Jak alkohol wpływa na sen

Fińscy naukowcy ocenili wpływ spożywania trunków na jakość regeneracyjną snu. Wyniki ich pracy mogą zainspirować do zmiany nawyków związanych z piciem alkoholu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Tomasz Nowak

Odsłony

338

Fińscy naukowcy ocenili wpływ spożywania trunków na jakość regeneracyjną snu. Wyniki ich pracy mogą zainspirować do zmiany nawyków związanych z piciem alkoholu.

Większość negatywnych skutków nadużywania używek jest nam doskonale znana, o innych rzadko pamiętamy. A jest ich szerokie spektrum – od groźnych, takich jak nowotwory, po bardziej „kosmetyczne" niedogodności, na przykład przedwczesne oznaki starzenia się. Napoje alkoholowe zdają się maskować szereg toksycznych skutków, które mogą mieć negatywny, choć powolny wpływ na nasze zdrowie. Większość z nas prawdopodobnie uważa, że jeśli ktoś nie jest uzależniony od alkoholu lub nie pije go zbyt dużo, to te negatywne skutki nie mają na niego wpływu. Niestety, coraz więcej badań wskazuje jednak na inne wnioski.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Medical News Today sugerują, że już jeden napój alkoholowy dziennie może skrócić nasze życie. Eksperci nadal się zastanawiają, czy umiarkowane spożywanie alkoholu może być dobre dla organizmu, niestety, niektóre badania sugerują, że nawet sporadyczne picie może skończyć się rakiem. W ten trend wpisują się najnowsze analizy przeprowadzone przez fińskich naukowców pod kierownictwem Julii Pietilä z Wydziału Nauk Biomedycznych i Inżynieryjnych Politechniki w Tampere.

Badanie przeprowadzono na ponad 4000 osób w wieku 18 do 65 lat. Polegało na analizie zmienności rytmu zatokowego serca (HRV) regulowanej przez autonomiczny układ nerwowy. AUN obejmuje współczulny układ nerwowy (pobudzający) i parasympatyczny układ nerwowy (hamujący). Pierwszy z nich reguluje reakcję w trakcie walki, drugi w czasie spoczynku. Ich działanie jest względem siebie antagonistyczne. Dlatego też pomiary HRV pozwoliły badaczom ocenić jakość stanu spoczynku uczestników. Naukowcy przyjrzeli się pierwszym trzem godzinom snu uczestników po wypiciu alkoholu.

Spożycie trunków podzielono na kategorie: niskie, umiarkowane i wysokie oraz odniesione je do masy ciała uczestników. Okazało się, że nawet niskie i umiarkowane picie zaburza sen. Dowiedziono, że alkohol ma wpływ na jakość spoczynku i obniża jego właściwości regeneracyjne. Nawet jeden napój alkoholowy pogarszał nocny wypoczynek.

Oznacza to, że gdy wypijemy jednego drinka, nasza fizjologiczna zdolność regeneracji zmniejszyła się o 9,3 proc. Natomiast umiarkowane spożycie alkoholu obniża regeneracyjne właściwości snu aż o 24 proc., zaś wysokie – o 39,2.

Wyniki te były podobne w przypadku mężczyzn i kobiet, a problem dotyczył zarówno osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które ruchu nie lubią. Szkodliwe skutki spożywania alkoholu były wyraźniejsze u osób młodszych niż u starszych.

– Kiedy jesteś młody i aktywny fizycznie, łatwo jest czuć się niezwyciężonym – mowi prof. Tero Myllymäki, współautor badania. – Dowody wskazują jednak na to, że mimo młodości i aktywności nadal jesteś podatny na negatywny wpływ alkoholu, a powrót do zdrowia podczas snu nie jest taki oczywisty.

Oceń treść:

Average: 6 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Nazwa substancji:Marihuana

Doświadczenie:kilkanaście razy mj,raz hasz,3 razy salvia divinorum

Miejsce:mój pokój,godzina 21:30-cala rodzina powoli układa się do snu


W szkole zakupiłem od kumpla porcje za 10zł,z dużą niecierpoliwością czekałem na ten

wieczór,gdyż pierwszy raz postanowiłem palić sam(coś w rodzaju mentalnej autoterapii

;P)


  • Inne

ja mialem po paleniu 3 najwazniejsze przemyslenia (ktore

pamietam bo napewno bylo wiecej): wszystko, ale doslownie

wszystko sklada sie z drobniutkiego pylku. wszystkie rzeczy

i organizmy zywe skladaja sie z pylku, ktory jest taki sam

(chemicznie) , ale rozni sie odrobine wlasciwosciami

fizycznymi (gietkosc, elastycznosc). sprobujcie kiedys w

czasie podrozy na elektrykach (hasze, grasy, kwasy, kaktusy,

guma z zuzytych opon samochodowych....) popatrzec na cos i

  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana

Wiek: Ja(Michał) 18lat, kolega(Jurek) 18 lat.

Doświadczenie: MJ, Alkohol, DXM, Feta, Masa dopalaczy (mieszanki, piguły) Kleje i rozpuszczalniki(Ultramyt, Nitro Butapren), Gaz do zapalniczek, Kodeina.

Kiedy: Piątek, Sobota i Niedziela. (5 listopad, 2010 - 7 listopad, 2010)

  • Kodeina
  • Problemy zdrowotne

W momencie zażywania:Toaleta w Galerii Handlowej. Jak już zaczął się trip:Dom moich dziadków, potem własny dom. Nastawienie dobre, jak zwykle gdy brałem kodeine,po raz drugi 600mg po prostu musiałem zaspokoić głód.

16:00:

Mając przy sobie czterdzieści złoty wychodze z domu, z zamiarem odwiedzenia znanych mi już aptek i zakupienia mojego ulubionego Thiocodinu.
Pierwsza apteka,wchodze i Pani za ladą się pyta:"To co zawsze", ja odpowiadam krótkim "Tak", kłade pieniądze na lade wychodze>.

Dalej prawie taka sama sytuacja.

16:40

Wchodze do tłocznej galerii, ide do kabiny dla niepełnosprawnych ponieważ jest zamykana na klucz i jest jednoosobowa, z blistra wyciągam 10 tabletek Thiocodinu, i wrzucam je do buzi następnie zapijając colą, czynność powtarzam 4 razy.

randomness