Dlaczego ludzie zażywający kokainę odczuwają „brak empatii”?

Nowe badania sugerują, że osoby, które regularnie zażywają kokainę, mają problemy z empatią w stosunku do innych oraz odczuwają mniejszą przyjemność z interakcji społecznej w porównaniu do osób, które jej nie zażywają.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wiedzoholik
Anna Borkowska

Odsłony

547

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Zurych w Szwajcarii sugerują, że osoby, które regularnie zażywają kokainę, mają problemy z empatią w stosunku do innych oraz odczuwają mniejszą przyjemność z interakcji społecznej w porównaniu do osób, które nie zażywają tego narkotyku. Zespół, który przeprowadził badania zasugerował, że leczenie uzależnienia od kokainy powinno iść w parze z nauką umiejętności społecznych.

Kokaina jest nielegalnym uzależniającym stymulantem z liści rośliny z Ameryki Południowej – Erythroxylon coca. Według National Institute of Drug Abuse, w USA w 2008 roku było około 1,9 miliona osób zażywających regularnie kokainę. Zażycie tego narkotyku powoduje krótkotrwałą dawkę energii, euforię oraz rozmowność. Jednak, kokaina może powodować poważne szkody zdrowotne, takie jak uszkodzenia mózgu oraz podniesione tempo pracy serca i zwiększone ciśnienie krwi, co może prowadzić do zawału serca oraz wylewu.

Poprzednie badania wykazały, że osoby uzależnione od kokainy wykazują słabą pamięć oraz brak koncentracji. W przypadku nowych badań, naukowcy chcieli sprawdzić czy regularne zażywanie kokainy, wpływa również na zachowania społeczne danej osoby.

Badacze przeprowadzili serię eksperymentów na dwóch grupach osób. Jedna grupa składała się z osób często zażywających kokainę, a druga ze zdrowych, nieuzależnionych od kokainy osób.

Z wyników eksperymentów naukowcy wywnioskowali, że w porównaniu z grupą kontrolną, osoby uzależnione od kokainy:

  • miały trudności ze zrozumieniem umysłowej perspektywy innych
  • wykazywały mniejszą empatię emocjonalną
  • miały trudności z określeniem stanu emocjonalnego po głosie innych osób
  • miały mniej interakcji społecznych
  • wykazywały mniej zaangażowania podczas interakcji społecznych

Naukowcy twierdzą, że osoby regularnie zażywające kokainę unikają interakcji społecznych, ponieważ postrzegają je jako mniej ważne niż postrzegała je grupa kontrolna. Badanie aktywności mózgu uczestników badania podczas interakcji społecznych wykazało, że osoby uzależnione od kokainy, wykazują mniejszą aktywność w obszarze odpowiedzialnym za odczuwanie zadowolenia.

„Osoby zażywające kokainę postrzegają interakcję społeczną jako mniej pozytywną w porównaniu do ludzi, którzy jej nie używają” – tłumaczy Boris Quednow z University of Zurych.

Naukowcy twierdzą, że ta mapa aktywności mózgu może pomóc w zrozumieniu, dlaczego wydarzenia takie jak: utrata przyjaciół, rodziny czy pracy, często nie przekonują uzależnionych od kokainy do porzucenia nałogu.

Bazując na wynikach badań eksperci stwierdzili, że podczas leczenia uzależnienia od kokainy, osoby uzależnione powinny być uczone jak lepiej wchodzić w interakcję z innymi osobami.

Oceń treść:

Average: 9.3 (3 votes)

Komentarze

lemonetniepamie... (niezweryfikowany)
Ciekawe. Coś podobnego zauważyłam ostatnio u siebie po wyjściu z ciągu na kodzie. W ciągu po prostu nie czułam przyjemności z interakcji z innymi osobami, nawet przyjaciółmi. Na jakimś poziomie chciałam tego kontaktu międzyludzkiego, ale fizycznie nie odczuwałam żadnych pozytywnych efektów takiego kontaktu, musiałam sie do niego tak jakby zmuszać. Rozmowy były interesujące intelektualnie, ale na poziomie emocjonalnym zwyczajnie męczyły. Po wyjściu z ciągu bardzo szybko zaczęłam dążyć do kontaktu z ludźmi i daje mi on teraz dużo więcej pod względem emocjonalnym.
Zajawki z NeuroGroove
  • Inhalanty


poziom doświadczenia:

- marihuana (kilkanaście razy)

- hasz kilka razy

- dxm

- benzydamina

- wszelkie inhalanty (setki razy)



Cel zazycia :

- super filmy (halucynacje)

- klimat

- rozmyślanie

- oderwanie się od rzeczywistości

- rozuźnienie



Miesiąc temu Gazik Ronson powrócił do łask, powróciłem do niego bo brakowało

mi tego "czegoś" co jest po nim a niema po aloholu, trawie i podobnych rzeczach.

  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Tak (wiem, że są ważne)

Od początku studiów minęło już trochę czasu, zdążyłem zostać inżynierem, ale kim tak naprawdę jestem dalej nie wiem. Szukam odpowiedzi na to i inne egzystencjalne pytania o 7 rano, dzień po podróży życia, wciąż nie będąc pewnym czy już się skończyła, czy jest dopiero przede mną. 

W każdym razie leżę w łóżku rozkoszy, w którym odbyłem większość moich narkotykowych odlotów, w swoim (chociaż w zasadzie należącym do rodziców) mieszkaniu, do którego za parę godzin mają przyjechać znajomi. Nie wiem czy dam radę ich doczekać, bo nie śpię od godziny 0.

Godzina 0. A dokładniej 14.

  • Dekstrometorfan
  • Problemy zdrowotne

Własny pokój, kac DXM, nieprzeparta potrzeba spokoju.

Witam.

To nie jest Trip-Raport a próba opisu problemów występujących po ciągu DXM. Nie znalazłem w necie nic podobnego więc postanowiłem to tu opisać. Ku przestrodze.

Z DXM mam do czynienia z małymi przerwami od końca grudnia 2015r czyli dość krótko (około 3 miesięcy). Początkowo wcinałem dawki w granicach 300 mg dziennie. Większe mi szkodziły - źle się po nich czułem.

  • MDMA (Ecstasy)

drug / dawka: 1x tableta E (piramidka)


miejsce: miasto - mieszkanie


czas: start ok 19 - koniec ok 24


doświadczenie: jeśli chodzi o E - średnio zaawansowany ;)