Lato, upał, oczekiwanie na ukochanego (był w Irandii). Nagle dzwoni telefon. T, ogarnia mnie, że ma coś dobrego i że chce pokazać mi coś czego nigdy pewnie nie będę miała okazji przeżyć. Jeśli chodzi o jakie kowiek doświadczenie na tamten czas to mogę powiedzieć, że często piłam alko i popalałam papierosy, więc ciężko było mi od razu zgodzić się na to by spróbować lub nie. Ciekawość jak zawsze zwyciężyła, było koło 20.30 więc poszłam szybko z domu by nikt mnie nie zatrzymał.
Aptekarka sprzedawała we Wrocławiu leki na kilogramy. W taki sposób produkowano z nich narkotyki
Emerytowana farmaceutka przez 5 lat sprzedawała we Wrocławiu i dwóch innych miejscowościach leki na zapalenie błony śluzowej nosa producentom narkotyków. Ze sprzedanych w nadmiarze tabletek można było pozyskać ponad... 216 kilogramów pseudoefedryny – substancji, z której wytwarza się metamfetaminę.
Kategorie
Źródło
Odsłony
235Emerytowana farmaceutka przez 5 lat sprzedawała we Wrocławiu i dwóch innych miejscowościach leki na zapalenie błony śluzowej nosa producentom narkotyków. Ze sprzedanych w nadmiarze tabletek można było pozyskać ponad... 216 kilogramów pseudoefedryny – substancji, z której wytwarza się metamfetaminę.
Wrocławska prokuratura postawiła zarzuty Annie A.-P., właścicielce trzech aptek: jednej we Wrocławiu oraz dwóch w innych miejscowościach (prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie podaje lokalizacji). Dotyczą sprzedaży producentom narkotyków popularnych leków na zapalenie błony śluzowej nosa, w niebotycznych liczbach:
Cirrus Duo 14 tabletek - 74 795 opakowań,
Cirrus 14 tabletek - 3 523 opakowań,
Cirrus Duo 6 tabletek - 58 586 opakowań,
Acatar Acti Tabs 12 tabletek - 799 opakowań,
Apselen 60mg 10 tabletek - 69 542 opakowań.
To ponad dwa miliony tabletek. Wszystkie z nich zawierają pseudoefedrynę w postaci chlorkowodoru, z której można wytwarzać metamfetaminę oraz metkatynon. Proceder trwał od stycznia 2016 r. do grudnia 2021 r. Jak przekazuje prokuratura, w dwóch z aptek podejrzanej, do obsługi narkotykowych klientów były wyznaczone nawet... osobne okienka.
- Biegły z zakresu fizykochemii wskazał, że z objętych zarzutem leków pozyskać można 216 056,64 gram pseudoefedryny w formie chlorowodorku. Pseudoefedryna w nielegalnych laboratoriach narkotykowych najczęściej jest używana jako prekursor wytwarzania metamfetaminy oraz metkatynonu. W przypadku zastosowania procesu redukcji pseudoefedryny za pomocą jodu i fosforu czerwonego, ze wskazanej ilości leków możliwe do wytworzenia jest 168 842,7 gramów metamfetaminy w postaci chlorowodorku. W przypadku zaś zastosowania procesu utleniania pseudoefedryny w jednoetapowej relacji za pomocą silnego utleniacza, jak np. nadmanganian potasu, możliwym do pozyskania w warunkach nielegalnego laboratorium będzie 53 414,3 gramów metkatynonu w postaci chlorowodorku – tłumaczy prokurator Karolina Stocka-Mycek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Podejrzana Anna A.-P. została już przesłuchana. Nie przyznaje się do zarzucanych jej przez prokuraturę czynów i skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
- Wobec Anny A.-P. prowadzone było także postępowanie dyscyplinarne przez Okręgowy Sąd Aptekarski Dolnośląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu. Nadto decyzjami z dnia 8 grudnia 2020 roku Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we Wrocławiu cofnął zezwolenie na prowadzenie aptek – dodaje prokurator Karolina Stocka-Mycek.
Komentarze