Nazwa substancji: piguły
Poziom doświadczenia: MJ w duuużych ilościach, piguły w bardzo małych (ost. razem ponad rok
od opisywanego zdarzenia), alk
Dawka: 2 szt. w odstępach chyba godzinnych, zakrapiana alkiem
"set&setting": sylwester z moją dziewczyną i gronem znajomych... czyli zapowiadało się
nieźle...
Zaczęło się tak że kiedyś rozmawiając z dziewczyną nt. imprez, dragów itp umówiliśmy się że
Czy używanie marihuany osłabia serce?
“Ktoś, kto używa marihuany, ma prawie dwa razy większe szanse na rozwój kardiomiopatii stresowej”
Kategorie
Źródło
Odsłony
339Badania przeprowadzone przez naukowców z St. Luke’s University Hospotal Network sugerują, że używanie marihuany może mieć niekorzystny wpływ na mięsień sercowy. Wyniki zostały przedstawione na dorocznej konferencji naukowej American Heart Association w Nowym Orleanie.
Naukowcy wykorzystali dane szpitalne z lat 2003-2011 w celu śledzenia przyjęć pacjentów do szpitali. W badaniach wzięło udział 33343 pacjentów z kardiomiopatią stresową, czyli nagłym i chwilowym osłabieniem mięśnia sercowego, które zapobiega jego pompowaniu. Spośród 33343 pacjentów, 210 było użytkownikami marihuany.
Wyniki wydają się sugerować, że użytkownicy marihuany mają znacznie wyższe ryzyko kardiomiopatii stresowej.
“Użytkownicy marihuany byli znacznie bardziej podatni na zatrzymanie akcji serca (2,4% w porównaniu z 0,8%) i wymagali, aby wszczepiony defibrylator wykrył i skorygował nieprawidłowe rytmy serca (2,4% w porównaniu do 0,6%).”
“Ktoś, kto używa marihuany, ma prawie dwa razy większe szanse na rozwój kardiomiopatii stresowej” – stwierdził dr Amitoj Singh, główny autor badań.
Ale podobnie jak w przypadku wielu badań tego typu, korelacja nie oznacza przyczynowości. Badanie wykazało, że użytkownicy marihuany częściej używali tytoniu, a także częściej chorowali na depresję, w porównaniu z osobami, które nie używały konopi. Czynniki te mogą przyczynić się do kardiomiopatii stresowej.
Autorzy badań sugerują, że potrzeba większej ilości badań w tym temacie. Pomimo, że nad konopiami zostało przeprowadzonych już ponad 20.000 badań, to nadal wiemy niewiele na temat wpływu konopi na ludzki organizm.
“Są to badania retrospektywne, więc nie możemy określić związku przyczynowo-skutkowego między marihuaną, a osłabionym mięśniem sercowym.” – podkreślił dr Singh. “Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tego badania, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost konsumpcji marihuany do celów rekreacyjnych.”