E-papierosy mogą być szkodliwe dla zębów. Powód jest dość zaskakujący

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. "Zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Antyweb
Jakub Szczęsny
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

680

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. Po latach palenia mogę stwierdzić, że nie dość, że palenie wpływa na zapach z ust, to w dodatku pokrywa zęby nieestetycznym nalotem. Jednak "zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.

„Analogowe” papierosy są szkodliwe dla naszego uzębienia z powodu wielu toksycznych substancji. Z ich powodu mogą niszczyć się szkliwo oraz dziąsła, powodując m. in. powstawanie nalotu nazębnego i w efekcie próchnicy. Co więcej, odsłaniające się szyjki mogą doprowadzić do poważnych chorób dziąseł, które są niesamowicie ważne dla naszego uzębienia. Pogarszający się stan miękkich tkanek okalających zęby to prosta droga do szybkiej ich utraty.

Zwolennicy e-papierosów uważają, że te są zdrowsze dla ich zębów z powodu znacznego ograniczenia toksyn, które wprowadzamy do jamy ustnej. To oczywiście prawda, że w przypadku aerozolu powstałego w wyniku podgrzewania płynów z nikotyną przyjmujemy znacznie mniej szkodliwych związków. Jednak są takie substancje, których wpływ na jamę ustną jest co najmniej niekorzystny, a długotrwałe e-palenie może być katalizatorem bardzo negatywnych zmian w naszym uzębieniu.

Ciekawy artykuł na CNET.com dotyka problemu e-palenia oraz stanu ludzkiego uzębienia. Dentyści wskazują na takie substancje jak glikol propylenowy, które mogą powodować m. in. suchość w jamie ustnej. Ślina nie jest tylko lubrykantem oraz nośnikiem enzymów trawienia wstępnego w ludzkim organizmie. Pozwala ona utrzymywać odpowiednie PH w ustach, a także ma słabe działanie bakteriobójcze. Powtarzające się stany suchości w ustach nie są natomiast obojętne dla kondycji uzębienia.

Co więcej, ten związek chemiczny rozkłada się do kwasu octowego, który natomiast niezwykle szkodzi szkliwu oraz tkankom miękkim (w tym wypadku głównie chodzi o dziąsła). O ile FDA dopuściło właściwie wszystkie najważniejsze dla e-papierosów związki do użytku, lekarze dentyści alarmują, że brakuje dostatecznie dokładnych badań w zakresie ich długofalowego wpływu na zdrowie.

Według dentystów, którzy zajmują się tym problemem, bardzo ważne jest również to, co użytkownicy e-papierosów robią, aby zapobiec stanom suchości w ustach. Popijanie wody jest oczywiście najzdrowszym, co można zrobić w takiej sytuacji. Są jednak osoby, które z tego powodu sięgną po słodkie napoje gazowane, których wpływ na uzębienie jest przeogromny. Powtarzające się przyjmowanie cukrów sprzyja rozrostowi płytki nazębnej. Dodatkowo, wiele napojów gazowanych to także substancje, które rozpuszczają szkliwo zębów. W takiej sytuacji, palenie e-papierosów może być nawet gorsze od „analogowych papierosów”.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-ACO-DMT
  • Pierwszy raz

Zimne, deszczowe i gnuśne popołudnie w domciu. Pomimo tego, że wszystko dookoła od rana chciało mi popsuć nastrój to na samą myśl o tripie od razu miałem banana na ryju. Także nastawienie całkiem dobre. Żadnych konkretnych oczekiwań- i tak wiedziałem, że nie ma sensu tworzyć sobie w głowie jakiś schematów co może się stać. Domowników, przynajmniej na początku, nie było.

Godzina około 17.00.

Wysupuję substancję na kartkę papieru. Dzielę pierw na połowe, potem połowe na połowę, wsypuję do szklanki z wodą i zdrówko! Resztki substancji, które pozostały na kartce czy kartoniku, którym starałem się usypać równą kupkę również konsumuje.

15 minut później

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Mieszanka ekscytacji, i zdenerwowania, z przewagą tego pierwszego. Starałem się niczego nie oczekiwać, ani nie zakładać, otoczenie komfortowe, wynajęty pokój z łazienką na skraju małego miasteczka na wschodzie Polski.

 

Przed progiem

  • Katastrofa
  • MDMA (Ecstasy)

koncert electro na plazy nad jednym z polskich jezior, znajomi, mile nastawienie

Ku przestrodze, moze ktos kto to przeczyta bedzie mial z tylu glowy ze ecstasy to nie tylko zabawka

 

Snilo mi sie ze wybieralem sie na koncert electro i znalazlem na lawce w parku kilka rozowych supermenow.

Zawsze sprawdzam co jem, wiec ochoczo wpisalem w domu w google "pink superman ecstasy". Ku mojemu lekkiemy zdziwieniu, pojawily sie wyniki "PMMA pink superman death" o zgonach po zjedzeniu różowych supermenów. Wyskoczyły ostrzeżenia, "nie jeść tego", "zgony po superman" itd. Na dole jej zdjęcie, bardzo twarda, brudny róż, bez przedziałka z tyłu.

.

  • Dimenhydrynat

Zaczynam pisać ten artykuł w godzinę po zarzuceniu 20 tablet Avio.........jak na razie bez rezultatu. :{

Czwartek, godz. 23.41. Zastanawiam się czy nie lepiej wyjść na miast i zobaczyć czy ten "lek" naprawdę działa , ale boję

się troszkę, że będąc na jeździe ktoś mi z tulipana w potylice nie przyłoży........zaczekam 15 minut i spadam. Machnę krótki

spacerek i zobaczymy czy świat jeszcze istnieje.Objawy? Lekka senność i znużenie. NIc , czego nie możnaby było się

dowiedzieć z ulotek w opakowaniach.randomness