Ciekawy mit o marihuanie?

University of Washington przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, czy używanie konopi zwiększa kreatywność. Przyniosło ono kilka interesujących wyników.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Piękno Umysłu | Edith Sánchez
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

105

University of Washington przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, czy używanie konopi zwiększa kreatywność. Przyniosło ono kilka interesujących wyników.

Istnieje powszechny pogląd, że palenie marihuany zwiększa kreatywność. Być może opinia ta wywodzi się z faktu, że wielu ludzi w świecie sztuki było lub nadal jest użytkownikami tej substancji. Sam Charles Baudelaire mawiał, że najprostsze słowa i najbardziej trywialne idee nabierają dziwnego i nowego znaczenia po spożyciu haszyszu. Czy znasz ten mit o marihuanie i jej wpływie na kreatywność?

Wielu znanych ludzi, takich jak John Lennon, Bob Marley, a nawet naukowcy, tacy jak Carl Sagan, używało konopi indyjskich. Jednak wydaje się, że mit o marihuanie i informacja, że zwiększa ona kreatywność, nie ma zbyt wielu podstaw. Potwierdza to niedawne badanie opublikowane w Journal of Applied Psychology.

Choć naukowcy potwierdzają, że temat ten wymaga dalszych badań, dostępne dowody wskazują, że palenie marihuany ma minimalny wpływ na kreatywność. Co więcej, dotyczy to tylko niektórych osób.

Mit o marihuanie i kreatywności

Powyższe badania prowadził Christopher Barnes, psycholog z University of Washington (USA). Jego celem było sprawdzenie, czy palenie marihuany czyni nas bardziej kreatywnymi. Aby to zweryfikować, zebrał 191 ochotników, którzy okazjonalnie używali konopi indyjskich.

Wszyscy uczestnicy zostali poddani testowi na kreatywność; miało to miejsce 15 minut po zażyciu marihuany lub po 12 godzinach abstynencji. Następnie panel sędziów oceniał dowody i pomysły, które pojawiły się w badaniu. Aby uniknąć uprzedzeń, żaden z sędziów nie wiedział, którego ochotnika ocenia.

Wyniki badania

Wyniki pokazały, że nie było różnicy między uczestnikami, którzy odpowiedzieli na test pod wpływem marihuany, a tymi, którzy byli trzeźwi w czasie testu. Stwierdzono zatem, że palenie marihuany nie wpływa na kreatywność.

Jednak naukowcy odkryli, że ci, którzy byli pod wpływem narkotyku, mieli tendencję do przeceniania własnych pomysłów, a także pomysłów innych uczestników. Innymi słowy, czuli, że oni i inni byli bardziej kreatywni, chociaż wcale tak nie było.

Pokazuje nam to, dlaczego tak wiele osób angażuje się w działania twórcze i przypisuje swoje umiejętności używaniu marihuany. Naukowcy uważają, że pozytywny nastrój, który wywołuje marihuana u większości ludzi, sam w sobie jest ważnym punktem wyjścia do bycia bardziej kreatywnym. Dlatego konsumpcja nie sprzyja kreatywności, ale promuje pozytywne nastawienie do tworzenia.

Inne badania

Wnioski Christophera Barnesa są zgodne z innymi badaniami, które analizowały związek między marihuaną a kreatywnością, aczkolwiek pojawiają się pewne niuanse.

Na przykład badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że używanie konopi indyjskich nieznacznie stymulowało myślenie rozbieżne, co jest typowe dla myślenia kreatywnego. Efekt ten został jednak zauważony tylko u osób, które zwykle miały trudności z byciem innowacyjnym. Co więcej, nie był szczególnie istotny.

Inne badania testowały działanie marihuany w trzech grupach. Jednej grupie podano wysoką dawkę TCH (aktywny składnik marihuany), innej małą, a jeszcze innej placebo. Żaden z uczestników nie wiedział, w której grupie się znajduje.

Następnie przeprowadzono serię testów, aby zmierzyć poziom ich kreatywności. Wyniki wykazały, że ci, którzy spożywali małe ilości TCH lub placebo, byli bardziej kreatywni niż uczestnicy, którzy otrzymywali wyższe dawki. W tym drugim przypadku nastąpił zauważalny spadek zdolności twórczych. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że jak dotąd nie ma dowodów na to, że używanie marihuany czyni nas bardziej kreatywnymi. Dostępne wyniki sugerują coś przeciwnego.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz
  • Tytoń

Festiwal muzyczny, bardzo dużo ludzi, głośna muzyka. Nastawienie pozytywne, chęć spróbowania MDMA, brak obaw przed czymkolwiek, wyluzowanie spowodowane MJ. 2 znajomych jest razem ze mną.

Przeglądając ten portal postanowiłem napisać swojego pierwszego TR właśnie z pierwszego doświadczenia z MDMA. Wszystko zaczęło się od tego, że razem z czwórką znajomych wybraliśmy się w wakacje na bardzo duży festiwal muzyczny. Nastawieni byliśmy na ciągłą zabawe przez cały czas trwania festiwalu, a było to nie mało - bo aż 7 dni. 

 

  • Grzyby halucynogenne

S&S: grudniowy wieczór 2009, uprzątnięty i czysty pokój; świeżo po lekturze „Pokarmu Bogów” Terence’a McKenna

Wiek i doświadczenie: 24 lata, mj, hasz, bzp, ziółka a’la dopalacze

Ilość: 1g suszonych psilocybe cubensis b+

  • Grzyby halucynogenne

13.10.2007

Na początek powiem, że historia jest niepełna, nie jestem w stanie sobie przypomnieć dokładnie wielu szczegółów z rozmowy i przytoczę tutaj najlepsze sytuacje i miejsca z podróży.
Kolega zwany dalej Michał, załatwił 120 grzybków. Umówiliśmy się wstępnie na godzinę 10 kolejnego dnia.

Trip

  • Hydroksyzyna
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Majowa noc w małej wiosce. Pokój z dostępem do balkonu, zmęczony psychicznie i fizycznie po całym dniu. Chęć sprawdzenia działania kodeiny po przeczytaniu odczuć i doświadczeń innych osób, które miały styczność z tą substancją. Bez nadmiernego podekscytowania.

A więc postanowiłem spróbować kodeiny, ponieważ byłem ciekawy, jak na mnie podziała. Po przeczytaniu kilku TRów, w których ludzie w zdecydowanej większości zachwalali tę substancję, dałem się tym opisom skusić. Nabyłem wcześniej dwa opakowania Thiocodinu po 10 tabletek i Spritea, i byłem już praktycznie gotowy. Ważę 80 kg, dlatego stwierdziłem, że dawka 300 mg na początek lepiej na mnie zadziała niż często na pierwszy raz wybierane 150 mg. Przez cały dzień zjadłem tylko lekkie śniadanie i obiad o 14:00, i do 21:00 nic nie jadłem, pijąc tylko wodę.

randomness