ScrOG.

Moderator: Konopia

Posty: 18 Strona 1 z 2
Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 35 / / 0


Tak jak w temacie uprawianie krok po kroku technika ScrOG !
od malutkiej roslinki ledwo wyrastajacej z doniczki az po dojrzewajace topy ;-)
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2005 przez Sweet Bulldog, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2005
  • 314 / 1 / 0


Metoda ScrOG

Istotnym elementem ScrOG-a jest ekran (ang. screen), zazwyczaj metalowa siatka, rozpięty między doniczkami a lampą. Konopie rosną, aż osiągną poziom ekranu, po czym są "trenowane" pod siatką, dając raczej płaskie "pole" niż "las" (jak to ma miejsce w SOG-u). Ponieważ wszystkie szczyty znajdują się na tym samym poziomie, możliwe jest skoncentrowanie wzrostu w efektywnej przestrzeni świecenia lampy, czego efektem jest maksymalna produkcja z jednostki powierzchni. Jak widzicie, nic w tym skomplikowanego. Zanim szczegółowo omówimy ScrOG, chciałbym przybliżyć wam alternatywną metodę uprawy przy wykorzystaniu lamp sodowych o małych mocach, a mianowicie SOG ("Sea of Green").

Sea of Green
Metoda ta została wymyślona, aby maksymalizować szybkość uprawy konopi w pomieszczeniu o ograniczonej wysokości. Zazwyczaj w hodowli tego typu wysadza się aż do 9 klonów na 0,1m2 (stopa kwadratowa) (spotyka się też uprawy SOG, gdzie wysadza się 3-6 klonów na 0,1m2). Pozwala im się rosnąć w fazie wegetatywnej bardzo krótko, a następnie lampy przestawia się na cykl 12/12.

Co dzieje się z klonami?

Mogą one jeszcze trochę podrosnąć i zakwitnąć, dając małe szczyciki, ale taka sytuacja rzadko ma miejsce. Dużo częściej taki klon zaczyna intensywnie rosnąć - "drewnieje" pień ;-) i rozwijają się gałązki. Jeżeli mamy odpowiedni gatunek dla tego typu uprawy, wzrost zakończy się niedaleko lampy, a konopie zakwitną. Większość odmian w których dominują geny "indyjki" zatrzymuje swój wzrost wystarczająco szybko, aby stosować je w SOG-u. Proces opisany powyżej to podstawa techniki "Sea of Green" - dzięki niemu otrzymujemy najmniejsze możliwe krzaczki zdolne do zakwitnięcia, zakwitające w najkrótszym czasie.

Dlaczego klony po zmianie fotoperiodu na 12/12 zachowują się w taki sposób?

Sama istota tego procesu jest kwestią sporną. Autor tego artykułu podejrzewa, że klon odczytuje zmianę fotoperiodu jako "jesień" i posiada mechanizm, który rozpoznaje, że jest on jeszcze za mały, aby wyprodukować nasiona. Klon rozpoczyna szaleńczy wzrost trwający do momentu aż roślina nie uzyska niezbędnego minimum wysokości zapisanego w jej kodzie genetycznym, po czym zakwita.
Niektórzy uważają, że takie zachowanie klonu po zmianie fotoperiodu jest tylko odmianą normalnego procesu wzrostu, który następuje zawsze, kiedy zmuszamy konopie do kwitnienia, niezależnie od ich wielkości/wieku.
Dla naszych rozważań przyczyna tego procesu nie jest ważna, ważny jest tylko jego skutek. Gdy stosujemy "Sea of Green" pod "sodówkami" o małych mocach, otrzymujemy "las" małych "topów". Rośliny konkurując o światło wypierają się nawzajem, zacieniając dolne partie i uniemożliwiają dostęp do światła pozostałym klonom.

Podstawowy, płaski ScrOG

Ekran powinien zostać umieszczony 20-30cm nad doniczkami. Są dwa argumenty dlaczego odległość ta powinna być taka, a nie inna. Po pierwsze, musi być miejsce pod ekranem, aby móc operować nowo pojawiającymi się gałązkami; po drugie, przestrzeń ta jest potrzebna, aby usuwać zbędne liście i gałęzie zacienione pod ekranem. Autor umieszcza siatkę 25cm od doniczek dla 250W lampy, ale niektórzy hodowcy wolą mniejsze "dziury" dla lamp o mniejszej mocy - nawet 10-15cm.
Ekran nie powinien być idealnie płaski, a raczej wyprofilowany tak, aby w każdym jego punkcie odległość od lampy była odpowiednia dla danej mocy lampy (można to zrobić przywiązując sznurek pośrodku ekranu i zaczepiając jego drugi koniec do podłogi - samo wyprofilowanie ekranu może nic nie dać, bo rośliny będą wypychały siatkę do góry). Dzięki temu, uzyskacie maksymalną wydajność uprawy.
Gęstość rozmieszczenia klonów to mniej więcej 1 roślina na 0,1m2 (zależnie od gatunku może się to zmieniać, ale dobrym punktem wyjścia jest 1 klon na 0,1m2). W stosunku do SOG-a mamy na takiej samej powierzchni dużo mniej roślin, a w związku z tym, mniej zachodu z ich pielęgnacją.

Tak przy okazji, dlaczego powinniście używać klonów?
Zanim będziecie mieli możliwość rozróżnienia płci roślin, startując z nasion, i "wyrzucenia" osobników męskich, gałęzie i liście będą już tworzyły zwarty "kożuch" wrośnięty w siatkę. Usuwając "chłopców" nie uda wam się zapełnić wolnej części ekranu inną rośliną (tylko przypuszczalnie żeńską). Konopie hodowane z nasion tracą, poza tym, parę centymetrów wysokości zanim zaczną od łodygi odrastać gałęzie. W przypadku klonów, gałęzie mogą w zasadzie wyrastać z ziemi. Wysokość krzaków w uprawach "szafkowych" też odgrywa dużą rolę. Jeżeli koniecznie chcecie rozpoczynać uprawę techniką ScrOG z nasion, wyjściem są nasiona feminizowane, gdzie możemy przez podniesienie ekranu zrekompensować dodatkowe centymetry łodygi.

Gdy klony są już ukorzenione prowadzimy je w fazie wegetatywnej przez około 2 tygodnie. Przyjmując 20-30cm odległość od doniczek do siatki, stożki wzrostu powinny zacząć, po tym czasie, przerastać przez siatkę parę centymetrów. Wtedy zmieniamy fotoperiod na 12/12 i powinniśmy zauważyć proces nagłego przyrostu naszych maleństw (opisany powyżej). Zamiast zatrzymać się i kwitnąć rośliny będą jeszcze rosły wypełniając siatkę. Niektóre gatunki potrzebują więcej czasu w fazie wegetatywnej na spenetrowanie ekranu, aby wypełnić go całkowicie w czasie pierwszych tygodni po zmianie fotoperiodu. Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jednak jest zmuszenie klonów do wcześniejszego kwitnienia, ponieważ "przepełniony" ekran prowadzi do spadku wydajności uprawy. (More salad than buds.) Po zmianie fotoperiodu ostro wkraczamy do akcji. Prowadzimy młode gałęzie w oczka siatki tak, aby mniej więcej 1 szczyt wyrósł z jednego takiego oczka. Zalecane jest stosowanie siatki z oczkami 5x5 cm. Zbędne liście znad siatki powinny być usunięte. W przypadku tej metody nie powinny was obchodzić opinie, że obcinanie liści to dodatkowy stres dla rośliny. My skupiamy się na tym, aby wszystkie miejsca, z których wyrosną szczyty miały dostęp do światła. W tym okresie będziecie musieli usuwać liście co parę dni.
"Trenowanie" roślin nie jest trudne. Jeżeli wasze krzaczki mają miękkie łodygi możecie pozwolić im przerosnąć pionowo przez ekran parę centymetrów (byle nie za dużo!), a następnie zagiąć i umieścić równolegle do siatki pod nią. Jeżeli rośliny są krnąbrne, możecie użyć tzw. "twist ties" (kawałki drutu w plastikowej osłonce, do dostania w ogrodniczych lub częściej spotykane w nowo kupionym sprzęcie - kable są nimi związane), aby przytwierdzić gałązki do siatki. Zresztą, jeżeli jesteście pomysłowi, to sobie poradzicie i bez nich :-). Takie podwiązywanie może okazać się bardzo przydatne, gdy szczyty będą już w pełni ukształtowane. Jeżeli jakiś z nich będzie zacieniał inne, możecie go delikatnie przechylić i podwiązać. Możecie przechylić i podwiązać także inne wysokie szczyty, co umożliwi wam przysunięcie lampy parę centymetrów bliżej siatki.
Niektóre rośliny mają łamliwe łodygi i są dość oporne na "trenowanie". Można je wtedy stopniowo przechylać przez parę dni, każdego dnia zwiększając kąt coraz bardziej. Można także delikatnie nadłamać zginając i dopóki struktury rośliny, które przenoszą soki nie są przerwane, roślina odbuduje ubytek tkanki (moim zdaniem jednak, jest to niepotrzebny stres zadawany konopiom, który tylko przedłuża cały cykl, a prądu za darmo nie dają). Gdy nie podlejecie rośliny przez parę dni (nie zamęczając jej), będzie ona bardziej wiotka i uległa podczas pierwszego "trenowania". Drugi etap przycinania następuje podczas i po zakończeniu wypełniania ekranu. Wszystkie liście i gałęzie rosnące pod ekranem powinny być usunięte. Zacienione liście szybko obumierają stanowiąc dobrą pożywkę dla pleśni. Niepotrzebne gałązki i liście obcinamy blisko łodygi nie zostawiając pleśniakowi żadnych szans. Przycinanie prowadzimy do momentu, kiedy roślinka przestaje rosnąć, a zalążki kwiatów są już rozwinięte. Szczyty mogą wyrastać na 20-25cm nad ekran.

Ile można wyciągnąć ze ScrOG-a?
Około 60g z 0,1m2 mając odpowiednie rośliny i światło. Prawdopodobnie, aby mieć takie rezultaty musielibyście zapewnić 75W na 0,1 m2 (lampy sodowe). Co można spieprzyć? Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, to pozwolić roślinom przerosnąć za bardzo przez siatkę (pionowo, czyli prostopadle do niej). Ciężko jest w takiej sytuacji "zagonić" łodygę pod siatkę, przez co efektywność uprawy spada.

Nie jestem autorem tego tekstu!
Źródłohttp://hyperreal.info/kanaba/go.to/art/2335
Pozdrawam- Korlic

O tym, jak wojna z narkotykami niszczy kultury tubylcze

W cieniu globalnej wojny z narkotykami rozgrywa się nieustająca i niedostatecznie nagłośniona tragedia ludów tubylczych, których prawa są notorycznie gwałcone.

Policjanci z USA i Niemiec rozbili narkotykowy bazar w sieci

Policjanci z USA i Niemiec rozbili jedną z największych na świecie przestępczych platform handlowych działających w darknecie. Przestępcy specjalizowali się w sprzedaży narkotyków, a także podrobionych dokumentów.

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 35 / / 0


Sorrki ale mialo byc krok po kroku pokolei jak to nalezy robic a tu za dobrze nie jest wytłumaczone !

 

Rejestracja: 2005
  • 314 / 1 / 0


Ja tutaj wszystko rozumiem. :P Jeśli chcesz bardziej obrazowo http://www.overgrow.com/edge/gallery.ph ... rid=783644
Koleś sadził WW na siatce. Tekst zrozumiały jak dlamnie. Jede kwadrat w siatce- jedna gałąż, jeden top

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 140 / / 0


ja tez rozumiem mozna dodac ze zalecana wielkosc oczka to 5cm

 

Rejestracja: 2006
  • 4 / / 0


czy sprawdzą sie w scrogu swietlowki kompaktowe ?

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 140 / / 0


mysle ze tak

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 105 / / 0


http://haszysz.com/index.php?id=scrog cos nie cos o scrogu i budowa siatki step by step

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 248 / 2 / 0


 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 5 / / 0


Mam zamiar zajac sie microgowingiem. Jako pomieszczenie chce uzyc kosza na smieci plastkiowego (najwiekszego jaki znajde).

Niewiem czy do takiego kosza ktora ma nie wiecej niz pol metra oplaca sie dac siatke? Poniewaz miedzy ziemia a siatka bedzie pewnie z 10cm a od siatki do lampy HPS70W jakies 20cm. Oplaca sie dac siatke czy uzyc tylko mocno LST?
Posty: 18 Strona 1 z 2
Wróć do „Techniki uprawy, klonowanie”
Na czacie siedzi 60 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości