Badania: marihuana krótkotrwale obniża motywację

Palenie marihuany przyczynia się do krótkotrwałego spadku motywacji, nawet do wysiłku nagrodzonego pieniędzmi – wynika z badania, które publikuje pismo “Psychopharmacology”.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Medonet
rk

Odsłony

494

Palenie marihuany przyczynia się do krótkotrwałego spadku motywacji, nawet do wysiłku nagrodzonego pieniędzmi – wynika z badania, które publikuje pismo “Psychopharmacology”.

– Chociaż panuje powszechne przekonanie, że marihuana tłumi motywację, po raz pierwszy udało nam się to wiarygodnie przetestować i ocenić – komentuje główny autor pracy dr Will Lawn z University College w Londynie. Jak przypomina, pojawiały się doniesienia, że osoby długo stosujące marihuanę mają osłabioną motywację nawet wtedy, gdy nie są odurzone. – Jednak my porównaliśmy osoby uzależnione od marihuany do osób z grupy kontrolnej w sytuacji, gdy nikt nie był pod wpływem narkotyku i nie zauważyliśmy różnic w motywacji – zaznacza badacz. Jego zdaniem sugeruje to, że negatywny wpływ marihuany na motywację jest krótkotrwały. Potrzeba jednak więcej badań, by to potwierdzić, zaznacza dr Lawn.

W pierwszym z dwóch eksperymentów, które przeprowadzili brytyjscy naukowcy, wzięło udział 17 dorosłych ochotników, którzy sięgali po marihuanę wyłącznie okazyjnie. Doświadczenie polegało na tym, że raz podano im do wdychania opary marihuany zawierające związek (kanabidiol), który nasila odurzenie, a innym razem opary pozbawione tej substancji.

Bezpośrednio po każdej próbie wszyscy brali udział w teście sprawdzającym poziom motywacji do zarabiania pieniędzy. Badani mogli wybrać, czy wykonać łatwiejsze, czy trudniejsze zadanie i zarobić odpowiednio mniej lub więcej pieniędzy. Zdanie łatwiejsze polegało na przyciskaniu klawisza spacji na klawiaturze małym palcem niedominującej ręki 30 razy w ciągu 7 sekund. Można było za to otrzymać 50 pensów. W trudniejszym wariancie trzeba było przycisnąć klawisz spacji 100 razy w ciągu 21 sekund, za co można było zarobić od 80 pensów do dwóch funtów.

– Wielokrotne wciskanie klawisza jednym palcem nie jest trudne, ale wymaga pewnego wysiłku, dlatego jest to użyteczny test na motywację – komentuje współautor pracy prof. Val Curran.

Okazało się, że pod wpływem odurzających oparów konopi badani byli mniej skłonni wybierać trudniejszą opcję (42 proc. wyborów), niż po wdychaniu oparów bez kanabiodiolu (50 proc. wyborów).

W drugim eksperymencie udział wzięło 20 osób uzależnionych od marihuany i 20 osób, które nie były od niej uzależnione. Na 12 godzin przed badaniem uczestnicy doświadczenia nie mogli pić alkoholu i zażywać narkotyków, wolno im było jedynie palić papierosy i pić kawę. Następnie wszyscy wykonywali takie same testy motywacyjne, jak uczestnicy pierwszego eksperymentu. Nie odnotowano różnic w poziomie motywacji między obiema grupami.

Oceń treść:

Average: 7.8 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Grzyby halucynogenne
  • Klonazepam
  • Szałwia Wieszcza
  • Zolpidem

Miejsce oraz nastawienie, którego chyba tłumaczyć nie muszę, znajduje się w reporcie.

Substancje: (zachowana kolejność) około 0.2g suszu Jej Dysocjacyjności, 3g P.Cubensis na dwie osoby, po dwa piwa na głowę, 6mg klona i 20mg zolpidemu. Ajajaj xD

Podróżnicy: ja oraz S.

Drogi NG ;)

  • Pseudoefedryna

Set & Setting: 25 Styczeń 2010. Wieczór, godzina około 20.00, nastrój pozytywny, nieco zmęczony i senny.

Dawka/Metoda 6 tabletek doustnie jakiegoś Angielskiego specyfiku na katar, każda po 60mg czyli łącznie 360mg, 1 tabletka Zirtek

Wiek i doświadczenie:19 lat (180cm, 83kg). Alkohol (dużo), Kodeina (dużo), Gałka Muszkatołowa 2x

Czas trwania: 3-4h

Czas wchodzenia - 1h

  • Dekstrometorfan

  • Kodeina
  • Mefedron

„Noc jak każda inna”

Zażyte substancje: 10 mg Klorazepanu, około 250 mg Mefedronu HCl, 150 mg Kodeiny, 40 mg Prometazyny, 7.5 mg Zopiklonu

Wiek: 17 lat

Waga: 65 kg

Doświadczenie: dekstrometorfan, benzydamina, mieszanki ziołowe, pseudoefedryna, metylokatynon, mefedron, opium, makiwara, kodeina, klorazepan, alprazolam, midazolam, 4-AcO-DIPT, zolpidem, zopiklon, moklobemid, paroksetyna, buspiron, baclofen, alkohol, nikotyna, kofeina.