Wszystko, co dotyczy hodowli/uprawy grzybów psylocybinowych.
ODPOWIEDZ
Posty: 24 • Strona 2 z 3
  • 1496 / 953 / 7
  • 83 / 13 / 0
Siemka, mam pewne obawy o moje substraty. W sobotę zaszczepiłem ciastka zrobione tak, jak opisane jest w tym temacie. Stały do dziś w szafie, ale nic na chwilę obecną się nie dzieje, w ogóle nie pojawiła się grzybnia. Pomyślałem, że może być im za zimno (strzelam, że w szafie jest ok. 18-19C), więc owinąłem całość w folię alumniniową aby odciąć światło i postawiłem w okolicy kaloryfera. Czy to dobra zagrywka?

Z góry dzięki za info! :)
  • 1496 / 953 / 7
@sirkulki Jak wygląda sytuacja teraz?
Kolonizacja może trwać nawet do miesiąca czasu.
Dobrze, że mają ciemno, bo światło mogłoby spowodować wzrost grzybów już na tym etapie. Wiadomo, że minuta przy sprawdzeniu jak się sprawy mają nie zaszkodzi, ale na przykład godzina już tak.

Jeśli jesteś w posiadaniu maty grzewczej, to bardzo by pomogło. Bądź usadowienie w jakimś naprawdę ciepłym miejscu.
Według mnie powolny wzrost jest związany z temperaturą. Reszta to już kwestia czasu.
21° to minimum minimum.
  • 83 / 13 / 0
@CATCHaFALL Sprawdziłem teraz, po jednym dniu w nowej miejscówce bez zmian, grzybni nie widać. Poczekam tydzień i zobaczymy czy coś się pojawi. Zastanawiam się czy nie dolać wody? Sterylna strzykawka i igła, i wstrzyknąć przez dziurki. Mam wrażenie, że sucho się tam zrobiło.
  • 83 / 13 / 0
Po prawie 2 tygodniach na substratach nie widać ani trochę grzybni. Niestety musiałem coś zjebać po drodze. Robię drugie podejście. Z ciekawości, co masz wysypane w monotubie na dnie?
  • 1188 / 426 / 0
Wlasnie zrobilem 3 duze sloiki z tego przepisu , sterylizuje je w garnku . Dam znac jak ta metoda sie sprawdza . 3majcie kciucki :korposzczur:
Życie jest zdrojem rozkoszy; ale tam, gdzie pije zeń motłoch, zatrute są wszystkie studnie.
  • 5 / / 0
Witam! Podam przepis na zaszczepiacz, jest prosty i ładnie mi wyszedł. Na ziarnie szybciej rośnie niż na ciastkach.
Przepis jest prosto ze shroomery, napisany z myślą o wbs (wild birds seeds) czyli dla mieszanki ziaren, bardzo popularnej w uk, służącej do dokarmiania ptaków zimą. W pl tanio możba kupić nasiona traw i zbóż (cena jakoś tak dziesięć razy niższa niż w uk za żyto). Z tego względu w polszy lepiej kupić pszenżyto, żyto lub pszenice czy cuś ;)
Garnek z wodą dajesz na gaz, jak się zagotuje wsypujesz ryż czy żyto czy co tam masz. Zostawiasz na 20min pod przykryciem (gaz już wyłączony). Po czym odcedzasz (powinny wydawać się suche) i w słoiki lub torby i do szybkowara (min 45min)
scalono - delicsajko
Przecież ciasteczka brf to nie substrat a zaszczepiacz XD
Substrat się robi jeszcze łatwiej, bo wystarczy pasteryzacja. Jak już masz gotowy zaszczepiacz (skolonizowane ciasteczko lub ryż, żyto lub cokolwiek) to wtedy robisz substrat i je mieszasz. To dojżewa kilka dni (nie potrzebuje już takich temperatur jak ciacho). Po czym owocnikowanie!
Co się nadaje na substrat?
Siano, słoma i kokos. Czestym dodatkiem jest krowi placek i wermikulit. Są ludziki co chodują na kawie lub kartonie i innych dziwnych pożywkach.
Jak się pasteryzuje?
Substrat musi poleżeć przez minimum godzinke w bardzo ciepłej kąpieli: 70-80°C
Ja to robie tak:
Wrzucam wszystko do słoików i zalewam wodą 80°C i wkładam do piekarnika nagrzanego do 100°C. Po godzinie wyciągam, studze, wyciskam i mieszam z zaszczepiaczem. Jeśli jest to ciastko brf to krusze je na drobne najpierw.
  • 14 / 13 / 0
Czy ma ktoś doświadczenie z perlitem jako elementem substratu jako alternatywa dla wermikulitu?
  • 1496 / 953 / 7
@pryta6969 Jeśli mowa stricte o produkcji ciastek, to to nie pyknie. W sensie sam perlit zamiast wermikulitu. (W monotabowych miksach, albo jako samo podłoże dla ciastek, które i tak będą oddzielone od niego folią w dużych pudełkach jak na zdjęciu na poprzedniej stronie już tak - noł problemo, ale przy ciastkach - nie).

Mimo, iż jedno i drugie znajduje właściwości w temacie który nas interesuje, oraz obydwa w teorii i praktyce są skałą, to jednak różnią się budową i właściwościami (składem też), która ma tutaj kluczowe znaczenie.

Perlit świetnie wodę odprowadza, ale lipnie przepuszcza. Przy namoczeniu to wermikulit wchłonie jej trzy razy więcej, jeśli porównamy, i tak samo długo będzie tę wilgoć oddawał, tu bielszy kolega odpada z rankingu pod tym względem, bo odda wilgoć tylko ze swej powierzchni dość szybko, a wermi stopniowo ze środka.
Nie bez powodu full skolonizowane, namoczone ciacha obtacza się przed włożeniem do dużego pudła (w przypadku grow kitu, warstwą wermi pokrywa się tylko tą część która będzie miała styczność z powietrzem boki są gołe co widać gołym okiem %-D powierzchnie boczne takiego ciastka ochraniają ściany plastikowego pudełka w którym się znajduje) suchym wermikulitem, który podczas codziennego dbania o wilgotność wyłapie ją z powietrza, dodatkowo świetnie ochroni nam samo ciastko, aby jego powierzchnia (gdyby została taka "goła") nie poddała się pękaniu, bo wtedy byłaby bardziej podatna na utratę wody, a wermi otulający całość ten proces spowolni, pełniąc funkcję wiecznie mokrego płaszczyka, za co duży plus. Nie widziałam, żeby ktoś ciastka perlitem sypał.

Kolejną ultra kluczową sprawą jest budowa tychże dwóch. Bardziej piaskowaty perlit (widać to, jak ściśniesz ziarenka, skruszą się) kontra bardziej przypominający strukturą gąbkę wermikulit. Jak pisałam wyżej, po pierwsze owa gąbka wchłonie więcej, a po drugie ma dziurkowatą teksturę, co zdecydowanie ułatwi grzybni WRASTANIE w wermikulit właśnie, szybszą kolonizację i łatwiejsze nawiązywanie nowych połączeń między sobą, niż w przypadku piaskowatego perlitu, który jej przez siebie z taką łatwością nie przepuści, a ta będzie musiała wędrować wokół niego.

Przy tworzeniu - podkreślam, żebyśmy się dobrze zrozumieli - ciastek, perlit nie zastąpi wermikulitu, amen.
  • 405 / 22 / 1
Zaszczepiłem słoiki, ale czy do słoików musi być minimalny dostęp powietrza?. Po wyjęciu z szybkowaru dokręciłem wieczka, po szczepieniu dziurki po igle zakleiłem taśmą klejąca...

Minęło 10 dni i około 60% słoików mam elegancko rozrośniętych. Tylko są szczelnie zamknięte, czy muszę odkleić dziurki albo poluzować nakrętki?. Na nakrętki mam założoną folie alu.
ODPOWIEDZ
Posty: 24 • Strona 2 z 3
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.