Członkowie narkogangu z wyrokami. Tym razem to polsko-wietnamska organizacja

Na ponad 43 lata więzienia skazał w sumie Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim dziesięcioosobowy gang, który kontrolował plantacje marihuany w Bienicach (woj. zachodniopomorskie), Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Dąbroszynie (woj. lubuskie). Polsko-wietnamski gang miał wyprodukować tam setki kilogramów „trawki” wartej kilka milionów złotych. Dla Azjaty, który według sądu kierował tym interesem okazało się, że to za mało.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVP.INFO/Rafał Pasztelański
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

112

Na ponad 43 lata więzienia skazał w sumie Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim dziesięcioosobowy gang, który kontrolował plantacje marihuany w Bienicach (woj. zachodniopomorskie), Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Dąbroszynie (woj. lubuskie). Polsko-wietnamski gang miał wyprodukować tam setki kilogramów „trawki” wartej kilka milionów złotych. Dla Azjaty, który według sądu kierował tym interesem okazało się, że to za mało.

Śledztwo w sprawie wietnamsko-polskiego gangu plantatorów prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wspierany przez brygady antynarkotykowe z Rzeszowa i Gorzowa oraz funkcjonariuszy CBŚP.

Skala działalności organizacji założonej przez Tien Manh N. (obywatela Wietnamu) budzi respekt. Zdaniem śledczych, zorganizowane przez niego plantacje były nastawione na zmaksymalizowanie zysku, a jednocześnie zadbano o ich bezpieczeństwo. Manufaktury były wyposażone w nowoczesne i wydajne systemy, nawadniania, nasłonecznienia, nawożenia i wentylacji.

W jednej z „placówek” urządzenia te były zasilane ze specjalnych dwóch agregatów prądotwórczych o wartości 100 tys. zł, połączone ze zbiornikami z paliwem o pojemności 5 tys. litrów. Wszystko po to, aby jak najbardziej utrudniać znalezienie plantacji zużywającej normalnie znaczne ilości energii, której nagłe zużycie bacznie sprawdza policja.

Profesjonalny narkobiznes

Śledztwo wszczęto po odkryciu na terenie woj. śląskiego dużej plantacji. 22 stycznia 2018 r. znaleziono uprawę z 1386 roślinami konopi indyjskich, z których można było uzyskać około 30 kg gotowego narkotyku. Na miejscu odkryto także 80 kg marihuany.

29 maja 2018 r. funkcjonariusze CBŚP wkroczyli do wynajętej posesji w Bienicach (woj. zachodniopomorskie), gdzie natrafili na plantację z 2735 roślinami konopi indyjskich. Taka ilość krzewów pozwalałaby na uzyskanie ponad 60 kg marihuany o wartości około miliona zł. Przejęto także 13 kg gotowego suszu. Wartość zgromadzonych tam urządzeń do uprawy konopi przekraczała 350 tys. zł.

Trzy dni później, 1 czerwca, na terenie Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) natrafiono na kolejną plantację konopi należącą do tego samego gangu. Na poddaszu budynku mieszkalnego policjanci znaleźli 1139 roślin, z których można uzyskać ponad 25 kg narkotyku o wartości czarnorynkowej ponad 350 tys. zł. W budynku przejęto także 50 kg marihuany. Na miejscu zatrzymano 31-letniego Wietnamczyka, który zajmował się doglądaniem upraw.

Co ciekawe, za pilnowanie upraw odpowiedzialni byli zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy. Zwykle ci ostatni działają w całej Europie w hermetycznym środowisku swoich rodaków, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii oraz Czechach (gdzie produkują także metamfetaminę).

Szykuje się kolejny wyrok?

Tien Manh N. został skazany przez sąd na 9 lat więzienia. Mało tego musi jeszcze zapłacić grzywnę 800 tys. zł, nawiązkę 20 tys. zł na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii, a dodatkowo sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 870 tysięcy złotych. Wietnamczyk był oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstwa narkotykowe.

Mało tego, w lutym br. został zatrzymany do kolejnego wątku śledztwa przeciwko plantatorom. 40-letni mężczyzna usłyszał zarzut, że „od co najmniej lipca 2017 r. do 22 stycznia 2018 r. koordynował działania związane z przystosowaniem hali w Żelisławicach (woj. śląskie) do uprawy konopi indyjskich i produkcji marihuany i rozdzielał członkom grupy zadania”. W budynku tym zdążono wyhodować około 40 kg marihuany. Naczelny „ogrodnik” miał także uprawiać 1391 krzaków konopi indyjskich.

Jeszcze ciekawsze są zarzuty ciążące zarówno na N. jak i The Hong V. Podkarpackie „pezety” podejrzewają ich o zorganizowanie na Śląsku fabryczki metamfetaminy oraz o „wytworzenie prawie 2,3 kg pseudoefedryny, z której możliwe było wytworzenie prawie 1,5 kg metamfetaminy, zaś łącznie z zabezpieczonymi 12,6 tys. tabletkami Cet-Der możliwe było wytworzenie ponad 2,4 kg metamfetaminy. Teraz obu Azjatom grozi do 15 lat więzienia.

Stracą wolność i setki tysięcy złotych

Wracając do pracowników i podwładnych „Ogrodnika”, sąd skazał ostatnio jeszcze dziewięć osób. Prokurator zarzucał im udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej uprawy znacznych ilości konopi innych niż włókniste oraz wytwarzanie znacznej ilości marihuany, a także uczestnictwie w obrocie znaczną ilością narkotyków. Grupa działała w okresie od czerwca 2017 roku do stycznia 2019 roku.

Pięć osób oskarżonych o udział w gangu i przestępstwa narkotykowe zostało skazanych na kary łączne od 4 do 6 lat więzienia, w tym Piotr S. na karę 6 lat, natomiast Tomasz S., Trung Thanh N. (obywatel Wietnamu), Tomasz B. oraz Piotr H. na kary po 4 lata. Ponadto Piotrowi S. sąd wymierzył: grzywnę w 500 tys. zł., nawiązkę 15 tys. zł oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 68,5 tysięcy złotych. Tomaszowi S. Trung Thanh N., Piotrowi H. i Tomaszowi B. wymierzono grzywny po 300 tys. zł.

Pozostałe cztery osoby, którym zarzucono popełnienie przestępstw narkotykowych zostały skazane: Przemysław S. na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności, natomiast Zbigniew W., Marek Z. oraz Sy Tinh V. (obywatel Wietnamu) na kary po 3 lata i 1 miesiącu pozbawienia wolności.

Dotychczas zostały w tej sprawie skierowane już trzy akty oskarżenia przeciwko łącznie 23 osobom, a procesy zakończyły się wyrokami skazującymi.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Mianseryna
  • Pozytywne przeżycie
  • Sertralina

Totalny luz, domowa atmosfera, piękna pogoda, dobre nastawienie. Nie mogłem się doczekać

Pewnej słonecznej soboty pojechałem na stację po mojego brata i jego dziewczynę, wiadomo, gadka szmatka i pada pytanie: Ile masz? 

- Pione, brałem od tego ziomka co hoduje 

-No to co? Po obiadku na spacerek? 

-jasne!

No i dojechaliśmy do domu rodzinnego, dostałem swoją piątkę i spaliłem małego gibona z połówki przed obiadem, tak na lepszy apetyt.

Obiad leciał standardowo, rodzice zapoznawali się z jego dziewczyną, a my już powoli się niecierpliwiliśmy na wyjście nad jezioro.

  • Marihuana

05-01-04 from chilum v.1.1:


Saluto junkies!

  • 2C-I

2C-I

nazwa chemiczna: 2,5-dimetoksy-4-jodofenetyloamina

W roku 2001 zainteresowały się nią wytwórnie chemiczne \'szarej strefy\' szukające legalnej substancji podobnej do 2C-B. Zaczęto ją sprzedawać na coraz wiekszą skalę, substancja zdobyła uznanie i ciągle powiększającą się popularność. Wkrótce zaczęto ją sprzedawać w duńskich smartshopach pod nazwą "Soma", co jednak spowodowało szybką delegalizację tej substancji w tym kraju.

  • Dekstrometorfan

Swój własny przytulny dom. Za oknem cisza i piękny zapach unoszący się po deszczu

Siemanko!

Dawno mnie tutaj nie było, a bardzo miło odwiedza mi się to miejsce, więc dlaczego nie wykorzystać sytuacji i coś skrobnąć od siebie.

Waga:61
Wzrost: 180
Wiek: 25

Prawie klasyka - na rozbieg 200 mg, na peak'u (wiem powinno być na zejściu - już nie mogłem wytrzymać) 600 mg. Łącznie 800 mg DXM. Zakręciłem się dziś trochę bo jeszcze syrop Acodin 300 mam. Ale dawno z dyso do czynienia nie miałem i powiem szczerze, że się boję. 800 będzie w sam raz. Są klony na ratunek...

randomness