REKLAMA
Interpelacja do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie warunków uprawy konopi włóknisty

OK, tytuł brzmi drętwo, ale naprawdę warto zerknąć, bo autor zadaje kilka zaiste celnych, zasadnych i kłopotliwych pytań...

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.sejm.gov.pl

Odsłony

320

Interpelacja nr 3669
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie warunków uprawy konopi włóknistych
Zgłaszający: Jacek Wilk

Data wpływu: 25-05-2016

Szanowny Panie Ministrze,

w naszym kraju konopie od setek lat są uprawiane i wykorzystywane na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, budowlanego oraz nasiennictwa. W latach sześćdziesiątych Polska była w światowej czołówce produkcji konopi, a areał upraw sięgał 30 tys. hektarów. W kolejnych latach głównie z powodu wprowadzenia na rynek syntetycznych włókien, zacofania technologicznego, oraz niesprzyjających warunków gospodarczych i ogólnoświatowej propagandy anty-konopnej, powierzchnia upraw była coraz mniejsza, by w latach 90-tych wynieść jedynie kilkadziesiąt hektarów. W związku z rozwojem technologicznym oraz wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństw, możemy od kilku lat zaobserwować zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych, wzrost zainteresowania uprawą oraz przetwórstwem konopi, które znajdują coraz to szersze zastosowanie w przemyśle, szczególnie budowlanym, spożywczym, kosmetycznym, energetycznym i motoryzacyjnym.

Przemysł konopny może ponownie stać się mocnym punktem polskiej gospodarki, ale wieloletnia tradycja uprawy tej rośliny, dobre warunki glebowe oraz sprzyjający agroklimat, mogą nie wystarczyć, gdy na przeszkodzie stoją restrykcyjne regulacje prawne, które mogą utrudniać pracę rolnikom oraz przetwórcom konopi.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czym uzasadnione jest określanie ogólnej powierzchni przeznaczonej corocznie pod uprawy konopi włóknistych oraz rejonizacja tych upraw, która wymusza na rolnikach zgłoszenie powierzchni uprawy zwykle jeszcze jesienią w roku poprzedzającym uprawę?

2. Z jakiego powodu wymagane jest zezwolenie na uprawę oraz skup konopi?

3. Uprawa konopi włóknistych dozwolona jest wyłącznie na cele wymienione w art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. przemysł włókienniczy, chemiczny, celulozowo-papierniczy, spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, materiałów budowlanych oraz nasiennictwo. Dlaczego uprawa konopi włóknistych nie może być prowadzona na dowolny, zgodny z prawem cel?

4. Konopie włókniste to szybko rosnące rośliny energetyczne o dużym przyroście biomasy i wysokim cieple spalania (wyższe niż przy spalaniu drewna). Czy w związku z wspomnianymi w powyższym punkcie, zapisami ustawy nie uwzględniającymi wszystkich możliwości wykorzystania tej rośliny, dozwolona jest uprawa konopi włóknistych na cele energetyczne? Jeśli tak, to czy dotyczy to całego plonu, czy jedynie plonu ubocznego, czyli paździerzy konopnych?

5. Zgodnie z zapisami zawartymi w art. 46 ust.8 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, sejmiki województw określają w drodze uchwały, ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw, mając na względzie m.in. zagrożenie narkomanią. Jak wiemy, konopie włókniste zawierają śladowe ilości substancji psychoaktywnych (poniżej 0,2% THC: delta-9-tetrahydrokannabinolu i kwasu tetrahydrokannabinolowego w suchej masie rośliny), co w zasadzie wyklucza efektywne wykorzystanie ich do celów narkotycznych. Czy znane są zatem przypadki wykorzystywania konopi włóknistych do takich celów? Jeśli tak, to jak duże jest to zjawisko w naszym kraju i w jaki sposób zapobiegają temu zezwolenia na uprawę i skup oraz określanie przez sejmiki województw powierzchni i rejonizacji tych upraw?

6. Czy Ministerstwo planuje podjęcie działań zmierzających do ułatwienia uprawy konopi włóknistych, choćby poprzez zmniejszenie trudności formalno-prawnych, które musi pokonywać rolnik lub ich całkowitą likwidację i w efekcie zrównanie wymagań dotyczących uprawy konopi włóknistych z wymaganiami dotyczącymi kultywacji innych roślin uprawnych?

Z poważaniem,

Oceń treść:

Average: 10 (6 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Tramadol

Wolny słoneczny dzień. Chęć ponownego eksperymentu. Licha ciekawość zrodzona z wszechobecnej nudy, beznadziei i małostkowości otaczającego życia wysoce nieproporcjonalnej co do mocy obliczeniowej postrzegającego ją rozumu.

13;00

Działy się jakieś codzienne i najpospolitsze rzeczy jakie robi się z rana. Myślałem o powtórzeniu fazy ze wczoraj za pomocą tej samej dawki, z tą różnicą żeby wziąć wcześniej i będąc bardziej wypoczętym (chociaż to słowo odzwierciedla tylko mój stan fizyczny i tak jest mocno naciągane).

 

15;00

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Wieczór, rodzinny dom. Duży stres i lęk przed podróżą, mimo których i tak zdecydowałem się spożyć grzyby. Oczekiwania bardzo duże, chęć przeżycia uduchowionego, mistycznego tripa.

Raport pisany dzień po podróży.

  • Marihuana
  • Mefedron
  • Pierwszy raz

Warszawa. Sobota. Klub. Impreza. Gwiazda z zagrani... chuj z nią. Mefedron. 

21:45 - zamawiam Ubera pod hotel, czekamy, lekka pizgawa, ale humory dopisują, czekaliśmy dość długo na ten wieczór

22:05 - zbliżamy się w okolice klubu, wysiadamy jakieś 200m od niego. W trakcie drogi wyciągam blanta. Żwawym krokiem kierujemy sie w strone miejsca docelowego. Kurwa. Za szybko. Kolonia stop. "Możemy na chwile usiąść?". Dokończyłem co miałem, przepaliłem mentolowym papierosem, lecimy. Dosłownie. Przynajmniej ja.

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Przyjemne Spokojne słoneczne popołudnie.

Yo!