17 stycznia 2020polymerase pisze: No ale już dziś przy wykupieniu tramalu, farmaceutka napisała sobie 4 cyfrowy nr bo miałem jeszcze reckę na papierze i sobie schowała, coś mi tutaj jakoś dziwnie pachniało...
Od wprowadzenia erecept większość starych kretynów zapomnina o druku przychodzi po kolejne opakowania leków bez druku recepty i no co no te magyster ee no nie mam druku zabralista mnie eee dej leki
Dlatego większość farmaceutów trzyma się już przezornie żeby uniknąć awantur przy okienku bo pacjent nie dostanie leków i będzie musiał wrócić do lekarza.
"Mówiłem nigdy więcej, a czas mi przyniósł plaster
Zagoiło się nieźle skoro goiło z otwartej
Zasypiam w pół do pierwszej, zasypiam w pół do czwartej
Albo znów kurwa nie śpię przez co jeszcze nim zasnę..."
17 stycznia 2020pandimen pisze: ...niedawno w dwóch aptekach słyszałem jak farmaceutki tłumaczyły klientom, że system pokazuje, że recepta zrealizowana i żeby spróbować w innej aptece "bo może przejdzie".
Dobra, przyjmijmy że ogarną ten rejestr i wszystko z dokumentacji, ale kolejnego dnia TEŻ przyjdą ludzie, no i teraz w PLB nie powiesz raczej "wie pani, jest taki problem z receptami, w sumie to przyszliśmy sobie tu pogadać tylko raz na trzy miechy czy tam miesiąc, nie musiała pani przyjeżdżać". Pierwsze gromy zbiera osoba na zmianie w aptece, potem zwielokrotnione idą na lekarza. Przyjmując, że uzupełnią rejestr... To jest perpetuum mobile, codziennie napływają nowe, powiedzmy, że 30% ludziom uda się wykupić choć jedną, co i tak jest zawyżoną statystyką IMHO (jedną z czterech dostawanych na wizycie, na przykład); w życiu nie słyszałam bardziej zrozpaczonego lekarza.
wierzyli do końca i poszli na dno
teraz jeszcze przechylają moją łódź niepewną
odtrącam te sztywne dłonie okrutnie żywa
odtrącam rok za rokiem.
Takie pytanie... Czy jest prawdą, że system może lekarzowi "wyświetlić na czerwono", że jakiegoś leku nie może pacjentowi zapisać?
18 stycznia 2020OpenYourMind pisze: Takie pytanie... Czy jest prawdą, że system może lekarzowi "wyświetlić na czerwono", że jakiegoś leku nie może pacjentowi zapisać?
Nie chce mi się wierzyć, że na tym etapie mieliby już taki "bajer", jak podstawowych spraw nie mogą ogarnąć.
18 stycznia 2020OpenYourMind pisze: Takie pytanie... Czy jest prawdą, że system może lekarzowi "wyświetlić na czerwono", że jakiegoś leku nie może pacjentowi zapisać?
Chodzi o interakcje. Próba przepisania dwóch benzo na raz skończy się właśnie z czerwonym wyświetleniem jednego z nich. Podobnie jak wszelkie interakcje z enzymami cytochromatycznymi itp.
IMO bardzo dobre rozwiązanie. Można za głowę się złapać widząc co potrafią wypisać niektórzy lekarze, szczególnie psychiatrzy. Widziałem przypadek z przepisanymi trzema neuroleptykami + stabilizator + antydepresant. A wszystko w wysokich dawkach i tak dobrane, że stężenia się dublują przez wzajemne blokowanie szlaków metabolicznych ...
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mjleaves.jpg)
Polska zmaga się z "treatment gap". Psycholog: etykieta ćpuna blokuje dostęp do pomocy
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/nowymlotek.jpg)
Finał głośnego procesu w sprawie dziecka, które trafiło do szpitala w Legnicy odurzone amfetaminą
Dziecko, które latem 2023 roku trafiło do szpitala w Legnicy odurzone amfetaminą, miało wtedy dwanaście tygodni. Chłopczyk był w ciężkim stanie. Zarzuty narażenia dziecka na śmierć usłyszeli jego rodzice. Sąd skazał ojca na karę półtora roku pozbawienia wolności, matka usłyszała wyrok 10 miesięcy więzienia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/new_york_weed.jpg)
Stan opublikował raport o spożyciu marihuany. Niemal 15 proc. nowojorczyków zażywa ją regularnie
Tylko 14,7 proc. dorosłych nowojorczyków regularnie spożywa konopie indyjskie – zgodnie z najnowszym raportem stanowego Departamentu Zdrowia. Najwyższy odsetek korzystających z marihuany w dowolnej formie występuje u osób w wieku 21-24 lat. Z raportu wynika ponadto, że większą tendencję do zażywania konopi mają osoby, które jednocześnie nadużywają innych używek.