Konopne " Harm Reduction "

Negatywne konsekwencje przyjmowania fitokannabinoidów i sposoby im przeciwdziałania.

Moderatorzy: Konopia, Psychodeliki

Posty: 5 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2017
  • 930 / 117 / 5


Konopne " Harm Reduction "
Redukcja szkód [ Harm Reduction ] polega na podejmowaniu działań, których celem jest minimalizacja rozmaitych szkód i zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami.
Więc w jaki sposób możemy zminimalizować szkody , decydując się na zapalenie mj ??

marihuana może mieć niekorzystny wpływ na nasze drogi oddechowe, przede wszystkim płuca dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami :
1. Unikaj mieszania marihuany z tytoniem. Grozi to uzależnieniem od nikotyny, która jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu i jest przyczyną śmierci wielu osób. Najlepiej aby tytoniu nie dodawać w ogóle i konsumować czystą marihuanę. Najmniej odpowiednią ale najszybszą i najłatwiejszą formą konsumpcji są tzw. jointy, blanty oraz lufki. Niestety w przypadku używania tych sposobów najbardziej narażamy nasze drogi oddechowe na negatywne skutki spożycia ponieważ wprowadzamy do organizmu dym z substancjami smolistymi oraz poddajemy dość wysokiej temperaturze nasze drogi oddechowe. Najlepszą i najzdrowszą formą palenia jointów jest wciąganie dymu wraz z tlenem czyli pozostawienie otwartych ust podczas zaciągniania się. W tym wypadku dym nie jest tak agresywny i gorący. Pomaga to również w powstrzymaniu lub zmniejszeniu ataku kaszlu, który jest dobrej marihuany nieodłącznym efektem.
Palenie np. jointa z nieznanymi nam osobami grozi zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Wystarczy, że z własnych dłoni utworzysz filtr aby nie dotykać ustami miejsca, w którym może być ślina innych. Nie bagatelizuj tego! Nie jest to śmiertelne ale może utrudnić życie.

2. Palenie z fajki wodnej/bonga sprawia, że dym wdychany do płuc jest chłodniejszy, filtrowane są ciała stałe, a woda przechwytuje część szkodliwych dla nas substancji.

3. Istnieją również inhalatory, tzw. vaporizery, które pozwalają na "zdrowe" wchłanianie THC. Urządzenia te wymyślono specjalnie dla medycznych użytkowników, lecz coraz więcej użytkowników mj decyduje się na zakup takowego sprzętu. Dlaczego ? Ponieważ jest to zdrowsza wersja palenia :) Nie jest też prawdą, że od 183 st. C powstają substancje smoliste, jest ich po prostu dużo mniej niż przy tradycyjnym paleniu. Gdzieś tak dopiero powyżej 230 st. C zachodzi ryzyko znaczącego wzrostu ich udziału i spalenia materiału. (źródło) z badania na ten temat [ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
Gołym okiem widać, że nawet przy 230 st. C całkowity udział produktów ubocznych (innych niż kannabinoidy) pozostaje z grubsza na tym samym (minimalnym w porównaniu do palenia) poziomie. Za to ekstrakcja kannabinoidów jest dużo efektywniejsza niż przy niższych temperaturach. Osobiście jakąkolwiek sesję vapo zaczynam od 190 st. C i kończę na 225-230 st. C. Waporyzacja na niższych temperaturach jest moim zdaniem czasowo i energetycznie nieekonomiczna, a szkodliwość pozostaje z grubsza taka sama - więc po co sobie wydłużać drogę do upragnionego haju?
waporyzacja marihuany - temat na forum
4. Legendy głoszą, iż przetrzymywanie dymu w płucach sprawia, że mamy większy haj. Jak w każdej historii i w tej jest trochę prawdy ale z innego względu. Trzymając dym w płucach nie dotleniamy mózgu co może wywołać fałszywe uczucie zwiększenia haju.Natomiast faktem jest, że THC przez organizm jest przyswajane bardzo szybko i po chwili jest obecna już w naszym mózgu, a dłuższe trzymanie dymu w płucach sprawi, że dostanie się tam więcej szkodliwych substancji smolistych.

5. Nie pal marihuany, której jakość budzi podejrzenia. Bardzo często na naszym rynku pojawia się mj zanieczyszczona przez dilerów, którzy, aby towar miał większą wartość rynkową, zwiększają jego moc lub/i wagę. W rzeczywistości to właśnie te substancje szkodzą nam najbardziej. Można je rozpoznać między innymi poprzez chemiczny zapach i posmak w ustach. Zdarza się również, że marihuana była źle wyhodowana lub przechowywana, może być wtedy spleśniała (woń amoniaku) lub zagrzybiona. Należy unikać takiego towaru.
Jeśli nie jesteś pewien ( mowa dostępne "legalne" wersje mj ) czy to , co dostajesz NIE JEST marihuaną - odpuść.

6. Staraj się utrzymać poziom cukru we krwi, który obniża się podczas palenia marihuany i może to powodować zapaści przede wszystkim u ludzi o niskiej wadze ciała. Zapaść czy tzw. „beton” polega na złym samopoczuciu, odrętwieniu organizmu, słabości ogólnej całego ciała, wymiotach. Należy wtedy zjeść coś słodkiego oraz napić się i położyć w wygodnym miejscu. Po godzinie objawy same przejdą.

Warto się zapoznać z tematem :
Negatywne skutki zażywania Marihuany

Dodatkowo , można zerknąć w linki poniżej :
If you choose to use Marijuana
Palisz Marihuanę ? Redukuj szkody !
Cannabis harm reduction tips
Studying the Vaporizer: Insight into Proper Vape Use

Tekst zapożyczono z wolnekonopie.org, wprowadzono małe poprawki.

Pozdrawiam
TiJaz

edycaj : dodano rzetelną wersję, opartą na badaniach w pkt3, z podziękowaniami dla @KaramakatE, które te info znalazł
Rejestracja: 2010
  • 3047 / 174 / 0


Nie konopijne, a konopne. ;)

Lewico, dlaczego się boisz marihuany?

Jaś Kapela przypomina Lewicy o polityce narkotykowej, bo chyba zapomniała.

Irakijczyk sprzedawał narkotyki za siedem różnych kryptowalut. Surowa kara

Trzydziestoletni Irakijczyk Alaa Mohammed Allawi został skazany na 30 lat więzienia za sprzedaż 245 kg narkotyków w zamian za kryptowalutę.
Rejestracja: 2017
  • 930 / 117 / 5


Dobra - niech będzie.. Myślałem , że przejdzie :D :)
Rejestracja: 2016
  • 688 / 107 / 0


Pkt 3 moim zdaniem do korekty. Wszystkie topowe vapki (dla przykładu, pierwsze z brzegu: Crafty, Pax, Arizer Solo, Firefly 2) mają zakres regulacji temperatury sporo przekraczający 183 st. C: weźmy taki Firefly 2, maksymalna temperatura to 260 st. C.
Nie jest też prawdą, że od 183 st. C powstają substancje smoliste, jest ich po prostu dużo dużo mniej niż przy tradycyjnym kopceniu. Gdzieś tak dopiero powyżej 230 st. C zachodzi ryzyko znaczącego wzrostu ich udziału i spalenia materiału. Wklejam tabelkę (źródło) z badania na ten temat:
volcano.jpg
Gołym okiem widać, że nawet przy 230 st. C całkowity udział produktów ubocznych (innych niż kannabinoidy) pozostaje z grubsza na tym samym (minimalnym w porównaniu do palenia) poziomie. Za to ekstrakcja kannabinoidów jest dużo efektywniejsza niż przy niższych temperaturach. Osobiście jakąkolwiek sesję vapo zaczynam od 190 st. C i kończę na 225-230 st. C. Waporyzacja na niższych temperaturach jest moim zdaniem czasowo i energetycznie nieekonomiczna, a szkodliwość pozostaje z grubsza taka sama - więc po co sobie wydłużać drogę do upragnionego haju? ;)

Jak coś, to nie mam żadnego z ww. drogich sprzętów. Tylko sporo tańsze vapki chińskiej produkcji - i nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby któryś przyjarał materiał, a testowałem też 240 st. C... ABV (powaporyzacyjne resztki - skrót od "already been vaped") zawsze wychodzi mniej więcej jednolicie brązowe.

EDIT
Wklejam link do artykułu z HighTimes, porusza tematykę najlepszych temperatur do waporyzacji, ale w skondensowanej formie i prostszym językiem. Wnioski +- te same co ww. arcie, czyli...

bracia i siostry, nie bać się vapo na wyższych niż 183 st. C temperaturach :finger:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rejestracja: 2017
  • 34 / 3 / 0


01 lipca 2017TiJaz pisze:
Unikaj mieszania marihuany z tytoniem. Grozi to uzależnieniem od nikotyny, która jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu i jest przyczyną śmierci wielu osób. Najlepiej aby tytoniu nie dodawać w ogóle i konsumować czystą marihuanę.
Nie tak dawno holenderscy naukowcy badając przy pomocy MRJ pewne aspekty łączenia marihuany z tytoniem, ustalili przypadkiem, że właściwą substancją uzależniającą w tytoniu nie jest nikotyna ale jakaś inna, jeszcze nie zidentyfikowana substancja. Powoduje ona uzależnienie od nikotyny, która jest dostarczana do organizmu synchronicznie z owym nie znanym jeszcze czynnikiem. W skrócie, konkluzja tyh badań była taka, że można się silnie uzależnić od prawie każdej substancji chemicznej, m.in. od CBD i THC - o ile będzie dostarczana do organizmu synchronicznie z tytoniem.
Posty: 5 Strona 1 z 1
Wróć do „Skutki uboczne”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości