Azotyn izoamylu

Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[] CC(C)CCON=O

Inne nazwy substancji

azotyn amylu, poppers, azotyn 3-metylobutylu

Odmiany nazwy substancji

poppersa, poppersem, poppersowi, poppersie

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Azotyn_izoamylu

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zaopatrz się w trójszyjną kolbę zaopatrzoną w rozdzielacz, mieszadło i termometr. Ochłodź kolbę w mieszaninie lodu z solą. Dodaj przez rozdzielacz roztwór 95g azotanu(III) sodu (NaNO2; 1,38 mola) w 375ml wody i uruchom mieszanie. Gdy temeratura spadnie poniżej 0°C (lub troszkę więcej) dodawaj powoli mieszaninę 25ml wody, 62,5g (34ml) stężonego kwasu siarkowego(VI) i 110g (135ml; 1,25 mola) pentan-1-olu ochłodzoną wcześniej do 0°C. Dodawanie musi być kontrolowane, by temperatura wahała się maksymalnie o 1°C, a wkraplanie zajęło 45-60 minut. Pozostaw mieszaninę na 1,5 godziny i odsącz znad utworzonego siarczanu sodu. Wlej do rozdzielacza i oddziel górną żółtą warstwę azotynu amylu, przemyj ją następnie roztworem 1g wodorowęglanu sodu (NaHCO3; "soda oczyszczana") i 12,5 g chlorku sodu (NaCl, "sól kamienna") w 50ml wody. Wysusz następnie nad 5-7g bezwodnego siarczanu(VI) magnezu (MgSO4). Otrzymano 107g (wydajność 73%) azotynu amylu.

H2SO4 + 2 NaNO2 -> Na2SO4 + 2 HNO2;

CH3-(CH2)4-OH + HNO2 -> CH3-(CH2)4-ON=O + H2O

(Practical Organic Chemistry, A. Vogel)

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Azotyn izoamylu jest używany w medycynie jako antidotum przy zatruciach cyjankami (m.in. cyjankiem potasu), cyjanowodorem i innymi związkami cyjanowymi, ponieważ przyczynia się do wytwarzania methemoglobiny, która łatwo ulega wiązaniom z tymi związkami chemicznymi, tworząc związki nietoksyczne dla organizmu ludzkiego.

Dawniej znajdował zastosowanie także przy atakach astmy oskrzelowej, migreny oraz dusznicy bolesnej w chorobie niedokrwiennej serca z uwagi na działanie rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie krwi.

Zastosowanie rekreacyjne

Inne zastosowania

Azotyn izoamylu jest stosowany głównie w odświeżaczach powietrza, sprejach do czyszczenia głowic magnetycznych w odtwarzaczach kasetowych (magnetofonach) oraz preparatach do czyszczenia skóry. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie jako odczynnik nitrozujący, używa się go także do otrzymywania związków dwuazoniowych. Wykorzystuje się go również w przemyśle kosmetycznym, ale w Polsce znajduje się od 2002 roku na liście substancji, których stosowanie w kosmetykach jest niedozwolone.

Jednym z elementów indywidualnego pakietu przeciwchemicznego w wersji IPP-51M stosowanego w polskim wojsku do dezaktywacji bojowych środków trujących są dwie szklane ampułki o pojemności około 0,5 cm³ każda, zawierające azotyn izoamylu, który jest stosowany jako antidotum przy zatruciach związkami cyjanowymi. W modyfikacji IPP-74 zrezygnowano z jego użycia, umieszczając w zamian roztwór złożony z 40% etanolu, 40% eteru dietylowego, 19% chloroformu i 1% amoniaku.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Poppers

Najprostsze substancje odurzające, m.in. eter dietylowy i podtlenek azotu (N2O).
Więcej informacji: Inhalanty w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Dysocjanty

Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 6 / 0

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poppers

Ja sobie zamówiłem przez internet na jednej z polskich stron i dziś do mnie doszedł.
Kupiłem jedyny który posiadał jakieś tam polskie atesty zdrowia, firmy Taboo.

Wciągałem niedawno i muszę przyznać że nie spodziewałem się takiej mocy, samo pobudzenie jest jak po baaardzo słabej dawce amfetaminy, ale do tego dochodzi taka dziwna eufornia, ani to opiatowa, ani konopna, taka inna... No i następuje wyczulenie zmysłów i pobudzenie.
Mija po 5 minutach.

No jak koledzy i koleżanki, wąchał już ktoś z was poppersa ?
Opiszcie jak na was podziałał.
Ostatnio zmieniony 11 marca 2012 przez surveilled, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmiana brzmienia tematu, dodano link do Wikipedii

Użytkownik nieaktywny
  • 6 / / 0

Ja wachalem:)) Dziala znakomicie, nie pamietam nazw bo zazywalem rozne rozniaste, moim zdaniem Poppers najlepiej sprawdza sie podczas imprez badz picia woodki,pierwsze zazycie po wodce skoczylo sie takim wybuchem smiechu ze skonczylem lezac na podlodze smiejac sie do rozpuku, niesamowite, natomiast podczas tanca sprawia ze czujesz 5-krotnie wieksza przyjemnosc z wywijania na parkiecie, natomiast na trzezwo wywoluje jedynie stan "zamulenia" a nastepnie bol glowy, takze zdecydowanie polecam jako cos "extra" do innych srodkow...Tak wyglada to u mnie, pozdrawiam!!

Narkotyki nigdy nie miały się lepiej

Na wojnie z narkotykami bez zmian. Wygrywają narkotyki.

Chciał zgłosić kradzież - okazało się, że fanty były w domu. Podobnie jak heroina....

Do komisariatu na wrocławskim Ołbinie zgłosił się 27-letni mieszkaniec Wrocławia, który poinformował policjantów, że został okradziony...

dkx

Użytkownik nieaktywny
  • 58 / / 0

Hej

Ja próbowałem, ale na czysto, bez alkocholu. Heh całkiem fajne odczucie, ciśnieie takie fajne w głowe wali, troche potem boli głowa, ale ogólnie szybko ból mija, taka troszke brechawa jak sie mocniej wciągnie, ale momętami czułem się jak zbakany, ale troche inaczej, no i w fszystko wygląda niby normalnie a troszke inaczej

• 693 / / 0

Gdzie to można zamówić?

Użytkownik nieaktywny
  • 6 / / 0

Mozna "to" kupic w kazdym sexshopie, cena ok 50-60pln/ buteleczka 30ml, wystarczy na dluuuugo :))

• 12 / 1 / 0

aree1987 pisze:
Gdzie to można zamówić?
http://poppers.pl/

Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 6 / 0

Bez sensu, już na mnie nie działa... :(

Jedyne co czuję to "ciśnienie" w głowie na początku.
I uderzenie ciepła...

• 12 / 1 / 0

[quote="PanMuchomor"]
Bez sensu, już na mnie nie działa... ]

Widocznie poppers albo wywietrzał :rolleyes: albo musisz sobie zrobić dłuższą przerwę od popersa.

Użytkownik nieaktywny
  • 94 / 3 / 0

pewnie zainteresuje was fakt, ze poppers jest podawany przy zatruciu cyjankami. tak ze pewnie jest na wyposazeniu ratownikow. w pharmindex mozna znalezc ten azotyn, tyle ze tam chyba jest butylu. ogolnie wiekszosc estrow azotanow(III) i alkoholi alifatycznych ma takie wlasciwosci. dla mnie to nie jest zupelnie przyjemne. ot takie nabuzowanie, podobne do tego jak sie wisi godzine glowa do ziemi ;)

Użytkownik nieaktywny
  • 94 / 3 / 0

Der neue Rauschstoffbenutzer pisze:
Widziałem w Las Vegas Parano scenę, w której spasiony pan wdycha azotan amylu by zapobiec dusznicy bolesnej - jak nitroglicerynę. Ale nie o tym chciałem...........

Jak pomaga w zatruciu cjankami, to może pomoże psychomłodzieży utrzymać na wodzy pawia po LSA?
nie., w zatruciu cyjankami AFAIK pozwlaa przywrocic akcje serca przez podniesienie cisnienia. to nie ma nic wspolnego z wymiotami.

a co do pawia - mozesz sprobowac sie upalic, podobno pomaga na wymioty ;). a tak wogole to chyba najlepszym sposobem jest robienie ekstraktow z nasion, bo to generalnie te osnowki o metalicznym smaku maja dzialanie wymiotne. a wiec ekstrakcja lsa z nasion powinna zapobiegac wymiotom. o.
Wróć do „Środki wziewne”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata