„Trimmigracja”: Czarnogórcy dorabiają na marihuanowych żniwach w Kalifornii

Z powodu niskich zarobków i bezrobocia czarnogórska młodzież, w tym osoby z wyższym wykształceniem – lekarze, prawnicy, inżynierowie – wyjeżdżają do pracy na plantacje konopi, gdzie mogą zarobić 500 dolarów dziennie, a nie miesięcznie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

pl.sputniknews.com
Nebosja Popovic
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

259

Z powodu niskich zarobków i bezrobocia czarnogórska młodzież, w tym osoby z wyższym wykształceniem – lekarze, prawnicy, inżynierowie – wyjeżdżają do pracy na plantacje konopi, gdzie mogą zarobić 500 dolarów dziennie, a nie miesięcznie.

Migranci zarobkowi z całego świata podejmują się monotonnej i ciężkiej, ale dobrze płatnej pracy – ścinania marihuany lub trimmingu, dlatego sezonowy napływ ludzi chcących zarobić pieniądze w niektórych hrabstwach Kalifornii nazywa się „trimmigracją”.

Trzy hrabstwa w północnej Kalifornii: Humboldt, Mendocino i Trinity są często nazywane „szmaragdowym trójkątem” z powodu plantacji konopi, które od 30-40 lat dają najlepsze plony marihuany na świecie. Właśnie tutaj przyjeżdżają liczni migranci z Czarnogóry, aby pracować przy konopiach indyjskich.

Wysoki poziom bezrobocia, niskie płace, brak perspektyw i możliwości zakupu własnego mieszkania, kredyty – wszystko to przyczynia się do pojawienia się określonej grupy migrantów zarobkowych – triemmerów – jadących do Kalifornii, aby ścinać marihuanę.

Jeden z rozmówców Sputnika, Mirko (imię zmienione) już po raz drugi wybiera się do pracy do „szmaragdowego trójkąta”. Jak powiedział, za pierwszym razem pojechał do Kalifornii sam, a teraz zamierza zabrać ze sobą swoją dziewczynę i przyjaciela.

— Nie można zaleźć pracy, a jeśli już się znajdzie, to płace są niskie. Pracę dostaje się przez znajomości. Dlatego zdecydowałem się na to. Przez pierwsze kilka miesięcy była to bardzo ciężka praca, ale potem przyzwyczaiłem się. Pojadę znowu, a moją główną motywacją są zarobki – przyznał.

Mirko dowiedział się o tej pracy od kolegi, a przejazd sam zorganizował. W amerykańskiej ambasadzie zdobył wizę turystyczną. Na miejscu ten sam kolega skontaktował go z pośrednikiem, który znalazł mu pracę na jednej z plantacji.
Mirko jak większość triemmerów pracował na czarno. Lokalni plantatorzy nieoficjalnie umówili się z policją, dlatego było mało kontroli. Czarnogórzec powiedział, że ta praca jest bardzo ciężka, mieszka się w barakach, ale w „dobre dni” można zarobić 500 dolarów dziennie.

— Za funt (454 gram) czystej konopi płacą nawet 150 dolarów. Przeciętny triemmer w ciągu dnia może ściąć 3-4 funty, czyli wychodzi 450-500 dolarów dziennie – wyjaśnił Mirko. Takie zarobki są bardzo kuszące dla ludzi pochodzących z niezamożnych krajów, np. Czarnogóry.

Na trimmigrację na kalifornijskie pola marihuany decydują się też Czarnogórcy z wyższym wykształceniem: lekarze, architekci, inżynierowie, prawnicy, ekonomiści… Nawet pracownicy instytucji państwowych, którzy są niezadowoleni ze swoich zarobków zastanawiają się nad poszukaniem szczęścia w dalekiej Ameryce.

Julia (imię zmienione) w rozmowie ze Sputnikiem powiedziała, że była jedną z najlepszych studentem na architekturze. Wiele lat przepracowała w instytucji państwowej, ale była niezadowolona ze swojego statusu, nie miała perspektyw rozwoju w pracy, dlatego wyjechała zarobić do Kalifornii.
— Moją główną motywacją są pieniądze. Uważam, że tutaj jest niekorzystne środowisko dla rozwoju zawodowego i jest mało prawdopodobne, że sytuacja się zmieni – powiedziała.

Końcowym przystanięciem dla migrantów z Czarnogóry jest hrabstwo Humboldt, które pod względem powierzchni jest niewiele mniejsze od ich ojczystego kraju, gdzie rozległe plantacje marihuany ciągną się do samego Pacyfiku.

Według Centrum Dochodzeń Dziennikarskich (Centar za istrazivacko novinarsvo) Czarnogóry zatrudnianiem młodych Czarnogórców na kalifornijskich plantacjach konopi zajmują się specjalni pośrednicy. Z badań centrum wynika, że tylko jedna pośredniczka z Podgoricy przyznała, że wysłała do tej pracy kilkaset młodych kobiet.

Samira, jedna z nich, powiedziała, że w zależności od jakości surowca udawało się jej zebrać do 6 funtów marihuany i zarobić na tym do 900 dolarów dziennie. Jednak, jak dodała, bywały dni, gdy „towar był zły” i udawało się „zestrzyc” jedynie 150 dolarów dziennie.

amira twierdzi, że praca na plantacjach ma swoje negatywne strony. W jednym z baraków, w którym mieszkała, nocami pracownice z Czarnogóry i Bułgarii piły, zażywały narkotyki i znęcały się nad nią, po czym znalazła pracę „u Amerykanów” na lepszych warunkach i z lepszą płacą.
Amerykański dziennikarz, pracownik kalifornijskiego The Center for Investigative Reporting (CIR) Michael Montgomery podkreśla, że plantacje konopi zawsze przyciągały młodych ludzi, ale to, że lekarze, prawnicy i przedstawiciele innych zawodów z wyższym wykształceniem wyjeżdżają z Czarnogóry i podejmują nie wymagającej niskich kwalifikacji pracy świadczy o tragicznym stanie gospodarki tego kraju.

Uprawa marihuany w Kalifornii jest całkowicie legalna. Amerykańska telewizja ABC w ubiegłym roku poinformowała, że większość triemmerów, pracujących w „szmaragdowym trójkącie” na jesieni, w sezonie zbiorów plonów, to przyjezdni. Ściągają tu zarówno z amerykańskich stanów, jak też innych państw, w tym z Europy: Hiszpanii, Francji, Portugalii, Szwajcarii…

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Total spontan. Lekko podpity, solidnie zjarany. Noc.

Witam. Nie przypuszczałem, że z tego wydarzenia będzie się dało zrobić TR, ale to co się stało przerosło moje oczekiwania. Pomijając oczywisty fakt, że cała historia zapewne nigdy się nie wydarzyła, zacząć powinienem od wyjaśnienia kontekstu kolei rzeczy. Wszystko działo się w innym wymiarze, więc nie wiadomo, czy milion lat temu, czy wczoraj.

Piękna zima była tej wiosny. Na wielkanoc spadł śnieg i połamał wiele drzew. Trwała szara, pochmurna majówka.

  • Dekstrometorfan

Swój własny przytulny dom. Za oknem cisza i piękny zapach unoszący się po deszczu

Siemanko!

Dawno mnie tutaj nie było, a bardzo miło odwiedza mi się to miejsce, więc dlaczego nie wykorzystać sytuacji i coś skrobnąć od siebie.

Waga:61
Wzrost: 180
Wiek: 25

Prawie klasyka - na rozbieg 200 mg, na peak'u (wiem powinno być na zejściu - już nie mogłem wytrzymać) 600 mg. Łącznie 800 mg DXM. Zakręciłem się dziś trochę bo jeszcze syrop Acodin 300 mam. Ale dawno z dyso do czynienia nie miałem i powiem szczerze, że się boję. 800 będzie w sam raz. Są klony na ratunek...

  • Dekstrometorfan

Dzikie, rozkopane pole nad rzeczką, gdzieniegdzie wielkie, betonowe studnie nazywane mariobrosami, wszechogarniający sceptycyzm z nutką wewnętrznego podjarania, sam na sam z kumpelą.

20:15 zjadłyśmy po 15 tabletek. Po upływie pół godziny zaczęła mnie swędzieć głowa, nogi miękły. Wrażenie wchłaniania się w ziemię. Lekko przerażona wdrapałam się na 1.5 metrową studzienkę. Zajebiście kołysało. Przeszyła mnie fala gorąca, zrzuciłam szalik, kurtkę i sweter. Słońce paliło mi skórę. Wypłynęłam w rejs. Ja na pokładzie statku, wraz ze mną całkiem spora załoga (miałam wrażenie, że otacza mnie grupa bardzo bliskich mi osób, chociaż w rzeczywistości byłam sam na sam z A.). Od tego kołysania zaczęło mnie mdlić. Choroba morska?

  • 4-HO-MET
  • Przeżycie mistyczne

Pogoda: Pierwszy naprawdę słoneczny i ciepły dzień roku Miejsce: środek lasu Nastawienie: raczej dobre, niewielki stres spowodowany oczekiwaniami i podnieceniem Ludzie: z przyjacielem

Prolog

Z G. Spotykam się wieczorem nad rzeką. Odpalamy jointa aby lepiej nam się planowało jutrzejszy wyjazd.

- Las? – pyta G.

Od dłuższego czasu obiecaliśmy sobie hometa w lesie. W sumie to ja zawsze na to naciskałem bo obawiam się psychodelików w mieście. Miasto jest królestwem paranoi, hałas, smród, zamknięci, smutni ludzie – samo w sobie jest złym set and settings. Co innego las – natura, miliony bodźców, miliony kolorów.