Kwas 4-hydroksybutanowy (GHB): interakcje i przeciwwskazania

Kwas gamma-hydroksymasłowy i jego pro-drugs (w tym GBL i 1,4-butanodiol).
Więcej informacji: GHB w Narkopedii [H]yperreala. GBL w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: GABA

Posty: 1 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2009
  • 17 / / 0

Drugi fragment pracy o GHB.
Część pierwsza, poświęcona efektom i dawkowaniu, jest tutaj.
Tekst jest własnością intelektualną, udostępnioną za zgodą autora w celach edukacyjno-poznawczych.

Poniższy materiał dotyczy GHB, ale zasadniczo te same przeciwwskazania i uwagi odnoszą się do GBL.

1g GHB = 0.625ml GBL
1ml GBL = 1.6g GHB


Zachęcam do lektury.

Jeśli twoje szczury laboratoryjne muszą coś zażywać, niech zażywają to z głową i bezpiecznie.

Sush


GHB: interakcje i przeciwwskazania


***Uwagi ogólne***
Xyrem: „Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu oddechowego. Także nadwrażliwość na GHB (możliwa reakcja alergiczna) jest przeciwwskazaniem. Stosowanie hydroksymaślanu sodu u pacjentów z porfirią nie jest uznane za bezpieczne, ponieważ wykazało działanie porfiriogenne u zwierząt lub w układach in vitro.”

[Porfiria - wrodzone lub nabyte schorzenie, związane ze szlakami biochemicznymi enzymów biorących udział w syntezie hemu (zwanym również szlakiem porfiryn)]

Niedobór dehydrogenazy semialdehydu bursztynowego (rzadko występujące zaburzenie metabolizmu) jest całkowitym przeciwwskazaniem dla zażywania GHB.

Szczególna ostrożność należy zachować w przypadku skłonności do uzależnień, a zwłaszcza historii nadużywania alkoholu lub benzodiazepin (oraz innych substancji działających na układ GABA), gdyż osoby takie są szczególnie narażone na uzależnienie od GHB. To samo tyczy się osób z rozmaitymi dysfunkcjami natury psychicznej, zwłaszcza z depresją i zaburzeniami lękowymi (zespół lęku uogólnionego, fobia społeczna i inne).

Hydroksymaślan sodu, czyli GHB, substancja czynna leku Xyrem, a także molekuła do której GHB jest metabolizowany z GBL i z innych proleków, znajduje w BNF 53 (British National Formulary; Committee on Safety of Medicines, 2007) angielskim podręczniku dla pielęgniarek i lekarzy, przewodniku po lekach, reakcjach na nie i dawkowaniu. BNF 53 wymienia następujące potwierdzone interakcje i niepożądane efekty:

Leki przeciwdepresyjne, trójpierścieniowe – zwiększone ryzyko efektów ubocznych przy jednoczesnym podaniu hydroksymaślanu sodu.

Leki przeciwpsychotyczne – możliwe, że efekty hydroksymaślanu sodu są wzmagane przez leki przeciwpsychotyczne.

Barbiturany - nasilone efekty hydroksymaślanu sodu (unikać jednoczesnego stosowania), to samo dotyczy benzodiazepin.

Opioidowe leki przeciwbólowe – nasilone efekty hydroksymaślanu sodu (unikać jednoczesnego stosowania), to samo dotyczy opiatów.

Leki mielosupresyjne - jednoczesne stosowanie zwiększa ryzyko toksyczności (zmniejszenie liczby komórek szpiku kostnego, zahamowanie czynności szpiku kostnego).


***GHB i depresanty***
GHB wchodzi w synergię z depresantami ośrodkowego układu nerwowego, tzn. działanie GHB jest wzmacniane i sam GHB wzmacnia działanie innych substancji hamujących aktywność o.u.n. Co za tym idzie, ze względu na efekt synergiczny ryzykowne jest łączenie GHB z substancjami takimi jak alkohol, opiaty, benzodiazepiny, z-leki czy barbiturany (i inne środki uspokajające, przeciwbólowe, nasenne, zwiotczające, itp.).

Synergia GHB z depresantami o.u.n może mieć – w zależności od farmakodynamiki substancji – charakter addycyjny lub hiperaddycyjny.

W zależności od przyjętych dawek i indywidualnej tolerancji efekt synergiczny może skutkować nasilonym odurzeniem, utratą przytomności, a w skrajnych przypadkach zatrzymaniem krążenia i oddychania.


***GHB i alkohol***
Szczególnie ryzykowne jest zażywanie GHB wraz z alkoholem etylowym, ponieważ następuje kumulacja hamującego wpływu obu substancji na o.u.n, czemu dodatkowo mogą towarzyszyć silniejsze mdłości i wymioty. Etanol zakłóca metabolizm GHB, opóźniając jego rozkład, podnosząc stężenie we krwi i zwiększając ryzyko śmiertelnego przedawkowania (które w przypadku samego GHB jest znacząco niskie) albo zachłyśnięcia się własnymi wymiocinami przez nieprzytomną osobę i uduszenia się.

Połączenie alkoholu z kwasem 4-hydroksybutanowym jest przyczyną większości zgonów spowodowanych zażywaniem GHB i GBL.


*** GHB i stymulanty***
W przypadku jednoczesnego zażycia GHB wraz ze stymulantami wzrasta ryzyko przedawkowania. Zażyte substancje mogą nawzajem maskować swoje objawy – tzn. stymulacja jest łagodzona przez właściwości hamujące i vice versa – co, przy nieumiarkowanym dozowaniu może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jednoczesne zażycie stymulantów osłabia nasenne efekty GHB, co może skutkować „przedawkowaniem” (czyli uśnięciem, które nie jest tak naprawdę przedawkowaniem, lecz jednym z efektów GHB) przy jednoczesnym zachowaniu aktywności – tzn. zamiast zasnąć dana osoba może doświadczyć amnezji, zachowań automatycznych i napadów przypominających epileptyczne przebiegające z utratą świadomości („ataki absencyjne”, „absence seizure”, „petit mal”, itp.). Samo GHB może również „maskować” objawy przedawkowania stymulantów (np. przeciążenie układu krążenia), co także może prowadzić do niepożądanych konsekwencji.

Być może jednoczesne zażycie GHB wraz ze symulantami zwiększa ryzyko wystąpienia konwulsji. Samo stosowanie jednak terminu „konwulsje” w odniesieniu do skutków zażycia GHB jest wątpliwe (niejasne przypadki; wątpliwości co do roli GHB, zwłaszcza czy był jedyną substancją). W przypadku wystąpienia nasilonych drgawek stosuje się benzodiazepiny o właściwościach przeciwdrgawkowych, działające na receptor GABA-A.

Większość stymulantów nie sprawdza się, gdy idzie o przeciwdziałanie utracie przytomności po przedawkowaniu GHB. (Anegdotyczne stosowanie metamfetaminy - dym z niej „medycyna uliczna” uważa za skuteczne antidotum na utratę przytomności po przedawkowaniu GHB). Lepiej nie próbować, po prostu pozwolić spać przez 1 - 4 godziny.

Można spotkać się z opiniami, że GHB ma pozytywny wpływ na niepokój i bezsenność po zażyciu stymulantów. Popularne jest również rozpuszczanie GHB w napojach pobudzających.

Wskazane jest unikanie zażywania stymulantów jednocześnie z GHB. Pomimo to wielu użytkowników chwali sobie takie połączenie.
DF: Miks ze stymulantami jest świetny... G obniża ciśnienie (tętnicze krwi) i łagodzi niepokój.
DF: Jakiś stymulant to konieczność. Zawsze kofeina lub efedryna, a może nawet coś mocniejszego.

***GHB i kokaina***
DF: Każdy, kto zażywa jednocześnie kokainę i alkohol może czuć się dobrze w trakcie, ale następnego dnia będzie czuł się jakby przejechała go ciężarówka, ponieważ połączenie to prowadzi do powstawania kokaetylenu, bardzo toksycznej substancji. Z drugiej strony, wedle wszystkich znanych mi badań jednoczesne zażycie GHB wraz z kokainą łagodzi negatywne efekty fizjologiczne i znosi pragnienie by zażyć kokainę ponownie. Dlatego po nocy z G i koką ludzie budzą się bez objawów zatrucia. A przynajmniej tak słyszałem.
*** GHB i dysocjanty***
Także łączenie GHB z dysocjantami (ketamina, dekstrometorfan i inne) jest ryzykowne, ponieważ może doprowadzić do całkowitej utrata świadomości. Może spowodować utratę kontroli nad funkcjami ciała, co może prowadzić do niepożądanych konsekwencji - od utraty kontroli nad zwieraczami po urazy i wypadki.


***Inne połączenia***
GHB + marihuana – zwykle nie przepadam za marihuaną, ale wraz z GHB palenie sprawia mi przyjemność, towarzyszy mu o wiele mniej paranoi i niepokoju.
GHB + syntetyczne kanabinoidy - to samo wrażenie, co w przypadku marihuany, G + „mieszanki ziołowe” (syntetyki) łagodzi napięcie i podnosi nastrój. Również większe ryzyko, ponieważ wciąż brak wielu badań na ich temat, do tego nie ma faktycznych składów na opakowaniach, itd.
GHB + MDMA – niewiarygodny miks, G usuwa napięcie, a euforia jest nawet większa.
GHB + stymulanty RC – testował połączenie z 4-MMC w dawkach po 75 i 100mg, z MDPV (5-10mg) i 4-FMC (150mg). W każdym przypadku na plus re napięcie, nastrój, zejście.
GHB + M1 – fajny miks, obie substancje przyjemnie się uzupełniają, do tego G dobrze łagodzi negatywne aspekty zejścia z M1 (150mg).
GHB + grzyby psylocybinowe – także doskonałe combo, całkowicie łagodne wejście, a trip bardzo bardzo przyjemny.
GHB + LSA (Morning Glory) – odprężające, psychodeliczne, stymulujące, "narkotyczne".
GHB + DXM (3rd plateau) – lepszy nastrój na wejściu, łagodniejsze wyjście; byle w bezpiecznym miejscu i z umiarem (1.5 - 2g GHB), bo odurzenie jest odpowiednio większe. Ale i tak chyba kieliszek wina lepszy niż G na zakończenie tripu.
GHB + DXM + Salvia – inny wymiar, w którym zjawiają się Dexter i Sally. Efekty zdumiewające, ale bez G do tego miksu nie podchodzę, bo Szałwia jest zbyt nieprzewidywalna.
Mile widziane wszelkie komentarze, a zwłaszcza informacje na temat interakcji i miksów.

Źródła: Xyrem (dokumentacja leku), PubMed, Erowid, Wikipedia, Drugs Forum (DF), Lyceum, Ceri i inne strony.


pożyteczne informacje, przyklejam i pozostawiam na razie otwarte do dyskusji. ms lovett
Ostatnio zmieniony 02 czerwca 2010 przez Sush, łącznie zmieniany 2 razy.
Posty: 1 Strona 1 z 1
Wróć do „GBL, GHB”
Na czacie siedzi 1339 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: GHBman i 0 gości