Negatywne konsekwencje przyjmowania fitokannabinoidów i sposoby im przeciwdziałania.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
  • 2593 / 539 / 0
CHS - Cannabinoid Hyperemesis Syndrome jest to syndrom występujący u użytkowników marihuany korzystających z tego środka przewlekle i/lub w mocnych dawkach. Może być powodowany przez syntetyczne kannabinoidy, ale skupimy się na marihuanie, ponieważ to z nią związana jest znaczna większość przypadków.

Syndrom był po raz pierwszy opisany w 2004 roku, uproszczone kryteria diagnostyczne sformułowano w roku 2009.


Rozróżniamy 3 fazy CHS:
1. FAZA PRODROMALNA (prodromal phase) - charakteryzuje się umiarkowanymi objawami występującymi wspólnie z użytkowaniem marihuany jak nudności, wymioty, umiarkowany ból brzucha, lęk i strach, zwiększone pragnienie oraz potliwość. Objawy są zazwyczaj najbardziej zauważalne o poranku, szczególnie nudności. Faza może trwać miesiącami a nawet latami.

2. FAZA WYMIOTÓW / FAZA OSTRA (hyperemetic phase) - charakteryzuje się pełnymi nasileniem powyższych objawów - występują zazwyczaj nieprzerwane nudności, refluks, wymioty, silny ból brzucha, niestrawność, jadłowstręt. Ostre epizody trwają zazwyczaj do 3 dób i pojawiają się CYKLICZNIE. Wysoce prawdopodobne odwodnienie, potencjalnie ekstremalne, a także utrata wagi. Cykliczność epizodów polega na tym, że pojawiają się one i znikają w sposób nieprzewidywalny, mogą pojawiać się nawet co parę tygodni lub miesięcy, natomiast u osób które już przez to przeszły i nie zachowały kilkuletniej abstynencji zazwyczaj powraca po zażyciu substancji. Niewiele sposobów pomaga. Najczęściej stosowane są gorące prysznice i kąpiele, przy czym poziom ulgi wzrasta wraz z temperaturą. Jest to związane z receptorami TRPV1. Ulga zazwyczaj znika niedługo po takiej kąpieli. NIERZADKO PACJENCI PRZECHODZĄCY PRZEZ TĘ FAZĘ WYMAGAJĄ SZPITALNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ! MOŻE DOJŚĆ DO NIEWYDOLNOŚCI NEREK I ZACHWIANIA GOSPODARKI ELEKTROLITÓW!

3. FAZA POPRAWY (recovery phase) - występuje po zaprzestaniu korzystania z substancji, ale nie można jasno określić ram czasowych, najczęściej pacjent wchodzi w nią po paru tygodniach, a nawet po paru miesiącach. W tym okresie pacjent powoli wraca do życia, odzyskuje wagę i energię. Nadal pomagają gorące prysznice. Najczęściej po spożyciu marihuany podczas trwania tej fazy pacjent wróci do fazy nr 2.

PRZYCZYNA - istnieje wiele hipotez na ten temat, przy czym nie są one ze sobą sprzeczne:
- zachwianie normalnej funkcjonalności receptorów kannabinoidowych przede wszystkim w rejonie podwzgórza, m.in. poprzez desensytyzację CB1
- kumulacja kannabinoidów zależna od dawki i intensywności korzystania
- bezpośrednia stymulacja receptorów kannabinoidowych znajdujących się w układzie pokarmowym
- chroniczne spożycie kannabinoidów może prowadzić do zachwiania gospodarki GABA, dopaminergicznej orazy serotoniny, przy czym np. układ serotoninowy odpowiada za wymioty


POSŁOWIE
Stworzyłem ten wątek z powodu wzrastającej narracji jakoby marihuana była nieszkodliwym środkiem który nie może doprowadzić do śmierci. Autor tego wątku przeżył niejeden epizod opisanej przypadłości, miał 40-stopniową gorączkę i był blisko niewydolności nerek. Jeżeli znajdą się osoby zainteresowane tematem, poszerzę go o m.in. o opisanie środków pomagających przetrwać to piekło. Na ten moment zapraszam do dyskusji i ostrzegam wszystkich którzy przez to przechodzą lub przeszli, nie radzę próbować ponownej konsumpcji. Niektórzy twierdzą, że po 1,5-rocznej lub dłuższej przerwie byli w stanie wrócić do sporadycznej, czyli RAZ NA MIESIĄC LUB RZADZIEJ konsumpcji marihuany, inni absolutnie to odradzają. Czy warto ryzykować życiem?
19 lutego 2025london5 pisze:
Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
https://youtu.be/HU5p8b3ozVM
  • 9312 / 1809 / 2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549915/

Na NCBI piszą głównie o żołądku i wymiotach w kontekście CHS.

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7599351/

Tu jest to ciekawiej i lepiej opisane.
Wchodzić i głosować
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Papier nasączony syntetyczną marihuaną

W strzelińskim zakładzie karnym wykryto próbę przemytu substancji ABP, którą nasączone były kartki listu. Działanie syntetycznego narkotyku można porównać do silnego działania marihuany.

[img]
Magazyn z narkotykami na dachu budynku

Stołeczni policjanci wkroczyli w czwartek na warszawską Pragę, gdzie na ulicy Brzeskiej zlikwidowali magazyn z narkotykami. Zatrzymali do sprawy 39-latka, do którego mogły należeć znalezione substancje: heroina, amfetamina, mefedron, kokaina i marihuana.

[img]
Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi

Debata prezydencka 23 maja br. pokazała, że Polacy nie wiedzą, czym są saszetki nikotynowe oraz snusy, a także czym się różnią. Sztab wyborczy Karola Nawrockiego podał, że kandydat na prezydenta podczas debaty przyjął snus. Sam Karol Nawrocki sprostował, że była to saszetka nikotynowa. Tymczasem różnica między oboma produktami jest ogromna. Snus zawiera tytoń, którego nie ma w saszetce, a jego sprzedaż w UE – z wyjątkiem Szwecji – jest zabroniona.