buddha (niezweryfikowany)
Ja wiżę, że jedyną osobą która tu lobbuje jest pani Labuda, która widać ma potężne wpływy finansowe z narkobiznesu. <br> <br>Bardzo nie podoba mi się jej ciasnota umysłowa. A KYSZ!!!
frbdrk (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
luk (niezweryfikowany)
Taa.. Biedne chore studnenty. Najlepiej na przymusowy odwyk albo od razu do kryminału. Zresztą tysiące takich jak ja, pracujących, mających dzieci i rodziny też... <br>
Lech Kaczyński (niezweryfikowany)
Jak zawsze Niektorym(tm) nie na reke jest rozroznianie pomiedzy rozsadnym UZYWANIEM, a NADUZYWANIEM. No przeciez nie ma ZADNEJ roznicy!
El Igorro (niezweryfikowany)
No nie mogę znowu to durne kurwiszcze ( Lady BL) się udziela.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)

W swoim pokoju, matka śpi obok w pokoju, brata akurat nie ma w domu. Postanowiłem spróbować czegoś nowego. Byłem w bardzo dobrym humorze (chlapnąłem 4 browarki :D). Pozytywne nastawienie.

23.01.2008

Godzina 22:00

Matka już leży w łóżku, więc udałem się do kuchni, aby dokładnie oddzielić 150mg DXM. To był mój pierwszy raz z DXM, więc zaczełem od małej dawki, aby zobaczyć, czy nie jestem zbyt wrażliwy na tę substancję.

Godzina 23:30

Pojawiają się pierwsze efekty. Wszystko jest bardzo ciekawe. Rozglądam się po swoim pokoju, jakbym był w nim pierwszy raz. Ruchy rękoma pozostawiają lekkie smugi. Moje ręce wyginaja się w każdą stronę i ciągną przez cały pokój, ale jak dla mnie to za słabe efekty. Dorzucam 150mg DXM.

Godzina 1:00

  • 4-HO-MET
  • Przeżycie mistyczne

Pogoda: Pierwszy naprawdę słoneczny i ciepły dzień roku Miejsce: środek lasu Nastawienie: raczej dobre, niewielki stres spowodowany oczekiwaniami i podnieceniem Ludzie: z przyjacielem

Prolog

Z G. Spotykam się wieczorem nad rzeką. Odpalamy jointa aby lepiej nam się planowało jutrzejszy wyjazd.

- Las? – pyta G.

Od dłuższego czasu obiecaliśmy sobie hometa w lesie. W sumie to ja zawsze na to naciskałem bo obawiam się psychodelików w mieście. Miasto jest królestwem paranoi, hałas, smród, zamknięci, smutni ludzie – samo w sobie jest złym set and settings. Co innego las – natura, miliony bodźców, miliony kolorów.

  • MDMA (Ecstasy)

  • Dekstrometorfan

Włany pokój, spkój i czisza....

Notka od moderacji: raport jest pełen błędów i słabo czytelny, jednak takie było założenie autora. Ku przestrodze.

Zaczęło się od tego, żę przer miesią reularnie łykałem acodin coddziennie ilośxi okol 30-35 tabsów dziennie. Rano zaczynałem 10, za pół gzodzimy 30 itd, Do tego 100 mg BeTO ZK na uspokojenie serca o 30-40 mg Croznxenu, Zacząłem zauważać kłopoty  pisasnie tekstu na klawiarutze komputera. Mie były to literówki a mega-likterówkii.