Odstawianie Kodeiny - Poradnik cz. I

Alkaloid opium - metylowana pochodna morfiny.
Więcej informacji: Kodeina w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Opioidy

Posty: 1 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2010
  • 70 / 16 / 0


W pierwszej części tego tekstu, chciałbym skupić się na samym odstawieniu substancji oraz przetrwaniu okresu objawów fizycznych. Z tekstu dowiesz się jakimi lekami można się wspomagać oraz jakie przygotowania poczynić jeszcze przed ostawieniem.

Etap I Przygotowanie

Pierwszym etapem przygotowania do ostawienia jest odpowiedni przedział czasowy. Jeśli pracujesz, weź zwolnienie lekarskie lub tygodniowy urlop. Jeśli się uczysz, znajdź taki okres czasu, kiedy będziesz wiedział, że żadne poważne egzaminy czy zaliczenia cię nie ominą. Pozałatwiaj bieżące sprawy i poinformuj swoich ćpających znajomych, że przechodzisz teraz detox i potrzebujesz tego czasu dla siebie. Poproś ich o to, by nie kontaktowali się z tobą.

Dobrze jest, po zakupieniu leków (o obstawie farmakologicznej piszę dalej), oraz produktów spożywczych na następny tydzień, oddanie całości pieniędzy komuś zaufanemu. W razie gdyby cię przycisnęło, świadomość że musiałbyś kombinować z ich odzyskaniem, może pomóc ci przetrwać.
Przygotuj sobie kilka koszulek na zmianę, czystą bieliznę oraz czyste prześcieradło i pościel.

Etap II Odstawianie

Zakładając, że mentalnie jesteśmy już gotowi do odstawienia, chcielibyśmy w jak największym stopniu zminimalizować objawy skręta. Dobrym pomysłem będzie poprzedzenie właściwego odstawienia, trzydniowym zmniejszaniem dawek. Zaznaczę, że dotyczy to osób, które biorą kodeinę przynajmniej rok czasu, w dość wysokich dawkach.

Dlaczego akurat trzy dni? Po pierwsze, nie warto tego procesu przeciągać w nieskończoność, z każdym kolejnym dniem nasza wola może zacząć słabnąć, co popchnie nas z powrotem w kierunku ciągu. Natomiast mniejsza ilość czasu, może nie dać organizmowi szansy do przestawienia się.

To czemu w ogóle zmniejszać dawki a nie próbować cold turkey? Ano między innymi dlatego, że siła z jaką te objawy mogą uderzyć, może być bardzo trudna do zniesienia. Zmniejszanie dawek ma jeszcze ten plus, że objawy PAWS (Post-Acute Withdrawal Symptoms) będą łagodniejsze. Do tego tematu wrócę w kolejnych etapach.

A więc zaczynamy.

Zmniejszanie dawek zaczynamy od dnia następującego po dniu wzięcia ostatniej normalnej dawki. Najlepiej podzielić sobie dawkę dzienną na dwa razy – rano i wieczór. Rozpisałem przykładową redukcję dawek dla osoby uzależnionej od 2 lat, biorącej dawki 450-600mg.

Dzień 1. 120mg rano, 60mg wieczorem
Dzień 2. 90mg rano, 45mg wieczorem
Dzień 3. 60mg rano, 30mg wieczorem
Dzień 4. Rozpoczynamy terapię farmakologiczną.

Etap IIa Farmakologia

Leki które mogą nad pomóc zmniejszyć objawy odstawienne:

1. Benzodiazepiny (Klonazepam, Lorafen, Relanium) – Wymieniłem te, które sprawdzają się przy fizycznych dolegliwościach.

Efekty:

- zmniejszenie niepokoju oraz lęku
- zmniejszenie odczuwania dreszczy
- zmniejszenie odczuwania zmiany temperatur
- zmniejszenie syndromu ‘niespokojnych nóg’
- zmniejszenie bezsenności

(Przykładowe dawkowanie rozpisałem dla 7 dniowego detoxu, dla osoby uzależnionej przez okres 2 lat, biorącej dawki 450-600mg)

Licząc od lewej strony -> dzień 1 pogrubiony, dzień 2, dzień 3 pogrubiony itd.

Klonazepam: 0,5mg/2xD 0,5mg/2xD 1mg/R 0,5mg/W 1mg/R 0,5mg/W 0,5mg/2xD 0,5mg/R 0,25/W 0,25/R 0,25/W

Należy pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie benzodiazepin może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, dlatego nie zaleca się stosować ich w większych dawkach i przez dłuższy okres czasu niż podałem. Gdy poczujesz że zasugerowana dawka jest zbyt duża, zminejsz ją o połowę.

2. Leki przeciwbólowe

Maści:

Ketonal (OTC) – 50g tubka kosztuje ok 18zł
Naproxen EMO (OTC) – 55g tubka kosztule ok. 12zł
Altacet (OTC) – 75g tubka kosztuje ok. 16zł

Tabletki:

Ketonal (RP) – 50mg, 30kaps, cena: 7zł
Ibuprofen (OTC) – 400mg, 10 - 36kaps, cena: 5 - 17zł
Paracetamol (OTC) – 500mg, 6-20tabl, cena: 3 – 8zł
Naproxen (OTC) – 200mg, 10tabl, cena: 6zł

3. Leki na problemy z żołądkiem

Loperamid (OTC) – 2mg, 10tabl, cena ok. 8zł
Mięta Fix (OTC) – 1 opakowanie, cena ok. 5zł

4. Leki inne:

Dekstrometorfan - w dawce rzędu (30-90mg) dziennie może pomóc wyeliminować część objawów. Dobrze jest brać go w połączeniu z jakąś substancją która ma działanie sedacyjne np. walerianą lub benzodiazepinami.

Waleriana – działa uspokajająco i nasennie. Może być stosowania na sen. Dawkowanie jest dość wysokie, wynosi od 1/3 do ½ buteleczki.

Choligrip noc – Lek zawiera w sobie 1g paracetamolu, 15mg dekstrometorfanu oraz 20mg prometazyny na każde 20ml. Butelka 160ml kosztuje ok 7zł

*Leki oznaczone jako RP są sprzedawane wyłącznie na receptę, leki oznaczone jako OTC można kupić bez recepty.

Etap IIb Spożytkowanie czasu

Kiedy obstawę farmakologiczną mamy już załatwioną, czas na zajęcie się tematem spożytkowania czasu, który jak wiadomo, na skręcie płynie niemiłosiernie wolno. Najgorsze co można robić w tym czasie, to leżeć w łóżku sufitując i skupiać się na tym jak źle się w tej chwili czujemy. Takie (nie)działanie prędzej czy później sprowokuje nas do wynajdywania sobie powodów, dla których lepiej zaćpać niż zaprzeć się i przetrwać ten okres czasu.

Wiem, że w takim stanie, ciężko zmusić się do wykonywania codziennych obowiązków. Nikt od ciebie w tym momencie tego nie wymaga. Nie skupiaj się na tym jak się źle czujesz, nie myśl o zaległych obowiązkach które czekają. Nie tłumacz sobie też, że jak weźmiesz, to posprzątasz mieszkanie, ugotujesz obiad, załatwisz sprawy… NIE. Nie wolno ci w tym momencie dawać sobie pozwolenia na to. Ten czas, czas odstawienia, jest w tym momencie całkowicie dla ciebie. To twój czas na rehabilitacje. I chcesz go przetrwać.

Zajmij się czymś nie wymagającym wysiłku, zwłaszcza między 2-5 dniem odstawiania. Poczytaj książkę, pooglądaj koty na internetach, obejrzyj film, wsiąknij w jakiś serial. Unikaj przy tym tematyki narkotyków, nie chcesz się przecież niepotrzebnie nakręcać. Dobrym pomysłem, jest też wylogowanie się z forum i unikanie wszelkiego kontaktu z osobami ćpającymi.

Jedną z najlepszych opcji byłoby spędzenie tego czasu z bliską, niećpającą osobą. Taką, która wie o twoim uzależnieniu i na której możesz polegać.

Etap IIc Dbaj o dietę

Na skręcie, kiedy żołądek boli, jelita się ściskają a z tyłka leci woda, ciężko jest się zmusić do jedzenia. Musisz jednak pamiętać, by nawet mimo tych niesprzyjających warunków, dostarczać organizmowi podstawowe witaminy i minerały.

Zasada najważniejsza: pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu! Najlepsza do tego jest czysta woda mineralna. Staraj się wypijać ok 2litrów wody dziennie. Unikaj kawy oraz mocnej herbaty. Kofeina przy odstawianiu może zwiększyć niepokój oraz potliwość.
Jedz produkty delikatne, jogurty, sery, płatki z mlekiem. Szóstego czy siódmego dnia, kiedy objawy trochę ustąpią, przygotuj sobie coś lekkiego na patelni. Gotowane warzywa z ryżem czy paluszki rybne będą odpowiednim wyborem. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw.


------------------------------------------------------
To by było na tyle jeśli chodzi o sam etap odstawiania. Etap który tak naprawdę, jest dopiero pierwszym krokiem ku trzeźwości. Jeśli ktoś z was ma jakieś spostrzeżenia, piszcie w temacie. W miarę możliwości, uzupełnię ten tekst o dodatkowe informacje.

Jeśli ten poradnik się przyjmie, napiszę drugą jego część, o kolejnych etapach wychodzenia z nałogu. O tym jak radzić sobie z PAWS (Post-Acute Withdrawal Symptoms) oraz nawrotami. Przeanalizujemy razem kolejne etapy leczenia i kto wie, może ta wiedza pomoże komuś z was wyrwać się z nałogu.
Posty: 1 Strona 1 z 1
Wróć do „Kodeina”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość