REKLAMA
Do tej pory narkotyk, już legalny w Polsce?

...bynajmniej. Chodzi o kava kava, a tytuł oryginalnego artykułu wprowadza w błąd, niemniej warto odnotować, że coś się w sprawie ruszyło :)

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infostrow.pl
Redakcja Infostrow

Grafika

Odsłony

610

Pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kava kava to roślina z rodziny pieprzowatych. Jest to najpopularniejsza używka na wyspach zachodniego Pacyfiku. Choć w zasadzie kava kava ma lekkie działanie psychoaktywne, to nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić. Jednak, ponieważ tam, skąd pochodzi nie produkuje się alkoholu kava kava jest tam bardzo popularna. W Polsce przez lata znajdowała się na liście zakazanych środków psychoaktywnych. Zmieniono to dopiero pod koniec ubiegłego roku.

Niektórzy do uspokojenia potrzebują filiżanki melisy, inni mocniejszego trunku, podczas gdy istnieje roślina, która może zdziałać więcej niż alkohol. Jest to pieprz metystynowy, znany też jako kava kava. W niektórych środowiskach ma wielu zwolenników, ale ma też przeciwników ze względu na jej właściwości uboczne.

Kavę kavę wykorzystywano już ponad 3000 lat temu przez ludy żyjące na wyspach Pacyfiku, gdzie doceniano jej właściwości relaksujące. Była też używana podczas różnych obrzędów religijnych i ceremonii.

Za jej unikalne właściwości odpowiadają tzw. kawalaktony i inne składniki, które można znaleźć w jej gęstych i grubych korzeniach. Oddziałują one na nasz układ limbiczny czyli grupę połączonych głębokich struktur mózgu, jednakową u wszystkich ssaków, która wpływa na emocje, zachowania i różne funkcje autonomiczne wywołując uczucie szczęścia, beztroski i zadowolenia. Nie powoduje otępienia, agresji ani kaca.

Te właściwości kavy kavy zainteresowały producentów różnych suplementów i zostały wykorzystane w masowej produkcji. Jest dostępna w postaci tabletek, nalewek, miękkiego żelu, płynu, kapsułek lub proszku, który jest najpopularniejszy.

Jednak pieprz metystynowy, nie jest używany tylko dla relaksu i przyjemności. Służy także do leczenie objawów związanych ze stanami nerwowości, lęków, stresów, bólów czy zawrotów głowy. Udowodniono, że kava kava znacznie łagodzi te stany już po pierwszym tygodniu leczenia. Pomaga również na kołatanie serca związane z atakami paniki. Łagodzi stany depresyjne, a wyniki niektórych badań sugerują, że kava kava może być równie skuteczna co pewne leki antydepresyjne i przeciwlękowe, a na dodatek nie przynosi efektów ubocznych.

Kava kava ogranicza dolegliwości bólowe, głównie związane ze skurczami mięśni, gdyż posiada właściwości zwiotczające. Nie do pogardzenia jest jej działanie relaksacyjne, które może być wykorzystane w walce z różnymi nałogami, a zastosowana przed snem poprawia jego jakość i zmniejsza czas potrzebny do zaśnięcia.

Zresztą, ma ona dobroczynny wpływ na wiele innych dolegliwości. A jednak przez wiele lat była w Polsce zakazana. Głównie dlatego, bo wiele dowodów naukowych potwierdzało, że przyjmowanie bardzo dużych dawek pieprzu metystynowego może powodować zaburzenia widzenia, duszność, trudności z chodzeniem, dezorientację, przekrwienie oczu czy zatrucia, a nawet może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. A to oznacza utratę apetytu, zwiększone zmęczenie, nudności, zażółcenie oczu, ciemnienie moczu, ból w prawej, górnej części brzucha, a także niestrawność i poranne zmęczenie. Jednak, jeśli nie będziemy przesadzać z kava kava, możemy się dzięki niej znakomicie zrelaksować.

KORYGUJĄCY WPROWADZAJĄCE W BŁĄD INFORMACJE KOMENTARZ STRONY Kampania Na Rzecz Relegalizacji Kavy w Polsce (zachęcamy do odwiedzin!)

Niestety, ale ten artykuł mija się z prawdą. Główny Inspektorat Sanitarny dopiero wydał rekomendację usunięcia kavy z listy substancji zakazanych wg ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. To czy tak się stanie zależy od posłów/sejmu. Zatem kava jeszcze NIE jest legalna w Polsce. Niemniej mamy nadzieję, że wkrótce będzie. Pilnujemy sprawy i prosimy o cierpliwość

Oceń treść:

Average: 10 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne


Ave

  • Dekstrometorfan
  • Miks

Wiosna, starzy przyjaciele i chec doswiadczenia dysocjacyjnego odklejenia.

Trip mial miejsce dobrych kilka lat temu, jeszcze w pamietnych czasach gimbazy. Pomyslalam jednak, ze warto powspominac.

Wybralam sie z przyjacielem (nazwijmy go K.) i przyjaciolka (S.). Wtedy jeszcze wszyscy troje mieszkalismy z rodzicami (teraz juz sie wlasciwie nie widujemy). Mielismy troche kombinowania, zeby wygospodarowac sobie cala noc na trip. Jednak wszystko dopielismy na ostatni guzik i wyruszylismy nad Jezioro Nyskie - miejsce docelowej cpalni.

  • Metoksetamina
  • Tripraport

Dwuosobowy pokój w studenckim mieszkaniu, wynajmowany wraz z kolegą. Samopoczucie dobre, lekkie zmęczenie spowodowane kacem.

17.40 Rozpoczęcie. Wsypuję 78 mg po język. Słucham muzyki. Próbuję się wyciszyć.

 

randomness