E-papierosy mogą być szkodliwe dla zębów. Powód jest dość zaskakujący

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. "Zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Antyweb
Jakub Szczęsny
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

684

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. Po latach palenia mogę stwierdzić, że nie dość, że palenie wpływa na zapach z ust, to w dodatku pokrywa zęby nieestetycznym nalotem. Jednak "zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.

„Analogowe” papierosy są szkodliwe dla naszego uzębienia z powodu wielu toksycznych substancji. Z ich powodu mogą niszczyć się szkliwo oraz dziąsła, powodując m. in. powstawanie nalotu nazębnego i w efekcie próchnicy. Co więcej, odsłaniające się szyjki mogą doprowadzić do poważnych chorób dziąseł, które są niesamowicie ważne dla naszego uzębienia. Pogarszający się stan miękkich tkanek okalających zęby to prosta droga do szybkiej ich utraty.

Zwolennicy e-papierosów uważają, że te są zdrowsze dla ich zębów z powodu znacznego ograniczenia toksyn, które wprowadzamy do jamy ustnej. To oczywiście prawda, że w przypadku aerozolu powstałego w wyniku podgrzewania płynów z nikotyną przyjmujemy znacznie mniej szkodliwych związków. Jednak są takie substancje, których wpływ na jamę ustną jest co najmniej niekorzystny, a długotrwałe e-palenie może być katalizatorem bardzo negatywnych zmian w naszym uzębieniu.

Ciekawy artykuł na CNET.com dotyka problemu e-palenia oraz stanu ludzkiego uzębienia. Dentyści wskazują na takie substancje jak glikol propylenowy, które mogą powodować m. in. suchość w jamie ustnej. Ślina nie jest tylko lubrykantem oraz nośnikiem enzymów trawienia wstępnego w ludzkim organizmie. Pozwala ona utrzymywać odpowiednie PH w ustach, a także ma słabe działanie bakteriobójcze. Powtarzające się stany suchości w ustach nie są natomiast obojętne dla kondycji uzębienia.

Co więcej, ten związek chemiczny rozkłada się do kwasu octowego, który natomiast niezwykle szkodzi szkliwu oraz tkankom miękkim (w tym wypadku głównie chodzi o dziąsła). O ile FDA dopuściło właściwie wszystkie najważniejsze dla e-papierosów związki do użytku, lekarze dentyści alarmują, że brakuje dostatecznie dokładnych badań w zakresie ich długofalowego wpływu na zdrowie.

Według dentystów, którzy zajmują się tym problemem, bardzo ważne jest również to, co użytkownicy e-papierosów robią, aby zapobiec stanom suchości w ustach. Popijanie wody jest oczywiście najzdrowszym, co można zrobić w takiej sytuacji. Są jednak osoby, które z tego powodu sięgną po słodkie napoje gazowane, których wpływ na uzębienie jest przeogromny. Powtarzające się przyjmowanie cukrów sprzyja rozrostowi płytki nazębnej. Dodatkowo, wiele napojów gazowanych to także substancje, które rozpuszczają szkliwo zębów. W takiej sytuacji, palenie e-papierosów może być nawet gorsze od „analogowych papierosów”.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

Substancja: Miks: Benzydamina + DXM (BXM)Dawka: 450mg/1gDoświadczenie: Mj, DXM (7raz), Benzydamina (3 raz), Ronson, Efedryna, Feta,Wiek: 17 lat.Metoda zażycia: Benzydamina wyekstraktowana metodą wodną.Set&Settings: Nie zarzucałem tego mixu z wielką ochotą. Na poczatku mieliśmy siedzieć u kumpla w domu przez cały dzień, ale to nie wypaliło i byliśmy zmuszeni przesunąć czas i miejsce

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Sam w pokoju, ciekawy nowej substancji, gram w Edgeworld na Google+

Już od jakiegoś czasu chciałem spróbować kodeiny i wczoraj nadarzyła się okazja. Siostry nie było w domu, więc zająłem jej pokój na noc i miałem względny spokój ;D W chacie została mama i wścibski brat.

0:20 - Rozkruszyłem 20 tabletek Antidolu i dolałem  50ml zimnej wody. Po chwili mieszania wszystko poszło na filtr i do lodówki.  Chyba nie do końca rozpuściłem kodeinę w wodzie, bo jak przelewałem na filtr, na ściankach szklanki zostały jakieś białe kawałki.

  • Inne
  • Tripraport

Set: trip miał się odbyć 2 dni wcześniej ale pogoda nie dopisała, nastawienie pozytywne, otwartość na przygodę, chcę przeanalizować swoje postępowanie i życie bez konkretnych spraw. Ostatnio mam bardzo zawile myśli i zatracam się w nich czego nie lubię. Bedzie to miało wpływ na tripa. Setting: polanka z niskimi drzewkami z widokiem na las, dom.

11:00 Blotter wkładam pod język, bez smaku. 2 godziny wcześniej zjadłem śniadanie jak zawsze i wziąłem zimny prysznic. To mój pierwszy raz z taką dawką. Mam wielkie oczekiwania, nawet się nie denerwuje, jestem podekscytowany. Obserwuje swoja dziewczynę (mojego trzeźwego trippsittera) jak przyrządza obiad, wygląda pysznie ale czuję ze i tak go nie zjem.

11:30 Czuję, się ze coś się dzieje, czuję że coś nadchodzi. Ciało jest tak jakby bardziej odczuwalne. Myśl, że za kilkanaście minut będę w innym stanie świadomości bardzo ekscytuje.

  • Amfetamina
  • Etanol (alkohol)
  • Kodeina
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

impreza, rozluźnienie następnego ranka brak zjazdu, lekkie zdenerwowanie

randomness