Rhodiola
Rhodiola (Rhodiola rosea) to wieloletnia roślina, która rośnie w USA, Kanadzie, Europie i niektórych częściach Azji. Jego korzeń, znany również jako złoty korzeń, jest powszechnie stosowany w Azji i Europie w leczeniu zmęczenia i osłabienia funkcji poznawczych. Jego farmakologia jest złożona i obejmuje dużą liczbę związków aktywnych, takich jak flawonoidy, monoterpery, fenylopropanoidy, triterpeny, kwasy fenolowe i pochodne fenyloetanolu. Ma wielorakie działanie, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, kardioprotekcyjne i neuroendokrynne. Jego działanie psychofarmakologiczne może obejmować właściwości agonistyczne dla serotoniny i dopaminy oraz norepinefryny (być może wtórne do hamowania monoaminooksydazy), a także wpływ na peptydy opioidowe (takie jak beta-endorfiny) i receptory nikotynowe dla acetylocholiny. Co ważne, może również oddziaływać na błonę komórkową i poprawiać zdolność prekursorów serotoniny i katecholamin do przekraczania bariery krew-mózg (Saratikov i Krasnov, 1987). Zatem korzystne może być uzupełnienie leczenia tryptofanem/5-HTP i/lub fenyloalaniną/PEA z różeńcem górskim.
Wykazano, że Rhodiola ma działanie przeciwdepresyjne i psychostymulujące. Saratikov i Krasnov (1987) dokonali przeglądu wyników wielu badań, które wykazały, że pacjenci z osłabieniem (zmęczenie, spadek zdolności do pracy, problemy z zasypianiem, słaby apetyt, drażliwość i bóle głowy) pozytywnie zareagowali na różeniec górski w dawce 50 mg trzy razy dziennie. razy dziennie (TID). Czas trwania leczenia wahał się od 10 dni do 4 miesięcy, a w badaniach do 64 procent przypadków wykazało znaczną poprawę. Niedawno podobne wyniki zostały zgłoszone przez Szewcowa i in. (2003) oraz Darbinyan i in. (2007).
Rhodiola jest zwykle dostępna w kapsułkach lub tabletkach, które zwykle zawierają 50–100 mg mieszaniny 3% rozawin i 1% salidrozydu. Chociaż w preparacie znajdują się inne związki aktywne, ich rola jest nieznana, dlatego powszechnie poszukiwane są rozawiny i salidroza. Rhodiola podaje się w dawkach 50–200 mg na dawkę, zwykle przyjmowanych dwa do trzech razy dziennie. Nie badano dawkowania u dzieci, ale nie ma przeciwwskazań, dlatego można ostrożnie spróbować dawki 50 mg raz do dwóch razy dziennie i stopniowo ją zwiększać, jeśli jest dobrze tolerowana.
Uważa się, że Rhodiola jest bezpieczna iw dostępnej literaturze nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Podobnie nie zakłada się interakcji z lekami na receptę (Medical Economics, 2007). Jednak ze względu na działanie przeciwdepresyjne może stwarzać ryzyko „przechodzenia” w epizody manii lub manii mieszanej w sposób podobny do wielu związków o działaniu przeciwdepresyjnym.
Na wielu stronach faktycznie można się natknąć na cykliczne przyjmowanie różeńca, a protokoły są różne. Jedne, że tydzień on, kolejny off, inne wydłużają okres przyjmowania nawet do 4msc, po czym sugerują 2msc przerwy.
Ja suplementowałem stale przez ponad miesiąc razem z żeń szeniem, cytryńcem chińskim, a później przechodziłem na inne. Na moim przykładzie nigdy nie odnotowałem żadnych nieprzyjemności.
NAUCZYŁEŚ SIĘ 1000 SPOSOBÓW JAK TEGO NIE ROBIĆ
Problem z fentanylem nas nie ominie i sami sobie z nim nie poradzimy…
USA może zaoszczędzić 29 miliardów rocznie dzięki legalizacji marihuany medycznej
Nowe Światło na Marihuanę: Badania potwierdzają jej rolę w walce z uzależnieniami.
10 skutecznych sposobów na odstawienie marihuany – przewodnik krok po kroku
Marihuana, choć przez wielu postrzegana jako substancja rekreacyjna, może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Regularne używanie zioła bywa sposobem na relaks lub ucieczkę od problemów, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do uzależnienia psychicznego, zmniejszonej produktywności, a nawet izolacji społecznej. Z czasem, nawyk palenia staje się coraz bardziej obciążający dla zdrowia fizycznego i psychicznego, wpływając na koncentrację, motywację oraz ogólną jakość życia.
Illinois dopisuje kobiece choroby do schorzeń podlegających leczeniu medyczną marihuaną
Departament zdrowia publicznego Illinois (IDPH) rozszerzył listę schorzeń kwalifikujących się do leczenia medyczną marihuaną. Dopisano endometriozę, torbiele jajników, mięśniaki macicy i zaburzenia orgazmu u kobiet.
Bolesław Piecha: alkohol powinien być sprzedawany tylko od 10 do 22. Akcyza "może być wyższa"
W opinii byłego ministra zdrowia Bolesława Piechy, akcyza na alkohol "może być wyższa". Twierdzi, że dla dobra społeczeństwa napoje wyskokowe powinny być sprzedawane jedynie przez 12 godzin w ciągu doby. - Nikt rozsądny nie kupuje z jakieś bardzo ważnej okazji alkoholu po godzinie 23.00 - mówił w "Protokole Rozbieżności w TVP3 Katowice poseł PiS.