Obniża się średnia wieku osób, które trafiają do poradni antynarkotykowych - poinformowała w sobotę Jagoda Władoń, uczestnicząca w Warszawie w uroczystościach inaugurujących program "Uczelnie wolne od narkotyków".
Władoń wyjaśniła, że w jednym tylko warszawskim biurze Monaru do września tego roku przyjęto 1280 osób w wieku 17-19 lat uzależnionych od brown sugar (brązowa palona heroina). Dodała, że w 1998 r. do jej poradni trafiły tylko dwie osoby uzależnione od tego narkotyku.
Podobne dane przedstawił dyrektor Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Jerzy Fijałkiewicz. Powiedział, że do jego poradni do września tego roku trafiło 1200 uzależnionych, ponad 700 z nich miało tylko 15 lat.
Według Władoń, młodzi ludzie wskazują, że przyczynami, które skłoniły ich do sięgnięcia po narkotyki, była ciekawość, moda i presja rówieśników. Władoń powiedziała, że przynależność do niektórych subkultur młodzieżowych wiąże się z zażywaniem określonych środków odurzających, np. w środowisku osób słuchających muzyki techno modne są extasy, a wśród "skejtów" - skun, brown sugar.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały badania dotyczące zażywania używek przez studentów. Sondaż przeprowadził wśród 10 tysięcy osób z ośmiu ośrodków akademickich (m.in. Warszawy, Gdańska, Katowic) prof. Jerzy Mellibruda, kierownik Katedry Psychologii Uzależnień i Przemocy w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Badania trwały od kwietnia do maja ubiegłego roku.
Z badań wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca (ostatni miesiąc przed wykonaniem badania) 7 proc. studentów używało marihuany lub haszyszu, 6,7 proc. - środków uspokajających, 1,5 proc. - amfetaminy, 0,5 proc. - extasy.
Natomiast nigdy w życiu nie używało marihuany i haszyszu 72 proc. studentów, amfetaminy - 89 proc. studentów, ecstasy - 85 proc., a 77 proc. - środków uspokajających.
Z sondażu wynika, że 25 proc. studentów w ciągu ostatniego miesiąca co najmniej raz się upiła. 18 proc. przyznaje się do 2-3 razy. Ponad połowa studentów (52 proc.) w ostatnim czasie miała kaca, 22 proc. opuściła z powodu powikłań alkoholowych wykłady, 7 proc. po nadużyciu alkoholu uprawiała seks bez zabezpieczenia, 6 proc. z powodu alkoholu miała konflikt z policją.
W opinii prof. Mellibrudy, na 100 młodych ludzi 2-3 zostanie uzależnionych od alkoholu na stałe, a 30 będzie miało z tego powodu duże problemy (chodzi m.in. o konflikty z prawem, nieodpowiedzialne kontakty seksualne).
Z badania przeprowadzonego przez prof. Mellibrudę płynie także wniosek optymistyczny - zmniejsza się odsetek studentów palących papierosy. 62 proc. z badanych osób przyznało, że nie pali w ogóle.
W badaniach przeprowadzonych wśród studentów sprawdzono również, jak często w ich rodzinach dochodziło do stosowania przemocy. 32 proc. respondentów przyznało, że w ich rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna, 44 proc. - przemoc psychiczna (np. wyzwiska, obelgi, awantury), co czwarty student wiązał te zdarzenia z nadużywaniem alkoholu w jego rodzinie. Według szacunków Instytutu Psychiatrii, w Polsce jest 750 tys. osób uzależnionych od różnego rodzaju środków odurzających. 50 tys. to osoby uzależnione od narkotyków.
Komentarze