Sondaż, który przeprowadził portal Dentist’s Money Digest, objął 196 dentystów, większość z nich prowadzi praktykę indywidualną (62 proc.), niemal wszyscy pracują od co najmniej 20 lat. Sondaż miał na celu zbadanie nie tylko problemu uzależnienia od opioidów, ale także zwyczaju przepisywania tych środków przez stomatologów.
Oba zjawiska przybrały w Stanach Zjednoczonych rozmiary epidemii w ocenie Centers for Disease Control and Prevention.
- W USA z powodu przedawkowania opioidów zmarło 28 tys. osób w 2014 r., prawie połowa z nich miała przepisywane te leki na uśmierzenie bólu – mówi dr Jeff Prescott, wiceprzewodniczący Operations and Clinical Affairs at Intellisphere LLC, który wydaje Dentist’s Money Digest.
Mimo że jedna trzecia ankietowanych przyznawała, że zna uzależnionego kolegę po fachu, blisko 65 proc. dentystów uważa, że nadmierne spożycie opioidów nie jest poważnym problemem, zaś 28 proc. jest przekonanych, że choć jest on ważny, to nie wymagająca natychmiastowych rozwiązań.
W opinii Josepha Garbely, który zajmuje się uzależnieniami, wielu uzależnionych dentystów obawia się, że gdy ich problem wyjdzie na jaw, nie będą mogli dalej prowadzić praktyki. Garbely podkreśla, że całe środowisko medyczne musi zacząć traktować uzależnienie jak chorobę, którą można leczyć. Dentysta przede wszystkim jest człowiekiem, ma prawo więc chorować.
Z sondażu Dentist’s Money Digest wynika, że 51 proc. stomatologów zapisuje leki opioidowe na okres krótszy niż 14 dni, wielu tylko na 2-4 dni. Niestety tylko 59 proc., zanim wypisze receptę sprawdza, czy pacjent nie jest uzależniony.
InfoDENT24.pl pisał już o prowadzonej w USA kampanii, której celem jest walka z nadmiarowym przepisywaniem przez dentystów opioidów. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harwarda, to dentyści wiodą tam prym w przepisywaniu środków przeciwbólowych z grupy opioidów. Procedurą, przy której szczególnie szafują tymi lekami, jest ekstrakcja zęba.
Prof. Elliot Hersh, farmakolog z University of Pennsylvania twierdzi, że niektórzy dentyści przepisują kombinację opioidów, które nie tylko nie są potrzebne, ale też mniej skuteczne niż inne środki przeciwbólowe. – Opioidy nie powinny być lekiem pierwszego wyboru, należy po nie sięgać tylko w szczególnych sytuacjach – przestrzega prof. Hersh. Naukowiec odkrył, że na ból zęba ibuprofen jest co najmniej równie skuteczny jak środki podobne do morfiny pod względem struktury i działania. Ma nadzieję przeprowadzić szerzej zakrojone badania, by potwierdzić te wyniki i porównać większą liczbę leków.