Od jutra policjanci w całej Francji będą karać grzywną w wysokości 200 euro osoby zażywające narkotyki. Kara grzywny ma być alternatywą dla postępowań sądowych.
Od 16 czerwca 2020 r. w ramach strategii antynarkotykowej w czterech francuskich miastach (Reims, Rennes, Créteil i Boissy-Saint-Léger) testowane było nakładanie kary grzywny w wysokości 200 euro na osoby przyłapane na zażywaniu narkotyków. Od wtorku, 1 września kara ta będzie stosowana w całej Francji.
Kara dotyczy wszystkich narkotyków, ale na celowniku są przede wszystkim konsumenci marihuany. Nakładana ona będzie na zwykłych konsumentów używek, niemających związku z handlem narkotykami w celu zniechęcenia ich do spożywania używek. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że konsument nie może posiadać więcej niż 10 g kokainy lub 100 g konopi indyjskich, aby podlegał tylko karze grzywny.
Kwota 200 euro może zostać obniżona do 150 euro, jeżeli zostanie zapłacona w ciągu 15 dni, ale również zwiększona do 450 euro, po upływie 45 dni. Obciążane nią zostaną tylko osoby pełnoletnie.
Bezzwłoczne stosowanie kar finansowych ma na celu walkę z punktami sprzedaży narkotyków, które zaburzają spokój wielu dzielnic oraz zmniejszenie liczby spraw trafiających do sądów. Sądy rozpatrują ich rocznie około 180 tysięcy i w wielu przypadkach kończą się one skazaniem na wykonanie prac na cele społeczne, pouczeniem lub też karą grzywny.
Władze uprzedzają jednak, że za spożywanie narkotyków nadal grozi kara roku pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 3 750 euro.
W miastach, w których od czerwca testowano stosowanie kar grzywny, do 26 sierpnia wypisano 545 mandatów, z czego 173 w Rennes. Z tych 173 mandatów, aż 166 dotyczyło marihuany, pozostałe zaś kokainy.
Francuzi przodują w Europie pod względem spożycia marihuany i zajmują trzecie miejsce pod względem spożywania kokainy. Liczba zatrzymań za naruszenie przepisów o środkach odurzających wzrosła z 81 tys. w 2005 roku do 198 tys. w 2018 r. jak wynika ze statystyk MSW sporządzonych przez obserwatorium ds. narkotyków i narkomani. W 2017 roku wydano 67,5 tys. wyroków skazujących.