Dopalacze wciąż zabójcze

Rzeczpospolita analizuje polski rynek dopalaczy pod kątem skali handlu i skutków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Grażyna Zawadka

Odsłony

474

Handel dopalaczami kwitnie i stał się domeną gangów. Liczba zatruć przekroczyła w 2015 r. 7,2 tys.

O zatruciach dopalaczami mówi się mniej, ale ich wzrost jest lawinowy, a rynek dopalaczy obejmuje już cały kraj. Proceder jest tak opłacalny, że przestawiają się na niego nawet grupy dotąd trudniące się tylko narkobiznesem.

O skali zjawiska świadczy liczba zatruć: w zeszłym roku było ich ponad 7,2 tys., czyli trzykrotnie więcej niż w 2014 r. – wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które poznała „Rzeczpospolita". W porównaniu ze stanem sprzed pięciu lat to wzrost dziesięciokrotny.

– Potrzebne są pilne zmiany ustawowe polegające na zrównaniu dopalaczy z narkotykami w zakresie odpowiedzialności karnej. Dzisiaj przepisy utrudniają ściganie sprawców – mówi prok. Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Kiedy w 2010 r. sanepid zamknął ok. 1,4 tys. sklepów z dopalaczami, ówczesny rząd odtrąbił sukces. Przedwczesny, bo handlarze przenieśli biznes do internetu, a dzisiaj dodatkowo wykorzystują firmy kurierskie, by rozprowadzać trujące środki.

Skala handlu dopalaczami jest wstrząsająca. Rozbity właśnie przez policjantów i pograniczników gang w pół roku (od lipca 2015 do stycznia 2016 r.) wprowadził ich na rynek 237 kg. – Sprowadzał drogą lotniczą te środki z Chin, a w kraju rozprowadzał przez internet i sieć odbiorców – mówi Marcin Szyndler, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Na czele grupy stał 42-letni Andrzej M., ekonomista, po studiach, już karany za sprawy narkotykowe. Ostatnio mieszkał w Warszawie. Oficjalnie prowadził sklep z odzieżą. Stworzył sieć dystrybucji dopalaczy obejmującą cały kraj – z wyjątkiem Podlasia. Trafiały m.in. do Gdańska, Gdyni, Warszawy i Grudziądza. Na południu kraju: do Jastrzębia-Zdroju, Krakowa i Żywca.

– Dopalacze były wysyłane odbiorcom w 3–5-kg paczkach z wykorzystaniem firm kurierskich. Sprawcy uważali, że skoro się nie kontaktują, to obrót jest bezpieczny. Pieniądze przekazywali przelewami z fikcyjnymi tytułami zapłaty – mówi prok. Mariusz Marciniak. Grupę rozpracowali policjanci z Gdańska, a skalę obrotu poznali dzięki podsłuchom założonym na telefonie Andrzeja M. Treść rozmów, jakie prowadził z odbiorcami, szokuje. Wynika z nich, że zapotrzebowanie przewyższało możliwości dostawcy.

– Przyślij mi 10 kilo, bo spokojnie je rozprowadzę – mówili odbiorcy. – Muszę dzielić towar, żeby dla wszystkich starczyło – odpowiadał M.

W akcji rozbicia grupy wzięło udział 200 policjantów z Gdańska i pograniczników z Gliwic. Dostrzegając rangę problemu, wcześniej komendant główny policji Zbigniew Maj powołał wspólną grupę operacyjną.

Śledczy przejęli 106 kg dopalaczy i 13 kg w paczce, której nie zdążył odebrać jeden z zatrzymanych mężczyzn. Przejęli też m.in. 80 litrów substancji do produkcji tzw. pigułki gwałtu, amfetaminę, 460 tys. zł i 9,5 tys. euro.

– Andrzej M. wpadł z kilogramem dopalaczy. Miał 200 tys. zł w gotówce – mówi Marcin Szyndler.

Gangów handlujących dopalaczami jest więcej. Jesienią 2015 r. CBŚ Policji rozbiło niewiele mniejszą i przejęło łącznie 40 kg dopalaczy, w tym z Chin, i mocarza, którym na Śląsku zatruło się kilkaset osób. Policjanci przejęli też 10 mln zł. – W ciągu dwóch lat grupa wyprała, czyli zalegalizowała co najmniej 80 mln zł z handlu dopalaczami – mówi Katarzyna Balcer, rzeczniczka CBŚP. – Pieniądze inwestowano m.in. w branżę deweloperską.

– Dopalacze zaczynają przynosić większe zyski niż narkotyki, bo ich składniki są dostępne w legalnym obiegu, a część gotowych jest sprowadzana z Chin. Zdobyły popularność jako substancje niezabronione przez prawo – mówi prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog z Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

O skali zjawiska świadczy liczba zatruć: w 2010 r., przed akcją zamykania sklepów, było ich ok. pół tysiąca rocznie. W 2013 r. ok. tysiąca, a w zeszłym już 7,2 tys. Najwięcej w woj. łódzkim, lubuskim i śląskim. Ostatnio w Sosnowcu zmarł 17-latek, który do szpitala trafił wprost ze szkoły.

Surowe kary za handel dopalaczami – mogą sięgać do 1 mln zł – nie odstraszają. Sanepid coraz częściej je nakłada – w 2013 r. na ponad 10 mln zł, w ubiegłym już ok. 25 mln zł.
Ale ściągnąć udaje się kilka procent nałożonych kwot.

– Kontrola sprzedaży w internecie jest praktycznie niemożliwa – przyznają nieoficjalnie inspektorzy.

Tak jak i kontrola przesyłek z Chin.

Dopalacze są dużo groźniejsze niż narkotyki. – Ze starych narkotyków zabijała tylko heroina, ale brana przez kilka lat. Dopalacze mogą zabić za pierwszym razem, powodują nieodwracalne zmiany w mózgu – mówi prof. Jędrzejko. Problemem są też niejasne przepisy. Dzisiaj jedne prokuratury ścigają handlarzy dopalaczy, inne sprawy umarzają.

– Może powinien być zapis, że zabrania się handlowania narkotykami z listy tzw. substancji niebezpiecznych oraz ich syntetycznymi odpowiednikami – mówi prok. Marciniak.
– W USA karalny jest obrót narkotykami i substancjami działającymi podobnie – tak można rozwiązać problem – mówi jeden z policjantów.

Prof. Mariusz Jędrzejko popiera zmiany, ale uważa, że kluczowe są profilaktyka i edukacja. – Należy ją wprowadzić już w szkole podstawowej. Jeśli dzieci nie będą miały wiedzy, to same kary za handel dopalaczami nie zahamują zjawiska. Wiedząc, jak działa dopalacz, zastanowią się, zanim sięgną.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (od 1 lipca do grudnia 2015 r.) policjanci przejęli 200 kg dopalaczy i zatrzymali 270 osób. GIS w 2015 r. przejął 73 tys. porcji dopalaczy, o 20 tys. więcej niż rok wcześniej.

Oceń treść:

Average: 6 (2 votes)

Komentarze

krAK (niezweryfikowany)
1,4tys? Czyli 14 000!!
pokolenie Ł.K.
Eeee.... nie? 1,4 tys to 1400 (słownie: tysiąc czterysta).
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)


data: 13.10.2001r.


zażyta trucizna: 1 tabletka Ecstasy z wyrzeźbioną kotwiczką. Cena: 30zł/szt.
  • Ketamina


Ten tekst jest pisany o godzinie 20.20, o godzinie 18.15

zarzucilem ketamine, mam jeszcze resztke fazy. Narazie prawie

nie napisalem niczego, a juz odechcewa mi sie pisac :( (a moze

to syndrom amotywacyjny mnie dopadl :) ). Zauwazylem ze wszyscy

na forum ktorzy chcieli wziasc ketamine zawsze ja probowali

podwedzic itp. Moim zdaniem do weterynarza trzeba podejsc ze

sprytem. Nalezy wymyslic jakas wkrete, np. mowisz ze jestes

  • Bad trip
  • Kodeina

mój pokój. humor pozytywny. chciałam wychillować się przy muzyce jak to zawsze robię po thio :)

Piątek. Nie mogę ruszyć się z domu, bo dostałam cynk, że tego dnia ma być łapanka "niespodzianka". Wolę nie ryzykować. Siedzę z siostrą u mnie w pokoju. Nagle wpadam na pomysł, żeby coś zabakać z siostrą. Ale kiedy stwierdzam, że nie zdążę już nic zamotać (miałam na to 2h, bo mama miała wrócić niedługo do domu), postanawiam zamotać kodę. Po około godzinie pisania do znajomych, żeby ktoś zamotał mi tabsy, typiara, z którą mam na tę chwilę spinę napisała, że lajtowo mi kupi i przyniesie na chatę. Sobie myślę: może typówa nie jest taka zła jak zawsze mi się wydawało?