Interpelacja do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie warunków uprawy konopi włóknisty

OK, tytuł brzmi drętwo, ale naprawdę warto zerknąć, bo autor zadaje kilka zaiste celnych, zasadnych i kłopotliwych pytań...

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.sejm.gov.pl

Odsłony

360

Interpelacja nr 3669
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie warunków uprawy konopi włóknistych
Zgłaszający: Jacek Wilk

Data wpływu: 25-05-2016

Szanowny Panie Ministrze,

w naszym kraju konopie od setek lat są uprawiane i wykorzystywane na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, budowlanego oraz nasiennictwa. W latach sześćdziesiątych Polska była w światowej czołówce produkcji konopi, a areał upraw sięgał 30 tys. hektarów. W kolejnych latach głównie z powodu wprowadzenia na rynek syntetycznych włókien, zacofania technologicznego, oraz niesprzyjających warunków gospodarczych i ogólnoświatowej propagandy anty-konopnej, powierzchnia upraw była coraz mniejsza, by w latach 90-tych wynieść jedynie kilkadziesiąt hektarów. W związku z rozwojem technologicznym oraz wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństw, możemy od kilku lat zaobserwować zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych, wzrost zainteresowania uprawą oraz przetwórstwem konopi, które znajdują coraz to szersze zastosowanie w przemyśle, szczególnie budowlanym, spożywczym, kosmetycznym, energetycznym i motoryzacyjnym.

Przemysł konopny może ponownie stać się mocnym punktem polskiej gospodarki, ale wieloletnia tradycja uprawy tej rośliny, dobre warunki glebowe oraz sprzyjający agroklimat, mogą nie wystarczyć, gdy na przeszkodzie stoją restrykcyjne regulacje prawne, które mogą utrudniać pracę rolnikom oraz przetwórcom konopi.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czym uzasadnione jest określanie ogólnej powierzchni przeznaczonej corocznie pod uprawy konopi włóknistych oraz rejonizacja tych upraw, która wymusza na rolnikach zgłoszenie powierzchni uprawy zwykle jeszcze jesienią w roku poprzedzającym uprawę?

2. Z jakiego powodu wymagane jest zezwolenie na uprawę oraz skup konopi?

3. Uprawa konopi włóknistych dozwolona jest wyłącznie na cele wymienione w art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. przemysł włókienniczy, chemiczny, celulozowo-papierniczy, spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, materiałów budowlanych oraz nasiennictwo. Dlaczego uprawa konopi włóknistych nie może być prowadzona na dowolny, zgodny z prawem cel?

4. Konopie włókniste to szybko rosnące rośliny energetyczne o dużym przyroście biomasy i wysokim cieple spalania (wyższe niż przy spalaniu drewna). Czy w związku z wspomnianymi w powyższym punkcie, zapisami ustawy nie uwzględniającymi wszystkich możliwości wykorzystania tej rośliny, dozwolona jest uprawa konopi włóknistych na cele energetyczne? Jeśli tak, to czy dotyczy to całego plonu, czy jedynie plonu ubocznego, czyli paździerzy konopnych?

5. Zgodnie z zapisami zawartymi w art. 46 ust.8 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, sejmiki województw określają w drodze uchwały, ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw, mając na względzie m.in. zagrożenie narkomanią. Jak wiemy, konopie włókniste zawierają śladowe ilości substancji psychoaktywnych (poniżej 0,2% THC: delta-9-tetrahydrokannabinolu i kwasu tetrahydrokannabinolowego w suchej masie rośliny), co w zasadzie wyklucza efektywne wykorzystanie ich do celów narkotycznych. Czy znane są zatem przypadki wykorzystywania konopi włóknistych do takich celów? Jeśli tak, to jak duże jest to zjawisko w naszym kraju i w jaki sposób zapobiegają temu zezwolenia na uprawę i skup oraz określanie przez sejmiki województw powierzchni i rejonizacji tych upraw?

6. Czy Ministerstwo planuje podjęcie działań zmierzających do ułatwienia uprawy konopi włóknistych, choćby poprzez zmniejszenie trudności formalno-prawnych, które musi pokonywać rolnik lub ich całkowitą likwidację i w efekcie zrównanie wymagań dotyczących uprawy konopi włóknistych z wymaganiami dotyczącymi kultywacji innych roślin uprawnych?

Z poważaniem,

Oceń treść:

Average: 9.9 (7 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • LSD-25

 

Psychoanalityczna reasumpcja podświadomości czyli bad trip i jego interpretacja

 

Czas: noc z 13 na 14 lutego 2012 roku

Materiał: LSD 180 µg

Przebieg:

Start ~ 23:30

Wejście ~ 01:10

Koniec ~ 05:30

 

  • Katastrofa
  • Metoksetamina

Godzina ok. 22 Nastawienie pozytywne. Chęć na mocny, pełnowartościowy trip.

Moja perspektywa: 

Moje ego zostało rozbite na drobne cząsteczki tworząc chmurę miliona drobnych cząsteczek. Pomimo, że są one niemal nieruchome to czuje ogromne tarcie i twardość. Jest to strasznie nieprzyjemne uczucie, która narasta w sile. Gdy osiąga apogeum poszczególne cząsteczki zapadają się w sobie i przechodzą do innego wymiaru. Wtedy tarcie i twardość spada do zera. Po czym znowu zaczyna narastać aby po odpowiednim czasie sytuacja mogła się powtórzyć. Temu wszystkiemu towarzyszą błyski światła.

  • LSD-25
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Samotny wieczór i noc w swoim mieszkaniu. Pierwszy kwas:)

Mam prawo zapalić tego papierosa!

 

Dawkowanie:

lsd - 400 uq

mj - kilka wbitek

 

Ten raport to bardziej ciekawostka dla wyjadaczy niż coś, co pomoże nowicjuszowi zrozumieć ocb. 

To był moj pierwszy raz z lsd. Akcja działa się w niedziele. Następnego dnia wolne w pracy, strasznie chciałem właśnie wtedy wziąć kwas - bo w dzień. Jednak, nie wiedziałem jak na mnie podziała, czy blottery to nie jakaś dzika substancja która wyjebie mnie na 30h i potem ciężko będzie w pracy. Wiec padło na ową niedzielę.

 

  • Retrospekcja
  • Szałwia Wieszcza

Jak na szałwię przystało- sprzyjające pod każdym względem :)

Cześć wam. Chcę dołączyć do neuro grona pisarzy i pisarek, to podzielę się z wami swoją wspomnieniową zupą z przeszłości :) Raporty czytam od dłuższego czasu i tak na dobrą sprawę z założeniem konta i spisaniem własnego ociągałam się aż po dziś dzień. Mam nadzieję, że się spodoba :)