Dopalacze w sklepie online. Co na to resort zdrowia? Jest odpowiedź dla posła Szramki

"Główny Inspektor Sanitarny nie ma możliwości namierzania podmiotu odpowiedzialnego, oferującego sprzedaż środków zastępczych za pośrednictwem Internetu" - odpowiada resort zdrowia posłowi Pawłowi Szramce (koło poselskie Polskie Sprawy) z Brodnicy. Polityk interpelował m.in. w sprawie internetowego sklepu, oferującego dopalacze, narkotyki i pigułkę gwałtu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

nowosci.com.pl
Małgorzata Oberlan
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

388

"Główny Inspektor Sanitarny nie ma możliwości namierzania podmiotu odpowiedzialnego, oferującego sprzedaż środków zastępczych za pośrednictwem Internetu" - odpowiada resort zdrowia posłowi Pawłowi Szramce (koło poselskie Polskie Sprawy) z Brodnicy. Polityk interpelował m.in. w sprawie internetowego sklepu, oferującego dopalacze, narkotyki i pigułkę gwałtu.

Ten sklep w ofercie ma nie tylko szeroką gamę dopalaczy i tzw. pigułkę gwałtu, ale i narkotyki. "Oferujemy importowane narkotyki najwyższej jakości, które wysyłamy z Polski. Wszystkie przesyłki pakowane próżniowo, bez zewnętrznych oznaczeń. W odpowiedzi na delegalizację narkotyków zaczęto tworzyć wszelkiego rodzaju analogi chemiczne, które umożliwiały legalny handel, omijający prawo miejscowe" - czytamy na stronie sklepu.

Zamawiać można m.in. amfetaminę, mefedron, syntetyczną kokainę, MDMA, metaamfetaminę. Jak pisaliśmy, biorąc po uwagę liczbę komentarzy, klientów sklepowi mu nie brakuje. Według zapewnień, zamówione środki odbierać można w paczkomatach, a nawet - do rąk własnych, od kuriera.

"Posiadamy w sprzedaży wszystkie dostępne research-chemicals, piguły, dopalacze, które znajdziesz na rynku. Wysyłamy za pośrednictwem kuriera, paczkomatu lub poczty. Zamów już dziś używając przelewu lub płatności BTC (kryptowaluta Bitcoin-przyp.red.)" - tak reklamuje się ten polski sklep internetowy.

Poseł Szramka: "Dostęp praktycznie nieograniczony"

W styczniu interpelację do Ministerstwa Zdrowia w sprawie sprzedaży w internecie dopalaczy i narkotyków złożył poseł Paweł Szramka z Brodnicy. Jako przykład rozkwitu takiego handlu podał właśnie opisywany przez nas polski sklep internetowy - jeden z największych i najlepiej zorganizowanych.

Parlamentarzysta zadał w interpelacji szereg pytań. Szerzej zapytując, jak resort, któremu podlega sanepid, ocenia strategię walki z dopalaczami. Wprost zapytał też tak: "Dlaczego pomimo hucznych zapowiedzi dostęp do groźnych dla życia i zdrowia substancji jest praktycznie w żaden sposób nieograniczony?"

Ministerstwo Zdrowia odpowiada: sprawa dla policji

Odpowiedzi na interpelację udzielił Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia. Odpowiedź jest szeroka. Po pierwsze, pokazuje pozytywne skutki nowelizacji przepisów z 2018 roku: likwidacje praktycznie wszystkich stacjonarnych sklepów z dopalaczami, szybsze i skuteczniejsze wciąganie na listę substancji niedozwolonych, a także - o tym mówią statystyki - malejącą z roku na rok liczbę zatruć dopalaczami.

Odnośnie samego sklepu internetowego Maciej Miłkowski odpowiedział tak: "Odnosząc się do kwestii dot. sprzedaży internetowej, należy poinformować, że Państwowa Inspekcja Sanitarna działa w zakresie bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, w odróżnieniu od organów ściągania, które przeprowadzają działania represyjne i prewencyjne. Główny Inspektor Sanitarny nie ma możliwości namierzania podmiotu odpowiedzialnego, oferującego sprzedaż środków zastępczych za pośrednictwem Internetu, ponieważ nie ma ustawowej dyspozycji oraz narzędzi technicznych do zwalczania cyberprzestępczości narkotykowej. Wszelkie doniesienia o możliwości sprzedaży środków zastępczych przez Internet przekazywane są i prowadzone przez organy Policji".

Należy zatem się domyślać, że i ten sygnał trafił do organów ściągania. Poseł Paweł Szramka może też zresztą, dla pewności, samodzielnie dokonać takiego zgłoszenia.

WAŻNE. Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację posła Pawła Szramki:

 • "Z raportów Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczącego zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce, wynika, że:
 • w 2019 r. rejestr zgłoszonych zatruć i podejrzeń zatruć obejmował 2930 przypadków, w tym 2148 w zakresie ŚZ/NPS,
 • w 2020 r. odpowiednio 1675 przypadków, w tym 806 w zakresie ŚZ/NPS,
 • w 2021 r. zgłoszonych zostało 1376 przypadków, w tym 517 w zakresie ŚZ/NPS"
 • ŚZ/NSP - to skrót od terminów: środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Pozytywne przeżycie

 Minął prawie rok i od paru tygodni w mojej głowie narastała fantazja spróbowania z dxm jeszcze raz.

Była sobota po południu,po 15 wyszłam z domu do apteki, w międzyczasie pisząc do przyjaciółki (P) czy spędzimy razem popołudnie. Udałam się do apteki po paczkę acodinu i do żabki po energetyka (mój ulubiony lvl up mango).

Usiadłam na ławce w centrum miasta z P wśród pięknej scenerii drzew i wiszących na nich świątecznych lampek. Zarzuciłam 8tabletek popijając energetykiem, natychmiast przyszło mi na myśl że wezmę jednak 10 i tak zrobiłam.

 • MDMA (Ecstasy)

około 40 tabletek exstasy w okresie 6 miesięcy

Zapewne każdy z nas zastanawiał się nad tym, kiedy weźmie ostatniego dropsa, wszyscy przecież mówią, że kiedyś na pewno im się to znudzi, że to nie będzie trwało wiecznie, że nie są od tego uzależnieni więc mogą w każdej chwili przerwać imprezki z cukierkami. Sęk tylko w tym, że nikt tego nie robi, nikt nie kończy, można raczej powiedzieć że exstasy "może być" dopiero początkiem!

 • Melatonina
 • Rhus pauciflorus
 • Silene Capensis
 • Synaptolepis kirkii
 • Użycie medyczne

Oczekiwania spore, liczyłem na mocno psychodeliczne sny, lepszą ich zapamiętywalność i większą ich ilość.

Większość mojej wiedzy o substancji i tym jak może działać wziąłem z tego TR:

https://neurogroove.info/trip/ubulawu-0

Dzień 1

 • Adrenalina
 • Bad trip
 • Etanol (alkohol)
 • Tytoń

Zimny wrześniowy dzień 6 lat temu, A.D. 2011. Ekscytacja przed pierwszym występem jako DJ. Rozkręcająca się psychoza paranoidalna z rodzaju psychodelicznego flashbacka. Szał zwierzęcia, które opanowane lękiem atakuje.

"Kra, kra!" [...] Tego ranka wrony krakały jakoś tak osobliwie, jakby się antropomorfizowały, a człowiek-gawron dął w swój kruczoczarny dziób. Muzyka w telefonie też brzmiała nad wyraz krystalicznie, ostro, maleńki koncercik rozgrywał się w mojej rozgorzałej percepcji, ambientowe połacie przy zimnej, wrześniowej kałuży. Czekałam na pociąg. Przeszłam przez dziurę w siatce w stronę torów, było rano, to jeszcze za wcześnie na policyjne atrakcje, nikt nie był w stanie mnie przyfilować. Pociąg zatrzymał się z przeraźliwym świstem, zatkałam uszy tak mocno jak to było tylko możliwe.

randomness