5 lat za opium w rodzynkach

5 lat więzienia za przywóz do Polski ponad 54 kg opium o czarnorynkowej wartości 3,5 mln zł.

Anonim

Kategorie

Źródło

wp.pl/PAP

Odsłony

1496
wp.pl/PAP 2001-07-20

5 lat za opium w rodzynkach

Na 5 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Lublinie obywatela Iranu Bahrama R. za przywóz do Polski ponad 54 kg opium o czarnorynkowej wartości 3,5 mln zł.
Jednocześnie sąd uniewinnił od współuczestnictwa w przemycie wspomnianych narkotyków innego Irańczyka.
Narkotyki wykryto latem ubiegłego roku na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Irańczyk przewoził rodzynki dla jednego z krajowych odbiorców. W specjalnej skrytce celnicy znaleźli opium, które było pokryte środkiem zapachowym, by uniemożliwić wykrycie go przez psa.
Bahram R. który wielokrotnie w trakcie postępowania zmieniał swe zeznania, przyznał się do transportu narkotyków, które - jak podał - przeznaczone były na rynek niemiecki.


PAP 2001-07-21

Pięć lat więzienia za ponad 54 kg opium

Na pięć lat więzienia został skazany w piątek przez Sąd Okręgowy w Lublinie Bahram R. z Iranu za wwóz na terytorium Polski ponad 54 kg opium rynkowej wartości 3,5 mln zł.
Jednocześnie sąd uniewinnił drugiego z Irańczyków oskarżonego o współudział w przemycie narkotyku.
Prokurator żądał dla obu oskarżonych po 6 lat pozbawienia wolności, zaś obrona wnosiła o łagodny wymiar kary dla skazanego w piątek i o uniewinnienie drugiego z nich.
Sąd przedłużył w piątek o kolejne trzy miesiące areszt skazanemu Bahramowi R. i nakazał zwolnienie z aresztu uwolnionego od zarzutu drugiego Irańczyka.
Opium zostało wykryte w sierpniu ubiegłego roku na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku nad Bugiem. Celnicy znaleźli je w irańskiej ciężarówce z transportem rodzynek dla jednego z krajowych odbiorców.
Ukryte ono było w specjalnej skrytce znajdującej się w belce nośnej naczepy pojazdu. Narkotyk obsypany był środkiem zapachowym mającym uniemożliwić szkolonym psom wykrycie środków odurzających.
Kierowca ciężarówki Bahram R. przyznał się do przewozu narkotyków, które według niego miały trafić na niemiecki rynek. W śledztwie obciążył współodpowiedzialnością za przemyt narkotyków przebywającego w Iranie właściciela ciężarówki.
Ten, powiadomiony o zatrzymaniu transportu rodzynek z powodu wykrycia w samochodzie narkotyków, jesienią ubiegłego roku przybył do Polski. Wkrótce po przyjeździe został aresztowany.
Podczas prokuratorskiej konfrontacji obu mężczyzn Bahram R. wycofał wyjaśnienia obciążające rzekomego wspólnika przemytu narkotyków.
Sąd uznał za winnego przemytu narkotyków Bahrama R. i skazał go na pięć lat więzienia, a także na grzywnę 15 tys. zł. Orzekł też przepadek zajętego narkotyku i ciężarówki, którą był przemycany.
Zdaniem sądu "wina skazanego nie budzi wątpliwości, a stopień społecznego niebezpieczeństwa czynu, jakiego się dopuścił był wysoki".
W ocenie sądu zabrakło dowodów na współudział we wspomnianym procederze drugiego z oskarżonych.
Irańczycy odpowiadali z art. nr 42 ust. 3. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Wyrok nie jest prawomocny.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

[tekst ten jest publikowany w takiej formie, jakiej go otrzymaliśmy, żadne błędy nie zostały poprawione. Chcemy pokazać jak ten środek wpływa na zdolności manualne - red. neurogroove]

  • Kodeina
  • Uzależnienie

Dobijający trzeci dzień odstawki. Raport zacząłem pisać w momencie przyjęcia pierwszej tabletki.

Czy ja dobrze myślę? Czy mi się coś miesza? Czy ja rzeczywiście chciałbym zostać malarzem? A może to tylko kolejny wymysł? Kolejne marzenie? Które powstało pod wpływem działania kodeiny trzy dni wcześniej i przy odstawieniu wydawało się jedyną sensowną opcją na życie? Tak. To już trzeci dzień bez kodeiny, nigdy nie miałem tak dotkliwych fizycznych objawów odstawienia, nieźle jak na kodeinowca z 7 letnim stażem. Hmm... Każdego taki stan dopada? Widać racja. 7 lat stażu nigdy nie byłem w ciągu, dla jednych to bajka, dla innych powód do wkurwienia.

  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Czekałem na to od ponad miesiąca, dużo znajomych opowiadało mi o tym pięknym stanie i chciałem go w końcu doświadczyć. Miało to miejsce na imprezie sylwestrowej 2017/2018. Nastawiłem się bardzo pozytywnie, miałem zarzucić wraz z 5 kumplami, tak też zrobiliśmy. Oczekiwałem niesamowitego uczucia, o którym tyle słyszałem.

Wprowadzenie:

Jestem zwykłym nastolatkiem. Chodzę do technikum mechanicznego. Uczę się nawet dobrze. Nigdy nie sprawiałem żadnych problemów. Jakieś tam doświadczenie z narkotykami miałem, dużo czytałem o MDMA i byłem przygotowany na całego tripa.

T(19:00)

  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Glasgow

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.