Odnośnie L-efedryny:
http://webprod.hc-sc.gc.ca/nhpid-bdipsn ... 9&lang=eng
http://www.farmakognozjaonline.pl/alkal ... a=efedryna.
Trochę info o cisie:
https://www.doz.pl/czytelnia/a1668-Cis_ ... mioterapii.
Wiadomo,ze jest trujaca a śmierć następuje przez uduszenie oraz z powodu odwodnienia (wymioty)
Ciekawe czy jest możliwość ekstrahacji z igieł cisa tylko i wyłącznie L-efedryny.
Wywar z igieł był stosowany w astmie.
To by wyjaśniało takie działanie.(tylko ile ponieważ jest tam taksyna)
Niestety nie mogłam znaleźć jaka dokładnie ilość L-efedryny (naturalna efedryna)w iglach jest bo chodzi o igły.
Zastosowanie:
https://www.stolicazdrowia.pl/2637/cis-pospolity.
http://www.zdrowyportal.org/5085/cis-po ... -dzialaniu.
Oczywiście wywar tylko z ilu igieł na astmę był stosowany więc to tylko pokazuje ,ze napewno jest tam substancja czynna, która jest stosowana w astmie a efedryna oprócz kataru też była stosowana.
28 listopada 2017AnnaS pisze: Cala roślina jest trująca
21 listopada 2018Darth Vectivus pisze: W innym temacie (tutaj: efedryna-otrzymywanie-t217-40.html) był przepis na ekstrakcję, ale nie wiem, na ile da się rozdzielić L-efedr od taksyn (alkaloidów cisu)
29 listopada 2017AnnaS pisze: Kochani ja wiem ,ze osnowka (czerwona) to jadalna i jedyna nie trujaca część. Tylko ,ze właśnie jak ktoś robi wywar z ilu igieł aby nie otruc się taksyna i nie tylko ja.
Na początku lat 90. pojawił się lek pochodzący od cisu pospolitego, czyli docetaksel (docetaxel). Preparat jest dostępny w Stanach zjednoczonych, w krajach Unii Europejskiej i w wielu innych. Docetaksel jest produkowany na drodze biosyntetycznej, a jego prekursorem są igły cisu pospolitego.
Działanie przeciwnowotworowe docetakselu opiera się na blokowaniu normalnego cyklu rozwojowego komórek nowotworowych. Taksoidy jako grupa leków działają także jako substancje wspierające tzw. proces apoptozy, czyli proces naturalnego obumierania komórek, co w przypadku chorób nowotworowych ma ważne znaczenie. Taksoidy hamują proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, co utrudnia rozrost komórek nowotworowych. Obecnie docetaksel, który znalazł szerokie i uzasadnione zastosowanie w leczeniu raka piersi, może być stosowany łącznie z innymi lekami przeciwnowotworowymi.
Jak wykazały liczne badania międzynarodowe przeprowadzone na grupie wielu tysięcy kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, szansa zahamowania choroby u pacjentek poddanych leczeniu wynosi ponad 60%, a szansa całkowitego wyleczenia ok. 12%.
Stosowanie leków zawierających taksoidy w sposób istotny przyczyniło się do zmniejszenia śmiertelności w nowotworach piersi i innych narządów, co jest udowodnione szczególnie dokładnie w USA i Wielkiej Brytanii. Obecnie najważniejszym elementem walki z rakiem piersi jest jego jak najwcześniejsze wykrycie i podjęcie leczenia. Dowodem tego jest fakt, iż w 1940 roku po rozpoznaniu nowotworu 5-letni okres przeżycia wynosił 72%, zaś w roku 1999 już 97%, a więc wzrósł o ponad 30% i to także w dużej części dzięki docetakselowi.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/weedtravelbyair.jpg)
Podróż z medyczną marihuaną samolotem – co musisz wiedzieć?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jurekpatryk.jpg)
Ćpali po 96 godzin, żeby cokolwiek poczuć. Fragment mocnego reportażu Patryka Jurka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psyloszwajcaria.jpg)
Szwajcaria – jedyne miejsce w Europie z legalną terapią psychodeliczną
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/narkotyki-cbsp-30062025-768x376.jpg)
Rozbita grupa narkotykowa. Marcin K. odpowie za handel heroiną i kokainą wartą miliony
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku stanie mężczyzna oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym obrotem heroiną i kokainą oraz praniem pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/norraena.jpg)
Trzech mężczyzn oskarżonych o przemyt kokainy promem Norræna
Trzej mężczyźni w wieku 60–70 lat zostali oskarżeni o próbę przemytu ponad trzech kilogramów kokainy z Hiszpanii do Islandii promem Norræna. Grozi im do 12 lat więzienia.