Heterocykliczne substancje psychoaktywne, m.in. fenmetrazyna i metylofenidat.
ODPOWIEDZ
Posty: 4000 • Strona 200 z 400
  • 8708 / 1657 / 2
14 września 2020sirdon0 pisze:
Ok, dobrze wiedzieć, że DAT jest zależny od sodu.
Nie tylko DAT jest zależny od sodu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Solute_carrier_family
Kilkadziesiąt innych transporterów też (bodaj 20).

A tu jest to idealnie opisane:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2805,po ... remii.html
Co przyciagalo mój wzrok ??

Ze względu na starzenie się populacji, wzrost częstości nowotworów złośliwych (zwłaszcza raka płuca), coraz szersze stosowanie leków przeciwdepresyjnych i diuretyków wydaje się, iż będzie to problem o coraz większym znaczeniu.

W przypadku gdy hiponatremia narasta powoli (dni, tygodnie) i utrzymuje się przewlekle, komórki – w tym neurony – adaptują się do hipoosmolalnego środowiska zewnętrznego.

Tak więc... Chyba mamy odpowiedź czemu łapie was na początku wazokonstrykcja a potem się adaptujecie do tej sytuacji.
I jeszcze ciekawszy motyw :)

Ujawnia się on w przypadku gwałtownego – najczęściej jatrogennego – wzrostu stężenia zewnątrzkomórkowego sodu. Ta „agresywna” próba wyrównania przewlekłej hiponatremii prowadzi do gwałtownego odwodnienia komórek, które znalazłszy się nagle w hiperosmolalnym środowisku nie potrafią się do niego zaadaptować, gdyż większość możliwych do uruchomienia rezerw substancji osmotycznie czynnych została uprzednio przesunięta do środowiska zewnątrzkomórkowego. I znowu najdotkliwsze konsekwencje obserwuje się w ośrodkowym układzie nerwowym gdzie gwałtowne odwodnienie komórek prowadzi do demielinizacji rozległych obszarów mózgowia, po raz pierwszy opisanej w moście (stąd tzw. demielinizacja mostu) (1, 2, 3, 4, 5). Rozważania powyższe stanowią teoretyczną podstawę do podziału hiponatremii na ostrą (tj. do 48 godzin od momentu powstania), przewlekłą (czas trwania powyżej 48 godzin) oraz o nieustalonym czasie trwania (4, 5).

!!
Tak więc ja bym uważał na nagle wrzucanie dużych ilości sodu.

Co jest ciekawe @TylerDurden
jakiś czas temu na forum opisywał dość intensywna formę nawodnienia/dosolenia organizmu.
Ja jednak na te chwilę lecę na aptecznych mineralo-witamino-elektrolitach. Próba stosowania domowych izotonikow kończyła się średnim samopoczuciem ;)

No ale ok lecimy dalej :

ZESPÓŁ SIADH
Zespół ten jest najczęstszą przyczyną hiponatremii wśród pacjentów hospitalizowanych (1) (patrz tabela 2). Jego istotą jest brak hamowania wydzielania AVP pomimo niskiej osmolalności osocza. Charakterystyka kliniczna obejmuje: obecność nieadekwatnie zagęszczonego moczu hiponatremii, hipoosmolalnego osocza oraz wzrost ciężaru ciała przy jednoczesnym braku obrzęków obwodowych i wodobrzusza (4,12). W każdym przypadku konieczne jest wykluczenie niewydolności serca, wątroby, nerek, nadnerczy i tarczycy (tzw. rozpoznanie „z wykluczenia”) (1, 5, 6, 12).


PRZYCZYNY SIADH:
nowotwory: rak płuca, trzustki, nosogardła, chłoniak, grasiczak, międzybłoniak opłucnej;
stany zapalne układu oddechowego: zapalenie płuc, gruźlica, ropień płuca, ropniak opłucnej, aspergilloma;
choroby o.u.n.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, ropnie, urazy głowy, krwiaki śródczaszkowe, krwawienia podpajęczynówkowe, operacje neurochirurgiczne;
leki: agoniści dopaminy, SSRI, karbamazepina, opiaty, neuroleptyki, trójpierścieniowe leki p/depresyjne, pochodne sulfonylomocznika, desmopresyna i oksytocyna, cyklofosfamid, winkrystyna, klofibrat


!!!!

--------
Z mojej strony inne pytanie - a bierzecie pod uwagę wahania glikemii ? To by wyjaśniało noradrenalinowe działanie MPH.
--------
Jakby co to kontynuujmy tu dyskusje by nawodnienia/sodu i potasu itd.
Jeśli temat się rozwinie i mocno wykroczy poza ramy MPH to wydziele osobny temat.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 279 / 55 / 0
Co do wyrównywania hiponatremii- żeby uniknąć demielinizacji za bezpieczne przyjmuje się podnoszenie natremii o 4-8mmol/dzień. Tyczy się to główne przewlekłej postaci. Im dłużej trwa tym wolniej powinno się wyrównywać.
Co do SIADH- faktycznie warto wspomnieć bo to jest najczęstsza przyczyna hiponatremii, ale w moim przypadku to nie będzie przyczyna- pije dużo i sikam dużo normalnym, nie zagęszczonym przesadnie moczem.

Ciekawostka- MDMA powoduje SIADH. Dużo się gada o tym, żeby pić na MDMA a mało się mówi o tym, że trzeba uważać aby nie pić za dużo, ponieważ dochodzi właśnie do retencji wody-->hiponatremii z rozcieńczenia i obrzęku mózgu. Ibuprofen i część antybiotyków nasila ten efekt. To takie wtrącenie.

Co do hipoglikemi- faktycznie na to też trzeba zwracać uwagę. U siebie zauważyłem, że jak nie jem podczas pracy małych ilości jakiś złożonych węgli to szybciej mi rośnie i wazo i podkurwienie/napięcie. Hipoglikemia-->kortyzol-->Fight or flight. No ale tego też pilnuje bo faktycznie efekt jest duży.
Dodatkowo samo MPH wtedy też gorzej działa, ponieważ to czy mamy siłę/ochotę nadal pracować, zależy od proporcji noradrenaliny do dopaminy. Z tego powodu początek pracy jest trudniejszy, ponieważ przed wkręceniem się w czynność poziom dopaminy jest żaden a noradrenaliny większy, związany z niepewnością przed czekającym nas zadaniem.

W momencie jak zaczniemy pracować mózg zaczyna wydzielać dopaminę, która nas zakotwicza w ścieżce do wyznaczonego celu oraz jednocześnie obniża poziom noradrenaliny. Pojawia się przyjemność wynikająca z dążenia do celu.
W momencie jak robimy się głodni czy zwyczajnie zmęczeni- poziom noradrenaliny zaczyna przewyższać działanie dopaminy i nasz mózg zaczyna nas zrzucać ze szlaku do celu.
I tutaj bardzo dobrze działa właśnie zjedzenie czegoś plus 15 minut medytacji połączonej z odpowiednią techniką oddychania.

Jak oddychać aby obniżyć noradrenalinę? Przede wszystkim nosem- bierzemy wdech na 1/2-3/4 płuc, chwilka pauzy i dopełniamy na full. Na szczycie trzymamy z 2 sekundy i robimy powolny głęboki wydech.

Żeby zwiększyć efekt możemy ruszać gałkami ocznymi w boki. Brzmi to absurdalnie, ale wynika to z faktu połączenia gałek ocznych z miejscem sinawym (locus coeruleus) w pniu mózgu, które odpowiada za wydzielanie noradrenaliny. Boczne ruchy gałek ocznych redukują jego aktywność.

Wczoraj uprawiałem intensywne kardio 1,5h i byłem na saunie. Po wszystkim wypiłem jakieś 1,5l muszynianki która ma mało sodu, od wczoraj wieczorem do teraz jestem rozjebany, trochę mnie boli łeb i generalnie zwała. Ide wpierdolić trochę soli i zobaczymy czy coś się zmieni.

EDIT: Dobra po 1/2 łyżeczki soli faktycznie jest lepiej.

Cofam swoje powyższe słowa co do SIADH "o nie będzie przyczyna- pije dużo i sikam dużo normalnym, nie zagęszczonym przesadnie moczem. ".
Doczytałem, że w SIADH też można normalnie dużo lać bo odpalają się mechanizmy kompensacyjne.
Mechanizm: Dużo wazopresyny-->Zatrzymanie wolnej wody i hiponatremia z rozcieńczenia-->Hiperwolemia powoduje downregulacje kanalików sekrecyjnych w nerkach dla sodu (dodatkowo peptydy natriuretyczne).-->Utrata nadmiaru wody wraz z utratą Na+--> Izowolemia.
Jest to możliwe w moim przypadku.

Czynniki prowokujące wywołujące SIADH to między innymi: Dopaminergiki tak jak napisałeś ale dodatkowo też właśnie intensywny wysiłek fizyczny, nikotyna oraz polidypsja, która rozregulowywuje również wydzielanie wazopresyny a ja mam w zwyczaju pić dużo wody bo zwyczajnie lubię.
Wysiłek fizyczny dwojako będzie obniżał poziom Na-> Przez pot oraz przez bezpośrednie zwiększone wydzielanie wazopresyny.

No dobra, mam wstępny trop i dziękuję za ciekawą dyskusję.
Ostatnio zmieniony 14 września 2020 przez sirdon0, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 8708 / 1657 / 2
14 września 2020sirdon0 pisze:
pije dużo i sikam dużo normalnym, nie zagęszczonym przesadnie moczem.
Picie duzych ilości płynów wypłukuje sód :)
Zwłaszcza jesli są to płyny hipoosmotyczne !
Sprawdzone na sobie...
14 września 2020sirdon0 pisze:
Ciekawostka- MDMA powoduje SIADH
ponoć serotogeniki i leki serotogeniczne generalnie wypłukuja sód. Czy chodzi o transportery ? nie wiem, prawdopodobne, choc możliwe, że wpływaja na wazopresyne.
http://www.psychiatriapolska.pl/uploads ... 6_2011.pdf
espół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny spowodowany przez wenlafaksynę – opis przypadku :)
https://podyplomie.pl/neurologia/18366, ... wy-zespol
https://podyplomie.pl/neurologia/18366, ... owy-zespol

Do rozwoju SIADH może dojść również w wyniku stosowania różnych leków, np. karbamazepiny, cyklofosfamidu, cyprofloksacyny, haloperydolu, fluoksetyny i wielu innych.
14 września 2020sirdon0 pisze:
Hipoglikemia-->kortyzol-->Fight or flight
Git. jednak hipoglikemia to nie tylko kortyzol to też...

Fizjologicznie stres związany z hipoglikemią indu-kuje sekrecję kortykotropiny (ACTH) i GH, a to z kolei prowadzi do produkcji kortyzolu. Postuluje się, że mechanizmy kontrregulacyjne obejmują także uwal-nianie CRH i wazopresyny z podwzgórza [49], a także stymulację adrenergiczną. Niedawno dowiedziono klinicznej użyteczności peptydu uwalniającego hormon wzrostu 2 (GHRP-2, growth hormone-releasing peptide 2) jako peptydu stymulującego nie tylko GH, ale także wydzielanie ACTH. Mechanizm, w którym GHRP-2 indukuje wydzielanie ACTH, jest słabo zdefiniowany. Wszystko to wskazuje, że odpowiedź kontrregulacyjna podczas hipoglikemii jest procesem bardzo złożonym, przy czym nie wszystkie jego elementy zostały w pełni poznane [49].
63071-185852-1-PB.pdf
Ale to też somatotropina i glukagon.
A sam kortyzol cóż tez wpływa na gospodarke elktrolitową :)
14 września 2020sirdon0 pisze:
Wczoraj uprawiałem intensywne kardio 1,5h i byłem na saunie. Po wszystkim wypiłem jakieś 1,5l muszynianki która ma mało sodu, od wczoraj wieczorem do teraz jestem rozjebany, trochę mnie boli łeb i generalnie zwała. Ide wpierdolić trochę soli i zobaczymy czy coś się zmieni.
Re: metylofenidat
ja to bym chyba ciachnął na poczatek piwo bezalkoholowe a dopiero potem kombinował z sodem i potasem.
No i obserwowałbym czy ból głowy nie jest związany z jakąś chujowa pozycja w trakcie poszczególnych czynności.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 279 / 55 / 0
Odnośnie MDMA- Zobacz sobie edit, który zrobiłem w swoim poscie sekundę przed tym jak dodałeś swój.
Sód przy SIADH wywołanym MDMA będzie się wypłukiwał w tym samym mechanizmie.
Odnośnie kortyzolu- on będzie działał akurat analogicznie do aldosteronu na elektrolity tylko słabiej, czyli retencja sodu i wydalanie potasu.
ACTH z tego co wiem jest głównie hormonem tropowym działającym na nadnercza. Sam w sobie nie słyszałem, żeby miał jakieś bezpośrednie działanie poza regulacją osi przysadka-podwzgórze-nadnercza
No ciekawe sprawy- MPH jest świetnym lekiem, którym można mnóstwo zmienić w życiu ale jest dość kapryśny i trzeba na wiele rzeczy zwracać uwagę stosując go.
  • 8708 / 1657 / 2
14 września 2020sirdon0 pisze:
ACTH z tego co wiem jest głównie hormonem tropowym działającym na nadnercza. Sam w sobie nie słyszałem, żeby miał jakieś bezpośrednie działanie poza regulacją osi przysadka-podwzgórze-nadnercza
CRH pobudza ACTH a ten kortyzol.
jest jeszcze jeden ciekawy trop - podobno ACTH to też serotonina.
na jednym z for chłop pisał, że kortyzol i serotonina powstaja z ACTH, jednak nie znalazłem nic co by poparło ten trop.

Jedyne odsyłacze były do... tauruny która blokuje i acth i serotonine.
I tu nie mogłem znalesc informacji czy tauryna działa na jeden mechanizm który steruje obydwoma hormonami czy na dwa osobne mechanizmy itd.

Z drugiej strony:
https://academic.oup.com/endo/article-a ... m=fulltext
*jak chcesz pełną wersje tego artykułu kopiujesz DOI i wklejasz na www.sci-hub.tw

Dyskusje na razie zostawiam tutaj. potem wydziele odpowiedni temat i link wkleje tutaj.
Juz kiedys taki ciekawy temat wyłowiłem:
energetyka-t65898.html?hilit=energetyka%20m%C3%B3zgu

**Do moderatorów, nie wydzielajcie tych postów, nie usuwajcie zrobie to dzis wieczorem lub jutro rano.


Z kortyzolem i ACTH jest jeszcze jedna ciekawa rzecz.
Stres to zazwyczaj zaburzony apetyt. tylko, że... kortyzol nie hamuje apetytu.
Robi to ACTH i jest to najmocniejszy bloker apetytu w naszym organizmie.
Co jeszcze ciekawsze - ACTH hamuje głód ale kortyzol powoduje wilczy apetyt.
\I tu sie rodzi pytanie - czy ten stres o którym piszesz jak nie zjesz to brak apetytu czy wilczy apetyt bo w tym momencie mamy 2 antagonistycznie działajace hormony ! :)
Co jest tak samo ciekawe innym blokerem apetytu - choc juz nie tak mocnym jak ACTH jest... serotonina.

Fuzja - D5
fizjologia_hormonow_14.pdf
Jeszcze ciekawy opis hormonów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
  • 24 / / 0
Czy można metylofenidat łączyć z 2 x 100 lamitrinu i 100 chlorprothixenu? Czy należałoby wcześniej odstawić lamitrin? I czy dawka 54 mg concerty będzie ok na początek? Potrzebuję w końcu energii...
  • 26 / 3 / 0
Musiałbyś dorzucić jeszcze parę innych rzeczy, mieć dobrą dietę, ćwiczyć siłowo lub interwały, żeby efekty były lepsze
Ogółem trenuje streetworkout i biegam sobie 1-2 razy w tygodniu. Mógłbyś mi dokładniej określić, co polecasz dołożyć do farmakoterapii (Medikinetu i Symprabolu) do regeneracji umysłu? W dziale doping mózgu, jest zbiór wielu substancji wspomagających myślenie i chciałem się dowiedzieć, które substancje są najefektywniejsze. Od siebie dodam, że suplementuję od 2 lat Omege 3.
  • 279 / 55 / 0
16 września 2020Defensor pisze:
Czy można metylofenidat łączyć z 2 x 100 lamitrinu i 100 chlorprothixenu? Czy należałoby wcześniej odstawić lamitrin? I czy dawka 54 mg concerty będzie ok na początek? Potrzebuję w końcu energii...
Primo- na co bierzesz te LPP? CHAD? Jeśli tak to MPH będzie złym pomysłem, przełączysz sobię fazę.
Duo- 54mg concerty to jest dużo, a bez tolerki to prawdopodobnie dużo za dużo.
  • 24 / / 0
na depresję lekooporną - 26 leków i elektrowstrząsy za mną...
  • 26 / 3 / 0
@Defensor Zainteresuj się wpływem mikrobiomu jelitowego, na stan psychiczny człowieka. W jelitach w 90% wytwarzana przez mikroflorę bakteryjną jest min: serotonina , do tego wpływ flory bakteryjnej ma ogromny wpływ na przyjmowanie substancji odżywczych z pożywienia, więc poprawiając mikrobiom jelitowy zwiększył byś przyswajalność leków. Polecam poczytać publikacje Vitaimmun i damiana Wiatrowskiego na temat mikrobiomu. Ja miałem grybe stany lękowe i dużą depresję, podleczenie lekko flory, poprawiło mój stan psychiczny o wiele
ODPOWIEDZ
Posty: 4000 • Strona 200 z 400
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.