REKLAMA
Europol: handlarze narkotykami aktywni w przemycie ludzi

Wg Europolu przestępczość narkotykowa ma coraz więcej powiązań z przemytem ludzi do Europy. Informują o tym dzienniki grupy prasowej Funke.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.dw.com/pl
Barbara Cöllen

Odsłony

75

Wg Europolu przestępczość narkotykowa ma coraz więcej powiązań z przemytem ludzi do Europy. Informują o tym dzienniki grupy prasowej Funke.

Dla handlarzy narkotykami, coraz atrakcyjniejszym interesem staje się nielegalna imigracja. – Mamy konkretne informacje, że groźni przestępcy, czerpią coraz większe zyski z przemytu ludzi – powiedział w środę (04.01.2016) dyr. departamentu do zwalczania przestępczości zorganizowanej Europolu Michael Rauschenbach. W odróżnieniu od takich obszarów przestępczości zorganizowanej jak handel narkotykami czy prostytucja, „bardzo lukratywnym biznesem” stał się przemyt imigrantów przez Morze Śródziemne.

Rozkwita też biznes z fałszowaniem dowodów tożsamości czy wniosków o azyl.

Obszary przestępstw zorganizowanych zazębiają się, podobnie jak przecinają się szlaki, które przestępcy wykorzystują do robienia biznesu – powiedział Rauschenbach. Przed rokiem opłata pobierana za całą podróż z państwa afrykańskiego przez Morze Śródziemne do Europy wynosiła przeciętnie 3 tys. do 5 tys. euro. Obecnie imigranci płacą tę kwotę tylko za jeden etap podróży – poinformował dyr. departamentu do zwalczania przestępczości zorganizowanej Europolu. Tymczasem coraz gorsza jest jakość pontonów, którymi imigranci docierają do miejsca przeznaczenia.

Europol prowadził w 2016 roku we współpracy ze śledczymi z innych krajów członkowskich UE dochodzenia ws. 15 tys. podejrzanych o udział w nielegalnym przemycie ludzi.

Oceń treść:

Brak głosów
randomness