Eksperci: obniża się wiek osób uzależnionych od narkotyków

Wyniki badań prof. Jerzego Mellibrudy na temat kontaktów ludzi młodych z narkotykami

Anonim

Kategorie

Źródło

?

Odsłony

2749

Obniża się średnia wieku osób, które trafiają do poradni antynarkotykowych - poinformowała w sobotę Jagoda Władoń, uczestnicząca w Warszawie w uroczystościach inaugurujących program "Uczelnie wolne od narkotyków".

Władoń wyjaśniła, że w jednym tylko warszawskim biurze Monaru do września tego roku przyjęto 1280 osób w wieku 17-19 lat uzależnionych od brown sugar (brązowa palona heroina). Dodała, że w 1998 r. do jej poradni trafiły tylko dwie osoby uzależnione od tego narkotyku.

Podobne dane przedstawił dyrektor Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Jerzy Fijałkiewicz. Powiedział, że do jego poradni do września tego roku trafiło 1200 uzależnionych, ponad 700 z nich miało tylko 15 lat.

Według Władoń, młodzi ludzie wskazują, że przyczynami, które skłoniły ich do sięgnięcia po narkotyki, była ciekawość, moda i presja rówieśników. Władoń powiedziała, że przynależność do niektórych subkultur młodzieżowych wiąże się z zażywaniem określonych środków odurzających, np. w środowisku osób słuchających muzyki techno modne są extasy, a wśród "skejtów" - skun, brown sugar.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały badania dotyczące zażywania używek przez studentów. Sondaż przeprowadził wśród 10 tysięcy osób z ośmiu ośrodków akademickich (m.in. Warszawy, Gdańska, Katowic) prof. Jerzy Mellibruda, kierownik Katedry Psychologii Uzależnień i Przemocy w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Badania trwały od kwietnia do maja ubiegłego roku.

Z badań wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca (ostatni miesiąc przed wykonaniem badania) 7 proc. studentów używało marihuany lub haszyszu, 6,7 proc. - środków uspokajających, 1,5 proc. - amfetaminy, 0,5 proc. - extasy.

Natomiast nigdy w życiu nie używało marihuany i haszyszu 72 proc. studentów, amfetaminy - 89 proc. studentów, ecstasy - 85 proc., a 77 proc. - środków uspokajających.

Z sondażu wynika, że 25 proc. studentów w ciągu ostatniego miesiąca co najmniej raz się upiła. 18 proc. przyznaje się do 2-3 razy. Ponad połowa studentów (52 proc.) w ostatnim czasie miała kaca, 22 proc. opuściła z powodu powikłań alkoholowych wykłady, 7 proc. po nadużyciu alkoholu uprawiała seks bez zabezpieczenia, 6 proc. z powodu alkoholu miała konflikt z policją.

W opinii prof. Mellibrudy, na 100 młodych ludzi 2-3 zostanie uzależnionych od alkoholu na stałe, a 30 będzie miało z tego powodu duże problemy (chodzi m.in. o konflikty z prawem, nieodpowiedzialne kontakty seksualne).

Z badania przeprowadzonego przez prof. Mellibrudę płynie także wniosek optymistyczny - zmniejsza się odsetek studentów palących papierosy. 62 proc. z badanych osób przyznało, że nie pali w ogóle.

W badaniach przeprowadzonych wśród studentów sprawdzono również, jak często w ich rodzinach dochodziło do stosowania przemocy. 32 proc. respondentów przyznało, że w ich rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna, 44 proc. - przemoc psychiczna (np. wyzwiska, obelgi, awantury), co czwarty student wiązał te zdarzenia z nadużywaniem alkoholu w jego rodzinie. Według szacunków Instytutu Psychiatrii, w Polsce jest 750 tys. osób uzależnionych od różnego rodzaju środków odurzających. 50 tys. to osoby uzależnione od narkotyków.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

grass man (niezweryfikowany)
<br> <br> Witam ! <br> <br> Kurwa człowieku naprawdę zajebisty materiał , napisz skąd zdobyć ten temat , z apteki czy trzeba mieć receptę? <br> <br> podaję adres do odpowiedzi grasowicz@wp.pl
compound (niezweryfikowany)
<br> <br> Witam ! <br> <br> Kurwa człowieku naprawdę zajebisty materiał , napisz skąd zdobyć ten temat , z apteki czy trzeba mieć receptę? <br> <br> podaję adres do odpowiedzi grasowicz@wp.pl
kostek (niezweryfikowany)
czlowieku pliss napisz gdzie to dostac :) !!!!! <br>
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

wieczór na polach przed lasem, mostek koło ogródków działkowych, później las

 

 

I.                    Początek

  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Otoczenie: Początek - mieszkanie brata, dobrze znane dające poczucie bezpieczeństwa, nie licząc ciemnych zakamarków. Mieszkanie duże, w starej kamienicy. W trackie: podróż do świata zewnętrznego - nocny spacer. Później powrót na wspomniane mieszkanie i tam już do końca tripu w jednym największym rozległym pokoju. Pokój dający wiele bodźców wzrokowych, dużo kolorów, kształtów, stare meble, obrazy. Trip 4- osobowy z zaufanymi ludźmi. Całkowity brak lęku przed nimi, bardziej lekki lęk o nich, spora wzajemna empatia. Nastawienie: lekki lęk ale chce spróbować, próba oczyszczenia z oczekiwań co do substancji, w głowie teksty z książek o psychodelikach i szamanizmie. Chęć doświadczenia i rozwoju.

Siedzimy w kuchni na mieszkaniu u brata. Przed nami 4 kielony wypełnione wodą i białym proszkiem. Jestem Ja, "A" czyli mój brat, "K" czyli jego dziewczyna i "M" czyli mój dobry kumpel. Jestem w tym dobrym położeniu, że wszystkich znam bardzo dobrze. "M" z "K" znają się dosyć słabo, "M" z moim bartem już lepiej. Chociaż wszyscy się bardzo lubią. Piszę o tym dlatego, że będzie to miało wpływ na późniejsze postrzeganie siebie nawzajem. Godzina około 18:00 - ładujemy.

  • Katastrofa
  • Marihuana

Wieść gminna niesie, że nie zanotowano żadnej śmierci związanej z marihuaną, poza tym jednym nieszczęśnikiem, którego tona zielska rozgniotła, gdy paczka zerwała się z dźwigu, podczas rozładunku. Nawet jeśli momentami udawało mi się wyłowić ten fakt z szarawej zawieruchy myśli, wiedza ta nie była ani trochę kojąca. Przecież — myślałem sobie — zawsze może być ten pierwszy raz.

  • Benzydamina

Benzofilia...

Substancja: Benzydamina


Dawka: w sumie ok. 18 razy po 500mg w ciągu roku.


Doświadczenie: Ganja, Tramadol, Benzydamina, Efedryna, Pseudoefedryna, DXM, Extasy.


Set & Settings: Bywało różnie generalnie positiv.


Wiek: 19 lat


Waga 50 kg.

Więc tak ten T-R ma charakter ogólnego opisu fazy po benzydaminie oraz ostrzeżenia przed jej zażywaniem.

randomness