Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
Zablokowany
Posty: 2396 • Strona 185 z 240
  • 379 / 148 / 0
@rokttt aż tak nie wnikałam bo mi to niepotrzebne. Ja mam swoje źródła recept, nawet jak potrzebuje na gwałt jakiejś ;)

scalono - łysy

25 maja 2024Nickusiak pisze:
@ladyinnaightmares czyli lekarze wstawiają dawkowanie zgodnie powiedzmy wg „norm” żeby w aptece wydali lek ? A co ma za przeproszeniem farmaceuta do tego, jaką dawkę przepisuje lekarz który mnie leczy ?

scalono - surv

@ladyinnaightmares moze to są laikowe pytania. Ale bardzo zastanawia mnie co to oznacza podejrzanie wysokie. To nie jest jakby sprawa subiektywna ? Skoro lekarz leczy a farmaceuta nie widzi historii tego leczenia to w jaki sposób jemu oceniać jest zasadność recepty czy jej dawkowania
Przypominam, że farmaceuta tak samo jak lekarz i pielęgniarka są zawodami medycznymi i tak samo jak pozostałe zawody medyczne mają prawo odmówić wykonania zlecenia lekarskiego jeśli jest to niezgodne z szeroko pojętymi standardami leczenia. Także tak, farmaceuta ma prawo "zatrzymać" taką receptę jako niemożliwą do realizacji w żadnej innej aptece i zgłosić sprawę wyżej.
To tak samo by można powiedzieć co ma NFZ do recept, skoro tam w 90% nie pracują nawet lekarze, a jednak mają prawo też kontrolować zarówno lekarza jak i aptekę.
  • 53 / 14 / 0
@ladyinnaightmares całkowicie nie umniejszam tym zawodom stąd było moje pytanie. Czysto hipotetycznie idę na wizytę która trwa powiedzmy 40 min. Lekarz robi szczegółowy wywiad wg którego wystawia receptę z zaleceniami co do przyjmowania a później idąc do apteki nie mam pewności, że farmaceuta uzna, że to wykracza poza jakieś przyjęte normy. Domyślam się,że to jest do podwójnej kontroli niemniej gdybym dostała receptę i farmaceuta by mi jej nie wydał co więcej zablokował bez możliwości wydania w innej aptece pewnie wpadłabym w totalny atak paniki.
  • 379 / 148 / 0
@Nickusiak, żaden farmaceuta nie zatrzyma recepty bo tylko mu się coś wydaje, że za dużo. Musiałoby to być bardzo duże przekroczenie przyjętego ogólnie zakresu dawkowania. Plus to nie jest tak, że blokuje i nara. Musi to uzasadnić. Tak samo w przypadku odmowy sprzedaży.
  • 40 / 11 / 0
Ostatnio chyba najczęstszym powodem braku wydania całości zapisanego leku jest niedokładnie wyliczone przez lekarza dawkowanie, którego nie można rozpisać na więcej niż 120 dni, także warto to sobie przeliczyć przed wizytą i dopilnować lekarza, jeśli chcemy większe ilości. Jeżeli to się będzie zgadzać, to nie spotkałem się jeszcze, żeby w aptece uznali, że dawkowanie jest zbyt wysokie, a miewałem recepty po kilkanaście opakowań benzo z dawkowaniem o wiele większym, niż powszechnie przyjęte, także żeby tutaj farmaceuta się do czegoś przyczepił, to takie dawkowanie musiałoby być chyba naprawdę jakieś kosmicznie wysokie. Poza tym warto pamiętać, że benzo czy zolpidemu nie można wykupować stopniowo, nawet, jeśli lekarz wypisał na recepcie rocznej, trzeba wykupić wszystko w ciągu 30 dni.
  • 53 / 14 / 0
@ladyinnaightmares nie wiem czy to jest dobre porównanie, ale jak czytam odnośnie odmowy z powodu „klauzuli sumienia” coś co jest ruchomym moralem powiedzmy jest dla mnie zwykłego człowieka, który nie ma nic wspólnego z działaniem farmacji trudne do ogarnięcia (chociaż pewnie nie tylko ja nie ogarniam). Ale trochę jestem spokojniejsza - nie przeginam z receptami ale nie rozumiałam też tego dawkowania na recepcie.

@rokttt dziękuję za wyjaśnienie. Tak jak mówiłam wcześniej jestem laikiem i dla mnie to było po prostu nie jasne. Do tej pory tylko raz nie zrealizowano mi recepty, ponieważ lekarz nie wypisał składnika aktywnego i od tamtej pory jestem po prostu świadoma tego co mam sprawdzić - ale to wiadomo, że człowiek uczy się na danej historii.

Jeszcze raz dzięki za wytłumaczenie.
  • 379 / 148 / 0
@Nickusiak farmaceuci nie mogą zasłaniać się klauzulą sumienia. Nie mają takiej możliwości prawnej. Klauzula sumienia dotyczy tylko lekarzy/pielęgniarek/położnych. Ustawa Prawo farmaceutyczne, a ona obowiązuje farmaceutów, nie daje takich możliwości odmowy farmaceucie.
Jak jakiś farmaceuta odmawia wydania leku i powołuje się na klauzulę sumienia to od razu zgłaszasz takiego do NFZ, inspektora farmaceutycznego, przy czym farmaceuta musi podać Ci swoje imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu.
  • 3013 / 1015 / 0
ja dzisiaj pomyślnie zrealizowałem e-receptę na OxyContin 40 mg (tabl. o przedł. uwal.) po 60 sztuk bez żadnych komplikacji ze strony systemu, czy też farmaceutki w aptece. problemów nie było, mimo tego, że wcześniej miałem zapisywany ten sam preparat (jedynie mniejszą wersję - OxyContin 10 mg) i według rozpisanego dawkowania z poprzedniej bibuły, powinienem jeszcze mieć tabletki z tamtej wizyty/recepty. lekarzowi nie wywalało żadnego komunikatu o przekroczeniu dawki, w IKP również wszystko było poprawnie - to samo tyczy się realizacji w/w e-recepty w aptece. pod tym samym kodem miałem również zaordynowany Bunondol, Relanium oraz Medikinet (oczywiście, wszystko jako oddzielne pozycje, właściwie rozpisane).

co prawda byłem u swojego zaufanego, starszego doktorka (psychiatry) i z samym zdobyciem nie było problemu, bo piszę takie rzeczy na życzenie, aczkolwiek prawdopodobnie by mnie poinformował o jakichś kłopotach natury technicznej, jeżeli takowe by wystąpiły.

stąd też uważam, że póki co drastycznych zmian nie ma, jeśli chodzi o działanie systemu lub IKP. realizacja recept wygląda niezmiennie.

poniżej załącznik. myślę, że warto było się taką informacją podzielić, skoro panuje wiele nieścisłości odnośnie tego jak to wszystko działa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
w razie potrzeby proszę kontaktować się ze mną przy pomocy PM-ek, przy poruszaniu tematów "drażliwych" proszę o używanie PrivNote lub o kontakt mailowy.

skrzynkaprzodownik@protonmail.com

with regards, przodownik
  • 6 / / 0
@przodownik
Hej, bunondol masz na OUD i do tego pisze oxy? :) Toż to lekarz marzenie, chyba, że to wszystko na ból to nawet lepiej wygląda w IKP. To taki magik co bez mocnych papierów pisze?
  • 217 / 67 / 0
W nawiązaniu do posta @przodownik o Oxy - ostatnio dostałam pakę tygodniowo 80tek, tydzień po tygodniu, po 1 pace na receptę. Rozpisane dawkowanie 2x1 - więc wg niego przy tej drugiej też powinnam mieć poprzednie. I tak jak u Ciebie - mojemu lekarzowi nic o przekroczeniu się nie wyświetliło, w IKP jest jak było, i w aptece nie było problemu z wykupem.
Obie na 100% - nie jestem pewna czy to czynnik.

Za to z innej beczki:

Czy Wam też coraz więcej receptomatów wymaga dokumentacji medycznej (t.j. *innej* niż PDF z poprzednimi receptami) przy Pregabalinie? Nie wiem czy to dlatego, że mam oblatane większość i rotuję między nimi co miesiąc i na każdym to zawsze jest już n-ta wizyta z kolei, czy to może przepisy, a może co innego? Przy pierwszych kilku zamówieniach nie było problemu, a teraz na chatach, w telefonach (itd., zależne który receptomat), dostaję dziwne odpowiedzi typu „skan recepty to nie jest dokumentacja” i proszą o inną. Oczywiście, nadużywam/nadużywałam (bo po co inaczej 3op 150tek z kilku różnych miejsc w miesiącu, duh %-D), ale jako powód zawsze podawałam i podaję to samo (bóle neuropatyczne) - i dopiero niedawno dostaję coraz więcej odmów. No, czasem wypiszą łaskawie 1 opakowanie, czasem można jakoś to obejść rozmową, ale… Moi znajomi też zaczęli dostawać takie odpowiedzi przy pregabalinie, gdzie nigdy nie było z nią większego problemu, a raczej skany recept wystarczały. A teraz? What gives?
lol [*]
  • 429 / 36 / 1
Pacjenci nie dostaną już takich recept. Ostateczną decyzję podjął sąd

Receptomaty nie mogą wystawiać recept na środki psychotropowe, opioidy i medyczną marihuanę bez wcześniejszego badania pacjenta – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny.
https://www.medonet.pl/biznes-system-i- ... ed&utm_v=2
https://www.rynekzdrowia.pl/prawo/recep ... 310,2.html
https://www.money.pl/gospodarka/duza-zm ... 5040a.html
https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/RP ... 176,6.html
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie ... glowy.html
Zablokowany
Posty: 2396 • Strona 185 z 240
Artykuły
Newsy
[img]
Ten napój to hit w USA. Sprzedaż rośnie jak szalona, alternatywa dla drinków

Rewolucja na rynku napojów trwa – Amerykanie coraz częściej sięgają po napoje z THC zamiast po alkohol. To już nie nisza, a branża warta setki milionów dolarów, która zmienia oblicze rynku spożywczego i wywołuje poruszenie wśród regulatorów.

[img]
Marihuana zmniejsza pragnienie alkoholu u osób pijących dużo – Nowe badania finansowane przez rząd

Czy marihuana może pomóc osobom pijącym dużo alkoholu pić mniej? Nowe badanie przeprowadzone w USA sugeruje, że tak – i to z zaskakująco prostego powodu. Osoby, które sięgały po marihuanę tuż przed alkoholem, piły wyraźnie mniej i miały mniejsze łaknienie.

[img]
Ayahuasca a zdrowie psychiczne: Przełomowe wyniki największego badania

Badanie opublikowane w prestiżowym ournal of Psychoactive Drugs objęło ponad 7,500 uczestników z całego świata i wykazało, że częste używanie ayahuaski wiąże się z niższym poziomem stresu psychicznego oraz wyższym poczuciem dobrostanu. Kluczowe okazały się takie czynniki, jak intensywność doświadczeń mistycznych, wglądy osobiste oraz wsparcie społeczności. W tym artykule przedstawimy kluczowe wyniki badania oraz wyjaśnimy, dlaczego ayahuasca budzi tak duże zainteresowanie naukowców i osób szukających alternatywnych terapii.