Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
  • 1680 / 266 / 0
Poszukuję wszystkiego co macie/znajdziecie na temat zachowania się organizmu podczas zespołu abstynencyjnego czyli skręta po opiatach - z punktu widzenia biochemicznego. Co dokładnie odpowiada za poszczególne objawy, za ich intensywność.

Na pewno znajdzie się ktoś tutaj, kto spotkał się z takimi publikacjami.

Z góry dzięki.
Największy przegryw na forum
  • 766 / 134 / 6
Edit - jak rzekłem, tak zrobię. Poniżej zamieszczam linki do publikacji najświetniejszych polskich naukowców z dziedziny neuropsychofarmakologii.

1) Jerzy Vetulani - "Uzależnienia lekowe: mechanizmy neurobiologiczne i podstawy farmakoterapii."

2) Ryszard Przewłocki, Barbara Przewłocka - "Neuronalne i molekularne podstawy uzależnień od opiatów."

3) Paweł Mierzejewski, Wojciech Kostowski - "Zmiany adaptacyjne wywołane długotrwałą ekspozycją na opiaty. Rola układu antyopioidowego."

Dodatkowo szczerze polecam poczytać polskie czasopismo naukowe o jakże wymownej nazwie - Alkoholizm i Narkomania!

Miłej lektury! :-D
Harm reduction i rozsądek sposobami na to, drogi użytkowniku substancji psychoaktywnych, byś cieszył się pełnią efektów swych specyfików przez całe życie.

ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
  • 1680 / 266 / 0
Te 2 pierwsze już czytałem, dzięki za ten trzeci. Ale wciąż mało ;) Jak ktoś ma więcej, wklejać.
Największy przegryw na forum
  • 766 / 134 / 6
Polecam również książkę "Medycyna bólu" pod redakcją Jana Dobrogowskiego i Jerzego Wordliczka. Wydana w Warszawie w roku 2004 przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Znajdziesz tam mechanizmy sensytyzacji ośrodkowej, obwodowej i sposób w jaki powstaje ból. Plus pięknie sugestywne, podprogowe reklamy Transteców i Tramalu, to w końcu książka sponsorowana w ramach grantu naukowego Grunenthala :D
Harm reduction i rozsądek sposobami na to, drogi użytkowniku substancji psychoaktywnych, byś cieszył się pełnią efektów swych specyfików przez całe życie.

ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
  • 329 / 5 / 0
Ciekawa lektura, dziękówa.
Doświadczenie:
https://pastebin.com/zizrTMQq
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Marynarka wojenna Salwadoru skonfiskowała ponad 6 ton kokainy

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ogłosił w piątek przejęcie 6,3 tony kokainy i aresztowanie 17 podejrzanych handlarzy narkotyków podczas czterech „bezprecedensowych” operacji marynarki wojennej kraju na Oceanie Spokojnym.

[img]
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób

Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.

[img]
Psylocybina na depresję lekooporną. Nowa Zelandia stawia na psychodeliki

Nowa Zelandia dołącza do grona państw, które dopuszczają medyczne zastosowanie substancji psychodelicznych. Tamtejsze władze zezwoliły właśnie na stosowanie psylocybiny – psychoaktywnego związku obecnego w grzybach halucynogennych – w leczeniu depresji opornej na standardowe terapie.