Bp Bronakowski: Polacy w 2020 roku wydali na alkohol 40 mld zł

Polacy w 2020 roku wydali na alkohol 40 mld zł; tylko w ciągu jednego dnia z powodu alkoholu traci życie 57 osób - tygodniowo daje to 399 osób, a rocznie ponad 20 tys. ofiar - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

wnp.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

68

Polacy w 2020 roku wydali na alkohol 40 mld zł; tylko w ciągu jednego dnia z powodu alkoholu traci życie 57 osób - tygodniowo daje to 399 osób, a rocznie ponad 20 tys. ofiar - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

W Kościele katolickim w Polsce 14 lutego rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie on przeżywany pod hasłem "Trzeźwością pokonywać kryzys".

"Wierni poprzez modlitwę i pokutę będą wypraszać łaskę pogłębiania trzeźwości. Ma on również pomóc w szerzeniu wiedzy na temat problemu walki z alkoholizmem i kształtowaniu cnoty wstrzemięźliwości" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej bp Bronakowski podkreślając, że "troska o trzeźwość to nasz obowiązek religijny i patriotyczny".

Zaznaczył, że "nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność, która wytworzyła się w naszej ojczyźnie, to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy się odważnie mierzyć i walczyć. Tam, gdzie brakuje trzeźwości, tam pojawiają się w nadmiarze problemy, mnożą się dramaty całych rodzin, wspólnot, ale także i całych środowisk" - wyjaśnił duchowny. Podkreślił, że "trzeźwość jest tamą, która chroni życie indywidualne, rodzinne, ale także społeczne przed wielką powodzią cierpienia".

Bp Bronakowski wskazał, że "nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, samorządu i państwa; bez mówienia prawdy - nawet tej trudnej prawdy".

Poinformował, że "Polacy w 2020 roku wydali na alkohol 40 mld zł - można za to kupić ponad 100 tys. mieszkań średniej wartości". Zwrócił uwagę, że "tylko w ciągu jednego dnia z powodu nadużywania alkoholu starci życie 57 osób - co tygodniowo daje 399 osób, a rocznie ponad 20 tys. ofiar".

Zwrócił uwagę, że spadek średniej długość życia Polaków w ostatnich latach jest owocem "dramatycznego wzrostu konsumpcji alkoholu". "W latach 2002-2017 rocznie spożycie czystego alkoholu zwiększyło się z 6,5 litra do ponad 10 litrów na mieszkańca. Nie jest liczony alkohol nielegalny" - powiedział bp Bronakowski. Wspomniał, że rośnie także spożycie alkoholu wśród osób młodych.

Wskazał, że alkoholizm staje się "furtką dla innych uzależnień". "Troska o trzeźwość obejmuje wszystkie uzależnienia, które są zarówno źródłem kryzysu jak i jego konsekwencją, jeśli człowiek nie potrafi prawidłowo rozwiązywać trudnych sytuacji" - powiedział biskup. Wśród konsekwencji wymienił - wypadki drogowe, przemoc domowa, choroby.

Ks. dr Marek Dziewiecki z zespołu ds. apostolstwa trzeźwości zwrócił uwagę, że trwająca pandemia pogłębiła istniejące w społeczeństwie problemy, w tym zwłaszcza zwiększyła liczbę osób uzależnionych. "Tam gdzie są stresy, tam pojawią się też uzależnienia, a te, które już są, jeszcze się pogłębiają" - powiedział.

Wyjaśnił, że "wszystkie sytuacje stresowe prowokują do ucieczki od życia, od bliskich i pojawia się podatność na wszelkie uzależnienia, a więc również narkomania, lekomania, hazard, uzależnienia seksualne, od komputerów, Internetu, gier komputerowych, pracy, zakupów, związane z zaburzeniami pokarmowymi" - wymieniał ks. Dziewiecki.

Wskazał, że tym, co pomaga wyjść z uzależnień oraz działa profilaktycznie jest modlitwa oraz "codzienna radość z życia". Wyjaśnił, że modlitwa uświadamia człowiekowi jego autentyczną sytuację oraz mobilizuje do korzystania z pomocy Boga. W ocenie duchownego ważna jest również troska o więzi rodzinne. "Zatroszczcie się o miłość małżeńską i rodzicielską" - zaapelował ks. Dziewiecki.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Chęć doświadczenia Cienia dostrzeżonego podczas poprzedniej podróży. Nie pierwszy raz taka dawka. Środek lasu, dom.

Jest 03.03.2019, 17:56. 

Powykręcanymi z bólu palcami, stawiając czerwone stemple o metalicznym zapachu zaczynam pisać sprawozdanie z podróży. Każde uderzenie w klawiaturę wysyła przez ciało falę ognia i lodu. Smak palonego mięsa i łez, ból w kościach, ogień w płucach.

Zacznę od tego czym kończę podróże, od dialogu z samym sobą.

- Jak myślisz czym to jest?

- Ciężko powiedzieć. Autonomicznym bytem, częścią jakiegoś większego, może całkowicie nieświadomym tworem.

- Wydaje mi się raczej, że to druga strona medalu, yin, brakujące ogniwo...

  • MDMA (Ecstasy)

  • Tramadol




















  • 2C-E
  • Pierwszy raz

Mieszkanie znajomego. Specyfik zjedzony o 21.00, koniec wszelkich doznań po ok. 10 godzinach.

Moją przygodę z 2C-E rozpoczęłam od przyjęcia dawki 20mg – ok. 2/3 połknęłam, 1/3 zaaplikowałam donosowo po upływie jakichś 20 minut od zjedzenia „bomby”. Już kilkanaście minut po wciągnięciu kreseczki poczułam pierwsze efekty. Żałuję, że nie zaaplikowałam sobie więcej tą drogą, bo wiem że w moim przypadku zjadanie narkotyku daje kiepskie efekty, lecz kolega nastraszył mnie, że proszek straszliwie żre w nos. Okazało się, że moje obawy były mocno przesadzone – specyfik rzeczywiście nie był najprzyjemniejszym, co wciągałam, ale nie plasował się też w czołówce najgorszych.