Grzyby nadają sie do skonsumowania?
Jeśli jednak w grzybku zaobserwujemy robaki to proponowałbym go osobiście jak najszybciej wysuszyć
Ciekawa sprawa - zdarzało mi się wymiotować po muchomorach ale nigdy tak szybko i nigdy nie były dla mnie tak ciężkie dla żołądka (a jadłem kilkanaście razy).
[ external image ]
Na taki się dziś z łysiczkowisk wracając widoczek napotknąłem.
Ja jeszcze większej plantacji niż 5-6 sztuk nie spotkałem.
Kolejne rady:
1.Gdy pijesz wywar to odcedź go z kawałków grzyba.Gdy wpływają one do gardła może dojść do cofnięcia treści żołądkowej, innymi słowy :kotz:
2.Weź przed spożyciem witaminę C(2 tabletki, polecam normalną a nie musujące "coś" z marketu) i ostropest plamisty(można znaleźć kapsułki, tabletki i naturalną postać).
Odpowiadając na pytanie które padło wcześniej.W książce o której wspomniałem poleca się je dłużej przechowywać aby szkodliwe substancje przeszły w "mniej" szkodliwe.Ma to zapewne związek z tym że jest w niej napisane aby zalewać grzyby ZIMNĄ wodą.
Natomiast w filmie "Secrets of Soma" spożywany jest wywar ze świeżych grzybów.Warunkiem jest gotowanie ich przez 20 minut.Aczkolwiek suszenie i zamrażanie również są opisane.
I PAMIĘTAJCIE!TO ŻE TRZON JEST DZIURAWY NIE OZNACZA ŻE KAPELUSZ TEŻ TAKI JEST!!!
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/d/d83ff329-c015-450a-92c0-e3ef9573430c/3cmcwho.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250907%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250907T143002Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=f52b9367daef178f5ecc27c0bedd48900cae6ada9516b9d9e582d8bea89e761f)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/weedatwork.jpg)
Jeden na dziesięciu trzydziestolatków pracuje pod wpływem. Naukowcy biją na alarm
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/p06p0z0v.jpg)
Ekstaza i ekstaza: jak patrzyliśmy i patrzymy na narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/eudrugs-markets-key-insights_0.jpg)
Narkotykowy krajobraz Europy. Nowy trendy na czarnym rynku
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/dopalamy.jpg)
Rozpędza się nowa epidemia. Gwałtownie rośnie liczba zatruć
W 2024 r. liczba zatruć dopalaczami wzrosła aż o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2023 – alarmuje GIS. Po niebezpieczne substancje coraz częściej sięgają także dzieci.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/kateryna_wakarowa.jpg)
Ukraińce przemycającej narkotyki na Bali grozi kara śmierci przez rozstrzelanie
21-letnia Kateryna Wakarowa jest oskarżona o wwiezienie narkotyków na Bali. Kobieta może zostać za to skazana na karę śmierci przez rozstrzelanie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/drozdze.jpg)
Drożdże piwowarskie reagują na odpowiednie dźwięki i zwiększają produkcję
Wiadomo że rośliny i zwierzęta wydają dźwięki, reagują na nie i za ich pomocą się komunikują. Komunikacja taka zachodzi też pomiędzy zwierzętami a roślinami i odwrotnie. Czy jednak organizmy należące do innych królestw domeny eukariontów w jakiś sposób reagują na dźwięki? Okazuje się, że tak. Reakcję taką zauważono u drożdży piwowarskich. Co więcej można to wykorzystać w produkcji złocistego napoju.