REKLAMA
Furanyl-fentanyl w radomskich dopalaczach

Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To dużo, biorąc pod uwagę, że w tym roku łącznie stwierdzono 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem w skrócie Fu-F.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Echod Dnia Radomskie
Agnieszka Witczak

Odsłony

470

Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To dużo, biorąc pod uwagę, że w tym roku łącznie stwierdzono 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem w skrócie Fu-F.

- Po tę niebezpieczną substancję sięgnęło 15 osób w wieku 14-37 lat. Wszystkie trafiły do szpitala - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu. Fu-F to bardzo silnie uzależniająca substancja. Obecnie trwają prace związane z wprowadzeniem jej na listę narkotyków.

- Część zatruć do których doszło na naszym terenie spowodował narkotyk – mefedron, ale większa część to zatrucia Fu-F. Ta substancja została wykryta zwłaszcza w próbkach dopalaczy, które pochodziły z jednego ze sklepów w Radomiu - mówi Lucyna Wiśniewska.

Sklep został zamknięty, ale to nie znaczy, że niebezpiecznej substancji nie można kupić. Popyt na nią rośnie zwłaszcza w wakacje, kiedy to ludzie szukają większych wrażeń.

Fu-F jest groźna dla zdrowia, a sięgające po nią osoby często nie mają pojęcia jakie może spowodować spustoszenie w organizmie. Skuteczna pomoc jak podkreślają specjaliści po zatruciu dopalaczami jest bardzo trudna. Stanowią one mieszankę przeróżnych substancji a ich skład wciąż jest modyfikowany co utrudnia ewentualną pomoc osobie, która trafia do szpitala.

Jak mówią specjaliści dopalacze są mocniejsze od narkotyków starej generacji. Wywołują nieprzewidziane reakcje organizmu od skrajnej euforii po agresję, stany depresyjne, ataki szału, paniki.

W radomskiej stacji sanepidu działa pracownia do badań środków odurzających, psychotropowych i środków zastępczych, potocznie nazywanych dopalaczami. Można w niej zbadać skład niepokojących substancji.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
..."po tą niebezpieczną substancję sięgnęło 15 osób"... Wiem, że to literówka, ale weź to popraw bo w oczy kłuje i wrogą propagandę sieje.
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Mefedron
  • Tripraport
  • Tytoń

Urodziny kolegi pod gołym niebem w pochmurny deszczowy dzień. Wyborne towarzystwo, w dobrym humorze z dobrym nastawieniem. Pozytywne zaskoczenie niespodzianką.

Witam wszystkich zebranych po raz trzeci, skoro już tu jesteście to życzę miłej lektury.

Trzeci raz, słowem wstępu:

  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

nastrój przed spożyciem raczej kiepski, obawiałam się bad tripu

Minął miesiąc
Wróciłam na kilka pięknych godzin do świata rodem z Alicji w Krainie Czarów.
Tradycyjnie o 13 spożyłam “grzyby szczęścia”, tym razem w nieco innej formie, mianowicie były one rozkruszone i pływały w soku cytrynowym, w ilości takiej samej jak ostatnim razem. Skład prawie identyczny, prawie bo dołączył R.
Po dłuższym czasie Wincenty zapytał;
- Czujesz już coś?
- Nic.
Znów byłam podekscytowna jak małe dziecko przed rozpakowaniem prezentu, ciekawa efektów eksperymentu z użyciem cytryn.

  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Wszystko co istotne jest w raporcie.

Wróciwszy do domu z woreczkiem piguł miałem przeczucie, że ta noc nie skończy się tak jak większośc znich. Moja bezsenność i naprechowanie nie chciały na to pozwolić. Pomimo tego poszedłem spać a myśli o tripie odłożyłem na weekend.

23;20