Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
  • 5 / 1 / 0
Witam.
Jako że to mój pierwszy post, chciałbym się przywitać ;)

Mam kilka pytań odnośnie ekstrakcji ziół takich jak damiana, Kocimiętka, Piołun:

1. Jakie są sposoby na ich ekstrakcję?
2. Czy ekstrakcję alkoholową można przeprowadzić z użyciem lżejszego alkoholu (np. wódki)?
3. Czy można przeprowadzić ekstrakcję wszystkich tych ziół na raz (zmieszanych ze sobą)?
  • 9 / / 0
1. to zależy od tego, co chcesz z tych ziółek wyciągnąć. z tego co wiem, to jednym ze sposób konsumpcji damiany jest wypicie herbatki z suszu, więc staje się jasnym fakt, że substancje aktywne w niej zawarte rozpuszczają się w wodzie. z kocimiętką, według mojej wiedzy, sprawa ma się podobnie, woda. natomiast zawarty w piołunie tujon rozpuszcza się w alkoholach i eterze, więc ich użyjesz jako rozpuszczalnika. jeśli już wszystko się rozpuściło, to sam decydujesz, czy rozpuszczalnik odparowujesz, czy pijesz ekstrakt płynny
2. można, ale na chłopski rozum: wódka zawiera więcej wody, a mniej alkoholu niż spirytus, więc będzie mniej wydajna
3. można, jeśli substancje zawarte w tych ziołach posiadają takie rozpuszczalniki. twojego zestawu całego tak nie zrobisz. lepiej wszystko osobno, a potem to ewentualnie zmieszać
  • 5 / 1 / 0
Czyli że ekstraktując damianę mogę użyć zwykłej wody? A jeśli tak to zalać to wrzątkiem, czy zimną wodą?

I mógłby ktoś dokładniej opisać proces ekstrakcji? Jakiej ilości wody / spirytusu użyć?
  • 1174 / 19 / 15
Jeśli chodzi o damianę, to było to wałkowane i opisywane szeroko w wątku ogólnym o tym zielu.
Uwaga! Użytkownik WaWe nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 310 / 5 / 0
Dream94 do której szkoły podstawowej chodzisz??
  • 5 / 1 / 0
Przepraszam za moją kilkudniową nieobecność ;P
Chodzę do 3 Technikum w Rzeszowie... Rozumiem że powiedziałem coś nie tak, ale jestem laikiem w tym temacie.
Kto pyta - wstydzi się raz. Kto nie wie - wstyd na całe życie ;P
  • 4024 / 371 / 951
Spoko, ale kto chce pytać mógłby też zanim zapyta luknąć, czy odpowiedzi wcześniej już nie padły. Np. w wątkach o ziołach poszczególnych go interesujących.,.
  • 5 / 1 / 0
W tych właśnie tematach znalazłem sposób na ich ekstrakcję (z użyciem spirytusu). Ale nie znalazłem odpowiedzi na resztę pytań (np. ile spirytusu użyć?).
  • 1472 / 26 / 0
czytałem trochę o ekstrakcji wszystko w sumie ok ale mam jeden problem,nie mam młynka do kawy

czy jest możliwe bez niego zrobienie ekstraktu,jest inny sposób na zmielenie tych ziół ,wiem ,że wyjdzie gorszy ale trudno

chodzi oczywiście o ekstrakcje acetonową a nie wodną itd
  • 256 / 5 / 0
Sklepaj sobie prowizoryczny moździerz, albo po prostu pokrusz
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
Newsy
[img]
Palenie papierosów uszkadza cement. W zębach pozostają trwałe ślady po nałogu

Zęby składają się z trzech zasadniczych warstw: szkliwa, zębiny i cementu. Ten ostatni pokrywa korzeń i budową przypomina kość. Układa się on w charakterystyczne pierścienie, podobne do pierścieni drzew, które rosną z każdym rokiem. Naukowcy z Northumbria University chcieli sprawdzić, czy cement można wykorzystać w medycynie sądowej, na przykład do określania wieku ofiar przestępstw lub katastrof. I odkryli, że palenie papierosów pozostawia w cemencie trwałe ślady.

[img]
Kurier Uber Eats myślał, że wiezie burrito. W środku była marihuana

Wyobraź sobie, że realizujesz zwykłe zamówienie jako kurier. Odbierasz paczkę z jedzeniem i ruszasz w drogę. Nagle czujesz dziwny, bardzo intensywny zapach marihuany. Dokładnie to spotkało kuriera Uber Eats w New Jersey, który zamiast meksykańskiego przysmaku, nieświadomie transportował zioło.

[img]
THC i rozwój mózgu nastolatków – co pokazują najnowsze badania?

Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.