Furanyl-fentanyl w radomskich dopalaczach

Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To dużo, biorąc pod uwagę, że w tym roku łącznie stwierdzono 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem w skrócie Fu-F.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Echod Dnia Radomskie
Agnieszka Witczak

Odsłony

515

Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To dużo, biorąc pod uwagę, że w tym roku łącznie stwierdzono 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem w skrócie Fu-F.

- Po tę niebezpieczną substancję sięgnęło 15 osób w wieku 14-37 lat. Wszystkie trafiły do szpitala - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu. Fu-F to bardzo silnie uzależniająca substancja. Obecnie trwają prace związane z wprowadzeniem jej na listę narkotyków.

- Część zatruć do których doszło na naszym terenie spowodował narkotyk – mefedron, ale większa część to zatrucia Fu-F. Ta substancja została wykryta zwłaszcza w próbkach dopalaczy, które pochodziły z jednego ze sklepów w Radomiu - mówi Lucyna Wiśniewska.

Sklep został zamknięty, ale to nie znaczy, że niebezpiecznej substancji nie można kupić. Popyt na nią rośnie zwłaszcza w wakacje, kiedy to ludzie szukają większych wrażeń.

Fu-F jest groźna dla zdrowia, a sięgające po nią osoby często nie mają pojęcia jakie może spowodować spustoszenie w organizmie. Skuteczna pomoc jak podkreślają specjaliści po zatruciu dopalaczami jest bardzo trudna. Stanowią one mieszankę przeróżnych substancji a ich skład wciąż jest modyfikowany co utrudnia ewentualną pomoc osobie, która trafia do szpitala.

Jak mówią specjaliści dopalacze są mocniejsze od narkotyków starej generacji. Wywołują nieprzewidziane reakcje organizmu od skrajnej euforii po agresję, stany depresyjne, ataki szału, paniki.

W radomskiej stacji sanepidu działa pracownia do badań środków odurzających, psychotropowych i środków zastępczych, potocznie nazywanych dopalaczami. Można w niej zbadać skład niepokojących substancji.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
..."po tą niebezpieczną substancję sięgnęło 15 osób"... Wiem, że to literówka, ale weź to popraw bo w oczy kłuje i wrogą propagandę sieje.
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET

Nazwa gatunkowa: Czarny Lotos

Rodzaj: psychonauticus luciferis

Waga, wiek i kaliber: 22 wiosny, 171 cm, 86 kg (nie, nie jestem brysiowaty ani misiowaty, jestem tygrysio wygimnastykowany i umięśniony ;P )

Doświadczenie: wszelakie poza heroiną, kokainą i meth

S&S: Moja smocza grota, gdzie sobie płonę. Smocze kufry wypakowane magicznymi substancjami, źródło Mocy i orzeźwiająca, źródlana woda.

Substancja i dawka: 4-ho-met, początkowo 10 mg...

Czas: nie istnieje, zbiorowa iluzja,

Zaczynamy

  • Diazepam

Nazwa substancji : Relanium


ilosc : 3x 5 mg co daje nam 15 mg

  • Szałwia Wieszcza


-Salvia Divinorum + D-RIBOSE

-Doświatczenie - szerokie spektrum srodków zmieniających stany swiadomośći

Moje pierwsze spotkanie z świętą rośliną :Po zapoznaniu się z wszystkimi informacjami na temat SD postanowiłem przetestować na własnej skrze działanie tego „halucynogenu”

Mój najlepszy kumpel wreszcie przyjeżdża z Wiednia i ma dla mnie trochę suchych liści

Mój towarzysz miał już doświadczenia z SD ale mówił że nić się nie działo , taka bardzo słaba trawka


  • Bromo-DragonFLY
  • Etanol (alkohol)

Wiek: 22 lata

randomness