Dyskusja na temat rodziny roślin (Solanaceae) z rzędu psiankowców.
ODPOWIEDZ
Posty: 3 • Strona 1 z 1
  • 2235 / 5 / 0
Rok temu na jednym z blokowisk przy chodniczku przyuważyłem taki oto krzew:

[ external image ]

Jak nic bieluń - pomyślałem sobie. Nietypowy - o pomarańczowych kwiatach, ale jednak bieluń. Jednak jesienią nie znalazłem rzadnych kolczastych jabłek. Jeszcze większe było zdziwienie gdy okazało się że roślina ustała i najgorsze mrozy i śniegi, a wiosną znów się zazieleniła.

Czyli nie bieluń. Coś bardzo podobnego. Chociaż nawet mieszkańcy blokowiska mówili, że trująca...

O wieloletnich bieluniach drzewiastych wyczytałem w dostępnej na Aztecium.pl książce Rośliny halucynogenne. Pewnie przeleciał bym obojętnie oczami po cołym tekście, gdyby nie ten obrazek:

[ external image ]

Widać na nim kwiaty nierozpoznanej przeze mnie wcześniej rośliny. Widać także jej owoce - wogle nie podobne do kolczastych jabłek jednorocznych bieluni.

O daturach drzewiadtych można tam wyczytać:
DATURY DRZEWIASTE to kilka gatunków rodzimych dla Ameryki Południowej gdzie występują pod takimi rodzimymi nazwami jak: borrachero, campanilla, maicoa, floripondia, huanto, toé, i tanga.
Wszystkie są roślinami uprawianymi, nieznane w typowo dzikim stanie i złączone z człowiekiem od najwcześniejszych czasów.
Datura suaveolens jest typowa dla ciepłych nizin.
Uznana jako trująca i narkotyk, jest używana jako halucynogen sama lub w formie domieszki.
Północny Andy, od Kolumbii do Peru, są charakterystyczne dla gatunków: D. arborea, D. aurea, D. candida, D. dolichocarpa, D. sanguinea, i niedawno odkryta D. vulcanicola.
Rdzenni mieszkańcy od Kolumbii do Chile szanują te drzewa jako źródło halucynogenów i leków.
W Chile , indianie Mapuche używają D. candida i D. sanguinea do karcenia niesfornych dzieci.
Jivarowie twierdzą, że duchy ich przodków upominają oporne dzieci w trakcie halucynacji.
Starożytni Chibchas z Bogota używali nasion D. aurea aby skłonić do otępienia swoje żony i niewolnice, w sytuacji gdy mąż, wódz lub właściciel zmarł. Żony lub niewolnice były chowane razem z nimi żywcem pod ziemią, by towarzyszyć im w ostatniej drodze.
W Sogomoza, w Kolumbii, trzymali D. sanguinea ceremonialnie w Świątyni Słońca. Narkotyk przygotowywany z tych czerwono-kwiatowych gatunków, jest znany lokalnie jako tonga. Wielu Peruwiańskich miejscowych nadal uważa że tonga pozwala im komunikować się z duszami zmarłych przodków.
W plemieniu Matucanas, Peru, wierzy się, że roślina wskazuje miejsce ukrytych skarbów w podziemnym grobie, lub huacas, rodzima nazwa tej rośliny to huacacachu ("roślina nagrobna").
Datury drzewiaste często bywają zaklasyfikowane do odrębnej rodziny: Brugmansia.
Spotkał się ktoś z tymi bieluniami? jest jakieś info o dawkowaniu nasion, mocy tych roślin? Niektóre podobno dorastają do rozmiarów drzewa....
  • 4024 / 371 / 951
  • 2235 / 5 / 0
Z tej odrobiny na końcu noża mam rozumieć, że jest dość mocna (jest to ilość, jak rozumiem do indukowania jasnych snów??)?
ODPOWIEDZ
Posty: 3 • Strona 1 z 1
Newsy
[img]
Alkohol miał swój udział w powstaniu złożonych hierarchicznych społeczeństw

Alkohol towarzyszy nam od tysiącleci. Używały go wszystkie wielkie cywilizacje. Znali go Majowie, Egipcjanie, Babilończycy, Grecy, Chińczycy czy Inkowie. Odgrywał ważną rolę w ceremoniach religijnych, wciąż jest ważnym elementem spotkań towarzyskich. Był środkiem płatniczym, służył wzmacnianiu i podkreślaniu pozycji społecznej. W najstarszym znanym eposie literackim „Eposie o Gilgameszu” jednym z etapów ucywilizowania Enkidu – który symbolizuje tam dziką naturę, niewinoość i wolność – jest wypicie przezeń piwa.

[img]
Jest niebezpieczny jak alkohol i narkotyki. „Byliśmy zbyt zaślepieni”

Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca. Z tej okazji Instytut Spraw Obywatelskich wystosował list otwarty do rodziców, w którym przestrzega przed zgubnym wpływem tego urządzenia na dobrostan najmłodszych. „Smartfon uzależnia tak jak alkohol, papierosy czy kokaina” – wskazuje ISO.

[img]
Leki na ADHD i medyczna marihuana a testy drogowe. Czy testy rozpoznają źródło substancji?

Czy zażycie niektórych leków może skutkować oskarżeniem o prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków? Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk, zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z pytaniem, czy używane przez funkcjonariuszy testy narkotykowe potrafią rozróżnić substancje aktywne od leczniczych. Odpowiedź Policji nie rozwiewa wszystkich wątpliwości – zwłaszcza w kontekście leczenia ADHD czy terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany.