Eksperci: obniża się wiek osób uzależnionych od narkotyków

Wyniki badań prof. Jerzego Mellibrudy na temat kontaktów ludzi młodych z narkotykami

Anonim

Kategorie

Źródło

?

Odsłony

2741

Obniża się średnia wieku osób, które trafiają do poradni antynarkotykowych - poinformowała w sobotę Jagoda Władoń, uczestnicząca w Warszawie w uroczystościach inaugurujących program "Uczelnie wolne od narkotyków".

Władoń wyjaśniła, że w jednym tylko warszawskim biurze Monaru do września tego roku przyjęto 1280 osób w wieku 17-19 lat uzależnionych od brown sugar (brązowa palona heroina). Dodała, że w 1998 r. do jej poradni trafiły tylko dwie osoby uzależnione od tego narkotyku.

Podobne dane przedstawił dyrektor Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Jerzy Fijałkiewicz. Powiedział, że do jego poradni do września tego roku trafiło 1200 uzależnionych, ponad 700 z nich miało tylko 15 lat.

Według Władoń, młodzi ludzie wskazują, że przyczynami, które skłoniły ich do sięgnięcia po narkotyki, była ciekawość, moda i presja rówieśników. Władoń powiedziała, że przynależność do niektórych subkultur młodzieżowych wiąże się z zażywaniem określonych środków odurzających, np. w środowisku osób słuchających muzyki techno modne są extasy, a wśród "skejtów" - skun, brown sugar.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały badania dotyczące zażywania używek przez studentów. Sondaż przeprowadził wśród 10 tysięcy osób z ośmiu ośrodków akademickich (m.in. Warszawy, Gdańska, Katowic) prof. Jerzy Mellibruda, kierownik Katedry Psychologii Uzależnień i Przemocy w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Badania trwały od kwietnia do maja ubiegłego roku.

Z badań wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca (ostatni miesiąc przed wykonaniem badania) 7 proc. studentów używało marihuany lub haszyszu, 6,7 proc. - środków uspokajających, 1,5 proc. - amfetaminy, 0,5 proc. - extasy.

Natomiast nigdy w życiu nie używało marihuany i haszyszu 72 proc. studentów, amfetaminy - 89 proc. studentów, ecstasy - 85 proc., a 77 proc. - środków uspokajających.

Z sondażu wynika, że 25 proc. studentów w ciągu ostatniego miesiąca co najmniej raz się upiła. 18 proc. przyznaje się do 2-3 razy. Ponad połowa studentów (52 proc.) w ostatnim czasie miała kaca, 22 proc. opuściła z powodu powikłań alkoholowych wykłady, 7 proc. po nadużyciu alkoholu uprawiała seks bez zabezpieczenia, 6 proc. z powodu alkoholu miała konflikt z policją.

W opinii prof. Mellibrudy, na 100 młodych ludzi 2-3 zostanie uzależnionych od alkoholu na stałe, a 30 będzie miało z tego powodu duże problemy (chodzi m.in. o konflikty z prawem, nieodpowiedzialne kontakty seksualne).

Z badania przeprowadzonego przez prof. Mellibrudę płynie także wniosek optymistyczny - zmniejsza się odsetek studentów palących papierosy. 62 proc. z badanych osób przyznało, że nie pali w ogóle.

W badaniach przeprowadzonych wśród studentów sprawdzono również, jak często w ich rodzinach dochodziło do stosowania przemocy. 32 proc. respondentów przyznało, że w ich rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna, 44 proc. - przemoc psychiczna (np. wyzwiska, obelgi, awantury), co czwarty student wiązał te zdarzenia z nadużywaniem alkoholu w jego rodzinie. Według szacunków Instytutu Psychiatrii, w Polsce jest 750 tys. osób uzależnionych od różnego rodzaju środków odurzających. 50 tys. to osoby uzależnione od narkotyków.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

grass man (niezweryfikowany)
<br> <br> Witam ! <br> <br> Kurwa człowieku naprawdę zajebisty materiał , napisz skąd zdobyć ten temat , z apteki czy trzeba mieć receptę? <br> <br> podaję adres do odpowiedzi grasowicz@wp.pl
compound (niezweryfikowany)
<br> <br> Witam ! <br> <br> Kurwa człowieku naprawdę zajebisty materiał , napisz skąd zdobyć ten temat , z apteki czy trzeba mieć receptę? <br> <br> podaję adres do odpowiedzi grasowicz@wp.pl
kostek (niezweryfikowany)
czlowieku pliss napisz gdzie to dostac :) !!!!! <br>
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa

Moje doświadczenie z innymi dragami jest raczej niewysokie, mam na koncie DXM, thc, amfe i efedrynę jako świadomie zapodane używki, a MJ intensywnie palę już 3 lata.


Zapragnąłem zobaczyć co jeszcze jest na tym świecie i jakoś spontanicznie padło na gałkę.




17.00




Technicznie zapodanie wyglądało tak:


  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Obszerna polana otoczona lasem, niedaleko ścieżka i mały strumyczek. Przy końcu podróży las i bardzo spokojne lotnisko - żadne duże linie lotnicze, raczej aeroklub, czyli awionetki, szybowce i te sprawy. Nastawienie bardzo pozytywne, ekscytacja, ewentualnie delikatny niepokój pierwszym tripem każdego z nas.

Set & Setting: Obszerna polana otoczona lasem, niedaleko ścieżka i mały strumyczek. Przy końcu podróży las i bardzo spokojne lotnisko - żadne duże linie lotnicze, raczej aeroklub, czyli awionetki, szybowce i te sprawy. Nastawienie bardzo pozytywne, ekscytacja, ewentualnie delikatny niepokój pierwszym tripem każdego z nas.

 

‚Specyfikacja’: 17 lat, waga około 60kg, jakieś 180cm wzrostu.

 

Dawka: około 25mg 4-HO-MET

 

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Sam w domu, ciekawość głównie odczucia muzyki po nieudanym eksperymencie z mieszanką BXM. Lekkie podniecenie nadchodzącą psychodelą.

Listopadowy depresyjny wieczór. Ojciec wyszedł do pracy, a ja sam w domu po dosyć długim namyśle postanawiam wybrać się do apteki po Acodin, chyba wiadomo w jakim celu.
Początkowo miałem w siebie wrzucić 20 tabletek, jednak doszedłem do wniosku że lepiej bedzie jak opróżnię całe opakowanie, i tak zrobiłem.

 

Godziny dokładnie nie podam, ponieważ dalszy rozwój wydarzeń najzwyklej nie pozwala mi przypomnieć sobie jaka tego dnia była godzina, ale na pewno było po 19:00.

randomness