REKLAMA
Jak łączenie marihuany z tytoniem wpływa na pamięć? Naukowcy przeprowadzili badania

Mieszanie marihuany z tytoniem nie ma związku z uczuciem haju, ale może korzystnie wpływać na pamięć. "Zmniejsza upośledzenia pamięci krótkotrwałej, które bywa konsekwencją palenia konopi indyjskich" - twierdzą badacze z University College London. Nie cieszcie się jednak za wcześnie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl
Karolina Wachowicz

Odsłony

442

Mieszanie marihuany z tytoniem nie ma związku z uczuciem haju, ale może korzystnie wpływać na pamięć. "Zmniejsza upośledzenia pamięci krótkotrwałej, które bywa konsekwencją palenia konopi indyjskich" - twierdzą badacze z University College London. Nie cieszcie się jednak za wcześnie.

Naukowcy przeprowadzili specjalny eksperyment, w którym udział wzięło 24 palaczy marihuany. Przeprowadzono cztery sesje, podczas których mieli wypalić: jointy z samą marihuaną, samym tytoniem, tytoniem z marihuaną oraz placebo. Przed wypaleniem mieli wysłuchać fragmentów wiersza i przytoczyć określone cytaty po zakończeniu eksperymentu. Oprócz tego naukowcy zlecali im dodatkowe zadania, by ocenić ich pamięć przestrzenną oraz ogólną kondycję. Poddano ich też badaniom akcji serca oraz mierzono ich ciśnienie tętnicze.

Najlepsze efekty, jeśli chodzi o zapamiętywanie fragmentów wiersza, osiągnęli ci, którzy wypalili marihuanę zmieszaną z tytoniem. Najczęstsze utraty pamięci krótkotrwałej przydarzały się osobom zaraz po wypaleniu czystych konopi. Okazało się jednak, że łączenie marihuany z tytoniem powoduje wzrost ciśnienia krwi i negatywnie wpływa na pracę serca.

Naukowcy przyznali, że przeprowadzili takie badania, ponieważ w wielu krajach marihuana jest już legalna, ale miesza się ją z tytoniem. "Możemy teraz jasno stwierdzić, że marihuana z tytoniem to mieszanka, która w krótkiej perspektywie się sprawdza, bo poprawia koncentrację. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to połączenie, zarówno jak sam tytoń, jest szkodliwe dla zdrowia" – powiedział Val Curran, profesor UCL. Dr Tom Freeman, członek zespołu badawczego, dodał, że ci, którzy byli uzależnieni od marihuany, w konsekwencji zaczynają palić tytoń. Z kolei wszyscy wiemy, jak ten destrukcyjnie wpływa na zdrowie.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Ketamina
  • Kokaina
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Domowe zacisze.

Dzień zapowiadał sie wybornie - niedziela, znajomi których nie widziałem dłuższy okres czasu i wolny poniedziałek. 

Z racji że znajomi jedynie palą mj i nic wiecej, pilismy spokojnie piwo i gadaliśmy wspominając to i tamto, okazyjnie wychodząc na balkon przyćmić bata. I tak do popołudnia, kiedy oni zdecydowali sie wyjśc na spacer po oklicy w nowym mieście. Tak więc ostałem sie ja, ze swoimi zabawkami.

 

  • Heroina

marie claire nr 6/2002 - str 83-85 - kronika życia narkomanki

  • Kokaina

nazwa substancji : kokaina


poziom doświadczenia : alkohol, amfetamina (raz i nigdy więcej ), marihuana.


set&setting : 4 piwa
  • Grzyby halucynogenne

Ogólnie neutralne samopoczucie, nijakie. Miejsce: dzika przyroda, jezioro.

Pojechałem samotnie nad mało uczęszczane jezioro z cudownym soczkiem z wywarem z ostatnich kilku gram grzybków które mi zostały. Rozbiłem namiot nad samym brzegiem, perfekcyjnie osłonięty przed obserwacją z naprzeciwległej strony brzegu dzięki gałęziom drzew uginającym się w stronę wody i tworzącym swoisty parasol. Jest tam też spróchniała stara wędkarska kładka na którą dało się wejść. Moim sąsiadem był bóbr, około 15 metrów ode mnie, co okazało się dopiero na drugi dzień po zażyciu. Często odwiedzały mnie też różne ptaki (o których bardzo dziwną obserwację napiszę później).

randomness