Czechy: Wolność uprawy?

W tym tygodniu niższa izba parlamentu Republiki Czeskiej przyjęłą nową wersję kodeksu karnego dekriminalizacja uprawę marihuny oraz "magicznych grzybków" (bardzo popularnych w Czechach) dla własnego użytku.

Anonim

Kategorie

Źródło

BBC

Odsłony

10486

Nowe prawo ciągle wymaga zgody senatu oraz podpisu prezydenta. Jest jednak prawie pewnym iż zarówno Senat jak i Prezydent wyrażą zgodę.

Nowe prawo wyraźnie zanzacza różnicę pomiędzy miękimi (marihuana i grzyby) i twardymi narkotykami, oraz warunkuje rózne kary za ich posiadanie oraz hodowlę cannabis i grzybów, czego od dłuższego czasu żądali narkotykowi eksperci jak również aktywiści. Sankcje wyznaczone dla narkotyków twardych zostały prawie nie zmienione.

Jeśli prawo to zostanie przyjęte, będzie prawomocne od 2007 roku. W jego świetle posiadanie marihuany dla prywatnego użytku będzie rozpatrywane jako przestępstwo tylko w wypadku dużych ilości i będzie karane najwyżej 1 rokiem więzienia. Jeśli ilości były bardzo duże, kara wzrasta i będzie wynosić od 6 miesięcy do 5 lat.

Posiadanie dużych ilości narkotyków dla prywatnego użytku będzie karane więzieniem do lat 2 a w bardzo dużych ilościach od 6 miesięcy, do 5 lat - praktycznie takie same jak w starej wersji prawa narkotykowego.

Hodowanie dużej ilości marihuany do użytku osobistego będzie karane sześciomiesięczną odsiadką. W przypadku grzybów kara ta wynosi 1 rok. Hodowanie bardzo dużych ilości marihuany, jak również innych roślin, zawierających substancje psychotropowe dla wasnego użytku będzie karane odsiadką do lat 3. Wszystkie te kary będą odpowiednio większe jeśli ilość posiadanego miękkiego narkotyku będzie bardzo duża.

Rządowy dekret ustali te ilości, jak również rośliny i grzyby psychotropowe w kategorii miękkich narkotyków, w celu ustawienia mobilnej dyspozycji prawnej, którą będzie można dostosować do aktualnej sytuacji bez potrzeby zmiany całego prawa.

Podobna praktyka rozróżniania małych, dużych oraz bardzo dużych ilości została już zawarta w starym prawie z 1999 roku, które do dziś funkcjonuje. Prawo to stworzone i wypromowane przez Partię Demokratyczno-Chrześcijańską wprowadziło podstawę kar za posiadanie [narkotyków] do użytku osobistego, do Czeskiego prawa i nie tworzyło żadnych różnic pomiędzy różnymi rodzajami narkotyków.

W świetle starego prawa posiadanie niewielkich ilości narkotyków zawierających cannabis (wg. rozporządzenia poniżej 20 skrętów * 1,5% THC = 0,3g THC) było uznawane za wykroczenie i nie było karane więzieniem lecz grzywną, bez oskarżenia. Podczas gdy posiadanie większych ilości jakiegokolwiek narkotyku zawierającego cannabis nawet do użytku osobistego było karane od 1 do 5 lat pozbawienia wolności. Tak więc nowe prawo znacznie zmniejszy wyroki za posiadanie miarihuany, nie zmieniając starych praw dotyczących innych narkotyków.

Hodowla marihuany, jak również innych roślin psychotropowych było karane surowymi wyrokami [więzieniem], niezależnie od ilości oraz celu posiadania. Tak więc rozróżnienie pomiędzy miękkimi i twardymi narkotykami, jest główną pozytywną zmianą przyniesioną prez nowe prawodastwo Republiki Czeskiej dotyczącą nielegalnych narkotyków. Jak narazie nie wiadomo jakie ilości będą dozwolone przez przyszłe rządowe rozporządzenia (aktualnie proponowaną ilością są 3 rośliny), jednak Czesi mogą być prawie pewni, że od 2007 roku będą mieli prawo hodować przynajmniej jeden krzak marihuany [do użytku osobistego] bez ryzyka odsiadki.

Tłumaczył: Asno asno(na)kanaba.info

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Moherowy Beret (niezweryfikowany)
moherowy beret w radiu maryla szklana ryba edward gierek ... zapomnijcie że unas tak będzie !
z (niezweryfikowany)
moherowy beret w radiu maryla szklana ryba edward gierek ... zapomnijcie że unas tak będzie !
e (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
z (niezweryfikowany)
****dzibungo: jesteś moim góru. Pojechałeś po całości, to co napisałeś to święta racja...szkoda, że tylko nieliczny myśla podobnie. Pozdro!!
z (niezweryfikowany)
****dzibungo: jesteś moim góru. Pojechałeś po całości, to co napisałeś to święta racja...szkoda, że tylko nieliczny myśla podobnie. Pozdro!!
miqs (niezweryfikowany)
Obawiam się, że nie ma szans, żeby Polska poszła w ślady Czech. Zwłaszcza przy obecnej władzy i jej programie przerobienia Polaków w anioły. ;) A przecież nawet jeszcze niedawno, w dużo bardziej lewicowym Sejmie, większość tchórzliwie zagłosowała przeciw czemu? - zwykłej dekryminalizacji posiadania. Czego jeszcze oczekiwać? Niemniej i tak uważam, że takie prawo jest głęboko niesłuszne. Po prostu dlatego, że &quot;mój umysł należy do mnie &quot; i władza nie ma prawa wdzierać się do wnętrza, czynić go terytorium kontrolowanym. <br>Wiem, jest trochę zabawne, kiedy w kraju, w którym nie ma szans na legalizację trawki, ba - legalizację _posiadania_ tejże, ktoś jest zwolenniczką legalizacji psychodelików - jest wręcz kuriozalne, gdy ten ktoś jest dodatkowo teoretyczką... Ale dobrze wiem, że mam radykalne poglądy i że w gruncie rzeczy domagam się rzeczy absolutnie podstawowych - prawa do wolności, do samodzielnego określania swojego modelu życia, do niebycia przymuszaną/ym do wyboru modelu bardziej powszechnego. &quot;Nie uznam innej drogi, niż prawo każdego człowieka do wolności &quot;.
z (niezweryfikowany)
Obawiam się, że nie ma szans, żeby Polska poszła w ślady Czech. Zwłaszcza przy obecnej władzy i jej programie przerobienia Polaków w anioły. ;) A przecież nawet jeszcze niedawno, w dużo bardziej lewicowym Sejmie, większość tchórzliwie zagłosowała przeciw czemu? - zwykłej dekryminalizacji posiadania. Czego jeszcze oczekiwać? Niemniej i tak uważam, że takie prawo jest głęboko niesłuszne. Po prostu dlatego, że &quot;mój umysł należy do mnie &quot; i władza nie ma prawa wdzierać się do wnętrza, czynić go terytorium kontrolowanym. <br>Wiem, jest trochę zabawne, kiedy w kraju, w którym nie ma szans na legalizację trawki, ba - legalizację _posiadania_ tejże, ktoś jest zwolenniczką legalizacji psychodelików - jest wręcz kuriozalne, gdy ten ktoś jest dodatkowo teoretyczką... Ale dobrze wiem, że mam radykalne poglądy i że w gruncie rzeczy domagam się rzeczy absolutnie podstawowych - prawa do wolności, do samodzielnego określania swojego modelu życia, do niebycia przymuszaną/ym do wyboru modelu bardziej powszechnego. &quot;Nie uznam innej drogi, niż prawo każdego człowieka do wolności &quot;.
e (niezweryfikowany)
Czy jako kosmpolitanin [obywatel kosmosu] mam prawo też sobie hodować? Na dobrą sprawę Czechy to też mój kraj, tak samo jak Holandia i inne... ;)
miqs (niezweryfikowany)
Juz widze jak narodowo-socjalistyczno-katolickie rzady PIS legalziuja marijke
polokatolistan (niezweryfikowany)
powiedzcie mi czemu jestesmy sasiadami a macie znacznie lepiej we lbie?
zeed (niezweryfikowany)
Mam do Czech rzut beretem,
Pan Prezes (niezweryfikowany)
my polacy mamy większe IQ id czechów ale u polaków to Ci w sejmie są marginesem społecznym; głupio myślący osły (a nie popularne w tycha czasach posły) myślą że więzieniem coś zdziałają
SJ (niezweryfikowany)
Bracia słowianie zróbmy nastepny krok tak jak nasi poludniowi sasiedzi.
bzk (niezweryfikowany)
wyjezdzam do czech
:D (niezweryfikowany)
Mam do Czech rzut beretem,
e (niezweryfikowany)
uczmy sie od Czechow, jaki to mądry kraj.
slx (niezweryfikowany)
bylem tam juz z 5 razy w ciagu ostanich 3 lat. za kazdym razem w pradze, za kazdym razem to samo, ale zawsze pieknie i niesamowicie. jaranie faji na moscie karola o 2 w nocy,a przed toba 3 policjantow z czapkami w lewej, a browarami prawej dloni. wszyscy sie sieja. praga!!!! jade na wiose!!!!
nvm (niezweryfikowany)
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to czuję że będzie można organizować małe wycieczki do sąsiadów. :D
racjonalista (niezweryfikowany)
na to że w naszym kraju jest przej***ne z drugami składa się kilka rzeczy a jedną z głównych jest mentalność polaków <br>wśród klas urzędniczych nadal pokutuje przeświadczenie o tym że niektóre rzeczy lepiej zatajić, lub nawet zfałszować &quot;dla dobra ogółu &quot; (oficjalne broszury służące do edukacji uczniów i nauczycieli) <br>ale spójżmy optymistycznie, u nas nie ma głodu - co zdarza się w niekturych krajach <br> <br>ps. nie zapominajmy jeszcze nie ma u nas dyktatury - co teżsię zdarza - więc brońmy wspólnie demokracji przed tymi co ,,immaginują zdrowy naród i 10 przykazań próbują udoskonalić - Róże Europy
guptak (niezweryfikowany)
wiem już gdzie się przeprowadzam...
e (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
guptak (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
dzibungo (niezweryfikowany)
Czechy moze stana sie druga Holandia
guptak (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
racjonalista (niezweryfikowany)
Czy jako kosmpolitanin [obywatel kosmosu] mam prawo też sobie hodować? Na dobrą sprawę Czechy to też mój kraj, tak samo jak Holandia i inne... ;)
dzibungo (niezweryfikowany)
poczekajmy aż padną stare rury (bez urazy dla nielicznyh &quot;noralnyh &quot; babci)
dzibungo (niezweryfikowany)
poczekajmy aż padną stare rury (bez urazy dla nielicznyh &quot;noralnyh &quot; babci)
encefalogram (niezweryfikowany)
uczmy sie od Czechow, jaki to mądry kraj.
moyo yoyo (niezweryfikowany)
no wlasnie niby taki mały śmieszny naród a wszystko mają poukładane niewydają wielkich pieniędzy na walke z wiatrakami bo wiadomo ze to bez sesu tylko jakoś unas niemogą do tego dojść i mimo ze jest to wszystko jasne jak na dłoni ze tej wojny nieda sie wygrać oni wciąz zapierają sie rękami i nogami twożą nowe wspaniałe prawa które juz napewno doprowadzą do zamknięcia wszystkich dilerów bo przecierz karzdy kilogram narkotykówprzejęty przez władze to o kilogram narkotyków miej w naszych szkołach nie (i o kilogram narkotyków więcej do sprzedania przez CBŚ)
racjonalista (niezweryfikowany)
Czy jako kosmpolitanin [obywatel kosmosu] mam prawo też sobie hodować? Na dobrą sprawę Czechy to też mój kraj, tak samo jak Holandia i inne... ;)
sychu (niezweryfikowany)
Zobaczcie oni potrafili glupia ustawie lustracyjna zrobic my do tej pory nie, bezrobocie u nich jest mniejsze, nie miszaja sie w Amerykanskie konfliky, nie chca wielkiego brata, ciesza sie i potrafia bawic bez obludy wiedza ze ich mlodziez pije i pali, mysla by nie przesadzali a nie zeby ich gliniarze za to zamykali. <br>Nasz kraj jest chory - na glupote i chamstwo.
believer;p (niezweryfikowany)
poczekajcie jeszcze 15lat....moze mniej.mohery odejda i my bedziemy przewaga glosujacych;p wtedy bedziemy mieli co chcemy a jak wam sie nie chce czekac to jest tyle piekan a za zachodnia granica;p wszystkim propnuje przeczekac wybijanie moherow w holnadii;p
:D (niezweryfikowany)
Doslownie granice mam za oknem i juz teraz widac duze postepy w Czechach czesto sie tam zaopatruje w male conieco a saczki takie ze u nas tylko pomarzyc mozna...juz teraz czeska policja przymyka oko czyli wiekszosc czasu zamierzam spedzac w czechach...:D:D
siooyloo (niezweryfikowany)
dziłać działać i jeszcze raz działać,,,, czas poswiecac i pieniadze wtedy bedzie dfobrze
gordon (niezweryfikowany)
wiem już gdzie się przeprowadzam...
Jaca (niezweryfikowany)
:)
wielki ? (niezweryfikowany)
- czyli powiedzenie &quot;wszyscy pala trawe a nikt nie sieje &quot; traci tu sens ? <br> <br>
rekyc (niezweryfikowany)
Czechy moze stana sie druga Holandia
,,. (niezweryfikowany)
Czesi sa zajebisci!
moyo yoyo (niezweryfikowany)
no wlasnie niby taki mały śmieszny naród a wszystko mają poukładane niewydają wielkich pieniędzy na walke z wiatrakami bo wiadomo ze to bez sesu tylko jakoś unas niemogą do tego dojść i mimo ze jest to wszystko jasne jak na dłoni ze tej wojny nieda sie wygrać oni wciąz zapierają sie rękami i nogami twożą nowe wspaniałe prawa które juz napewno doprowadzą do zamknięcia wszystkich dilerów bo przecierz karzdy kilogram narkotykówprzejęty przez władze to o kilogram narkotyków miej w naszych szkołach nie (i o kilogram narkotyków więcej do sprzedania przez CBŚ)
Zbyro (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
alleluja i do przodu (niezweryfikowany)
****dzibungo: jesteś moim góru. Pojechałeś po całości, to co napisałeś to święta racja...szkoda, że tylko nieliczny myśla podobnie. Pozdro!!
Zbyro (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
-St_30 (niezweryfikowany)
bravo bravisimo Czechom, szcuneczek
kopernik (niezweryfikowany)
bo czesi mimo swojego zamiłowania do piwa patrzą na swoje problemy trzeżwym okiem i wprowadzają zmiany tam gdzie to jest konieczne a polacy śmiało mozna powiedzieć ze są narodem prowizorek 50 lat systemu zrobiło swoje sytuacja unas wygląda taj jak nasze drogi a kroki dązące do porawienia tej sytuacji są jak łatanie tych naszych dróg niby te załatane są juz dobre ale ... idzie na to kupa siana a po pól roku itak jest tak jak było ale nikt nie wpadnie nato zeby zedrzeć starą nawierzchnie i polozyć nową jakoś wszyscy wolą dalej łatać
Arh+ (niezweryfikowany)
pieknie, wprost wysmienicie, byle tak dalej.. moze kiedyś i nasz rząd wyrwie sie ze snu i skręci blanta swoim poddanym <br> <br>peace
Matus (niezweryfikowany)
Ale pamiętajcie , jeszcze nie można tam uprawiać. Musi podpisać ten dekret jeszcze kilka osób i loozik :) <br> <br>Mam nadzieje,że Polska będzie naśladować Kanade i Czechy :DDDD <br> <br>Ps. Wysłałem do ministra zdrowia maila z propozycja legalizacji. Napisalem dluuugi tekst (tekst źrudłowy: hyperreal.info ;))
ninius (niezweryfikowany)
Wiecie.. w Pradze jest CoffeShop ;), gdzie mozna na legalu sobie przybakac hehe i jest on od dluzszego czasu, ogolnie fajna sprawa ;], daleko nie mamy hehe ;].
... (niezweryfikowany)
Bongo Bongo?=:)
eeeeee (niezweryfikowany)
ze to jakis kit o legalu w czechach tak jak kiedys w gazecie robotniczej??? pisalo
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Postanowilem dodac moj trip-report ze wzgledu na zaledwie 3 reporty w tym dziale.


nazwa subst. - kodeina (200 mg)


doswiadczenie - THC , alk, feta, grzyby, xtc
sposób zazycia - doustnie


doswiadczenie z ta substancja - zadne (moj pierwszy raz)

  • Adrenalina


Czułem jak migdały i węzły chłonne mocno mi pulsowały po chwili złapał mnie straszny ból głowy.

Wyostrzyło mi narządy zmysłów szczególnie słuchu ,nie wiedziałem co się zemną dzieje chciałem

By kolega dzwonił po pogotowie bo tak miało nie być .

Ten ból strasznie mnie martwił zacząłem widzieć wszystko rozmazane to trwało gdzieś ze 3 minuty.

Potem mi przeszło mocne bicie serca i puls ustabilizował się tylko strasznie pulsował mi mózg.

  • Inne

Rok temu otrzymaliśmy z dziewczyną sadzonkę Turnera diffusa jako prezent do nowego mieszkania . Wiedziałem o afrodyzjakalnym działaniu tego ziółka , ale moja kobieta jest wielką miłośniczką roślin i nie pozwalała mi nawet skubnąć listka z jej zielonego pupilka . Wreszcie kilka tygodni temu przyszedł czas , aby damianę troszeczkę przyciąć , gdyż wyrosła z niej prawie 1,5 metrowa smukła panienka , a przycinanie pomaga w rozkrzewianiu się .

  • Mefedron
  • Pozytywne przeżycie