Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
SirAltar pisze:Nie chodzi tu o pomijanie czegokolwiek przez organizm, ale o to że po prostu amfetamina ma zapewne większe powinowactwo do uwalniania i blokowania wychwytu zwroitnego norepinefryny niż epinefryny.
A ja mam takie pytanko do kogoś bardziej ogarniętego, bo ostatnio się zastanawiałem: dlaczego SSRI i SNRI powodują spłycenie emocji (wszystko jest nijakie). Skoro oba są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli teoretycznie zwiększają jej poziomy w organizmie? To tylko wina tego, że SSRI obniżają poziom dopaminy, czy jeszcze czegoś?
Poza tym lubię biologię, interesuję się medycyną (dzięki temu pomogłem już nie jednemu koledze/koleżance w trudnej sytuacji).
Fajnie jak w tym wątku mógłby również ktoś przedstawić każdy narkotyk po kolej, na zasadzie co się z nim dzieje od momentu wprowadzenia danej substancji do organizmu czyli np. takie ziółeczko
Po pufnięciu trafia do płuc i własnie co dalej w jaki sposób płuca przekazują sygnał do mózgu (w jaki sposób dym się wchłania i oddziałuje na poszczególne receptory).
Ostatnio mam oporową zajawkę na wszystko co związane z biologią ;p
C17H13ClN4 pisze:No tak, amfetamina chyba w ogóle nie ma wpływu na epinefrynę (przynajmniej nic nie mogę na ten temat znaleźć). Z tym pomijaniem to tak mi się napisało, żeby sobie samemu zobrazować to o co Ci chodziło ;-)SirAltar pisze:Nie chodzi tu o pomijanie czegokolwiek przez organizm, ale o to że po prostu amfetamina ma zapewne większe powinowactwo do uwalniania i blokowania wychwytu zwroitnego norepinefryny niż epinefryny.
A ja mam takie pytanko do kogoś bardziej ogarniętego, bo ostatnio się zastanawiałem: dlaczego SSRI i SNRI powodują spłycenie emocji (wszystko jest nijakie). Skoro oba są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli teoretycznie zwiększają jej poziomy w organizmie? To tylko wina tego, że SSRI obniżają poziom dopaminy, czy jeszcze czegoś?
Mi się wydawało że na hyperrealu był nawet artykuł o tym że po SSRI jest większa empatia, zatem emocjonalność jest większa.
Jeżeli jednak chodzi o taką swoistą "lekkoduchowość" po SSRI lub u niektórych jest faktycznie mniejsza emocjonalność to łączyłbym to z działaniem serotoniny na układ receptorów HT-1a w układzie limbicznym. Ale to taki wydedukowany strzał.
I to mnie zastanawia, bo w końcu te leki mają za zadanie podniesienie poziomu serotoniny, czyli de facto pokonanie takiego stanu (między innymi), a nie dość, że go wywołują, to jeszcze praktycznie na nim bazują lekarze - pacjent nie czuje już emocji, także wszystkie złe myśli wynikające z depresji również znikają.
Z tego co czytałem odniosłem wrażenie, że winne są właśnie obniżone poziomy dopaminy (ogólnie uważa się, że ssri/snri obniżają poziomy dopaminy, ale chyba nie zostało to jeszcze w 100% udowodnione. a przynajmniej ja nie znalazłem takich informacji), ale przydałaby mi się opinia kogoś z trochę większą wiedzą. Również duża część efektów ubocznych ssri/snri wskazywałaby na obniżenie poziomu dopaminy.
jakie są objawy niskiego poziomu dopaminy
http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/con ... 162/9/1755
świetliste macki kosmicznej jaźni pisze:Ja bym obstawial nie tyle, co maly poziom dopaminy bezposrednio, ale wysoki poziom prolaktyny wywolany jej zmniejszonym poziomem. Cos jak stan chwile po orgazmie.
Z dopamina na odwrot. Tak sadze.
Ja bym obstawial nie tyle, co maly poziom dopaminy bezposrednio, ale wysoki poziom prolaktyny wywolany jej zmniejszonym poziomem. Cos jak stan chwile po orgazmie.
Hm, to by wyjaśniało też kolejny efekt uboczny, czyli utratę libido podczas terapii tymi lekami.
Poza tym, jeśli chodzi o spłycenie emocji, to jest ono najprawdopodobniej wywołane zmniejszeniem stosunku poziomu dopaminy do poziomu serotoniny. Nie u wszystkich osób efekt ten jest podobny, u niektórych empatia może być zwiększona; u osób wrażliwych zmniejsza się wrażliwość, ale z odczuwaniem emocji jest różnie; u mnie np. zdecydowanie na plus.
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/a/abd51116-38b5-44db-97b3-129c38747846/253936421_1826036404256172_2130521251943327706_n.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250725%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250725T184702Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=4bf45f7d6121958f33c522b00fef0d8348cefbf31db069e3b1adb2e943567d2c)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jurekpatryk.jpg)
Ćpali po 96 godzin, żeby cokolwiek poczuć. Fragment mocnego reportażu Patryka Jurka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mjleaves.jpg)
Polska zmaga się z "treatment gap". Psycholog: etykieta ćpuna blokuje dostęp do pomocy
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/sejm9.jpg)
Depenalizacja marihuany w Polsce już wkrótce? „Projekt jest już gotowy”
Czy jeszcze w tym roku w Polsce marihuana zostanie zdepenalizowana? Jak dowiedział się reporter RMF FM, poselski projekt ustawy jest już gotowy. Teraz jego autorzy szukają poparcia w innych klubach parlamentarnych.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/narkotestypolicja_0.jpg)
Leki na ADHD i medyczna marihuana a testy drogowe. Czy testy rozpoznają źródło substancji?
Czy zażycie niektórych leków może skutkować oskarżeniem o prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków? Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk, zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z pytaniem, czy używane przez funkcjonariuszy testy narkotykowe potrafią rozróżnić substancje aktywne od leczniczych. Odpowiedź Policji nie rozwiewa wszystkich wątpliwości – zwłaszcza w kontekście leczenia ADHD czy terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/kidssmarthphoneaddiction.jpg)
Jest niebezpieczny jak alkohol i narkotyki. „Byliśmy zbyt zaślepieni”
Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca. Z tej okazji Instytut Spraw Obywatelskich wystosował list otwarty do rodziców, w którym przestrzega przed zgubnym wpływem tego urządzenia na dobrostan najmłodszych. „Smartfon uzależnia tak jak alkohol, papierosy czy kokaina” – wskazuje ISO.