Geny zegara biologicznego w służbie nałogów

Geny, które regulują dobowy rytm organizmu u zwierząt i ludzi, mogą odgrywać centralną rolę w rozwoju uzależnień - wskazują najnowsze badania grecko-amerykańskie.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3094

Już wcześniej naukowcy obserwowali, że pewne zachowania, które powiązano z predyspozycjami do uzależnień, np. podwyższona aktywność lokomotoryczna, mają swój rytm dobowy. Wiadomo ponadto, że osoby uzależnione mają zaburzenia rytmu dobowego, do których zalicza się np. problemy ze snem.

Wskazuje to, że system kontrolujący naszą aktywność dobową - tzw. zegar biologiczny, może być sprzężony z układem, który odpowiada za odczuwanie przyjemności i rozwój nałogów - układem nagrody.

Aby to sprawdzić, zespół naukowców z kilku ośrodków naukowych USA wraz z badaczami z Uniwersytetu Kreteńskiego w Heraklionie badał myszy, które miały mutację w jednym z genów regulujących cykle dobowe - genie Clock.

Okazało się, że myszy z mutacją w genie Clock miały znacznie większy pociąg do kokainy, niż zwykłe myszy. Oznacza to, że narkotyk stanowił dla nich znacznie większą nagrodę. Zmienione genetycznie zwierzęta miały też podwyższoną aktywność struktury mózgu (tzw. brzuszny obszar nakrywki), która jest istotnym elementem układu nagrody i jest pobudzana przez kokainę.

Co więcej, mutacja w genie Clock powodowała też wzrost aktywności enzymu, który bierze udział w syntezie dopaminy - neuroprzekaźnika regulującego pracę układu nagrody.

Zdaniem badaczy, wszystko to razem wskazuje, że geny zegara biologicznego mogą regulować czynność układu nagrody w mózgu i w ten sposób wpływać na predyspozycje do uzależnień.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Jebut (niezweryfikowany)

I chuj, ze to odkryli, kasa idzie do mafii, HWDP, HWDP, do mafii, a pały sie ciesza ze w statystykach sobie odznaczą zwycięstwo! <br> <br>Kurde w kazdym innym newsie by to pasowało.... Pewnie dlatego zacząłem komentowanie...
Armageddon (niezweryfikowany)

B. ciekawe ale sen zaburzony jest jedynie w przypadku odstawienia narkotyku. No chyba, że to amfetamina :] (itp)
Zajawki z NeuroGroove
  • 3-MeO-PCP
  • Dekstrometorfan
  • Metoksetamina
  • PCP (Fencyklidyna)
  • Uzależnienie

Zaraz, zaraz... jeśli nie doświadczyłeś m-hole'a lub k-hole'a nie do końca możesz pojąć, o co w tym wszystkim biega. Hmm, choć dla laików nie mogę wystosować nawet opisu, który by w pełni to oddał. Moim zdaniem ograniczenia lingwistyczne to jest najlepsza bariera przed wyjaśnieniem, o co w tym wszystkim biega.

  • 2C-B
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Set - dobry nastrój, ekscytacja przemieszana z lekkim niepokojem związanym z tego typu flipem Setting - przepełniony ludźmi klub z muzyką rockowo-klubową, bliscy znajomi, większość czasu spędzona z dziewczyną (trzeźwą)

Hej! To mój pierwszy post tutaj, i zarazem pierwszy raport. Podjąłem decyzję, że opiszę swoje przeżycia z tzw. nexus flipa, czyli połączenia MDMA z 2C-B. Naczytawszy się na reddicie o tej kombinacji stwierdziłem, że pora wreszcie spróbować.

  • Szałwia Wieszcza

Substancja: Salvia Divinorum

Dotychczasowe doswiadczenia: THC, THC i THC :), LSD, grzyby, amfetamina,
extasy


Na informacje o istnieniu takiej rosliny jak szalwia divinorum natknalem
sie na hypciu. Na poczatku po wnikliwszym wczytaniu sie stwierdzilem, ze
to zbyt grozna substancja, jednak po paru dniach postanowilem sprobowac.
Suszone liscie nabylem pod www.getsalvia.com (na adres w Niemczech). 15
gram wraz z kosztami przesylki kosztowalo mnie 23,5 euro, przesylka

  • LSD-25
  • Retrospekcja

Ostatni dzień Woodstocku 2011, koncerty Gentelmena, The Prodigy oraz Łąki Łan. Później koło namiotu na uboczu. W towarzystwie kompanów z poprzedniego tripa mającego miejsce ok. 3 tygodnie wcześniej - w trakcie koncertów niekwaszącego C oraz kwaszącego Sz koło namiotu. Wyjątkowo dobry humor utrzymujący się już od kilku dni, podekscytowanie przed koncertem The Prodigy - zespołu słuchanego mniej lub bardziej intensywnie od podstawówki.

 

TR pisany po długim czasie. Tym razem 3 lata od opisywanych wydarzeń.