Medyczna marihuana w Europie i niezwykły przykład z Kanady

Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN24 BiS
adso/ja

Odsłony

85

Legalizacja marihuany wzbudza od lat wielkie emocje, również w liberalnych państwach Europy Zachodniej. Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

W Holandii, w której można kupować i zażywać niewielkie ilości narkotyku w celach rekreacyjnych w tzw. coffee shopach, medyczna marihuana jest dostępna dla pacjentów już od 2003 roku. To wtedy pojawił się tam w aptekach dostępny do dziś na receptę lek.

13 krajów Europy zezwala na użycie w celach medycznych

Inne europejskie kraje, które decyzją władz zalegalizowały sprzedaż narkotyku w celach leczniczych to Czechy, Słowenia, Włochy, Hiszpania, a ostatnio (jesienią ub. roku) również Chorwacja i Macedonia.

W krajach takich jak Belgia, Austria,, Niemcy, Finlandia, Portugalia i Wielka Brytania marihuana wykorzystywana w leczeniu nie jest uwzględniania w odpowiednich przepisach prawa, jednak można ją przepisywać, a w razie zawiadomienia przez kogoś o popełnieniu przestępstwa w tej kwestii, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

W Niemczech pacjent może dostać zgodę na używanie medycznej marihuany po decyzji specjalistów z federalnej instytucji zajmującej się zdrowiem publicznym, podległej ministerstwu zdrowia. Decyzje są podejmowane indywidualnie.

W Wielkiej Brytanii stan prawny w tej kwestii nie jest jasny. Już w 1999 r. Izba Lordów rekomendowała wprowadzenie medycznej marihuany, jednak żaden gabinet nigdy nie zdecydował się na podjęcie takich kroków. Równocześnie ministerstwo zdrowia zgodziło się i sfinansowało do samego końca testy kliniczne dotyczące działania narkotyku jako leku i wyniki tych badań zaakceptowano.

Sądy najczęściej wydają wyroki uniewinniające, jeżeli oskarżone osoby udowodnią, że stosują marihuanę dla celów medycznych.

W Portugalii, w której dla odmiany funkcjonują dość liberalne przepisy dot. rekreacyjnego palenia narkotyku, kwestia medycznego oleju wytwarzanego z liści konopi nie znalazła miejsca w kodeksach i rozporządzeniach, jednak od 2012 r. w aptekach jest dostępny jeden preparat, który lekarze mogą zalecić pacjentom.

Z punktu widzenia pacjentów, dla których medyczna marihuana jest często ostatnim sposobem na pozbycie się bólu, przykładem kraju najbardziej transparentnie podchodzącego do kwestii leczenia za jej pomocą jest Kanada.

Tam sam rząd, poprzez jedną ze swoich agencji, hoduje w opuszczonej kopalni w prowincji Manitoba około 400-500 kg marihuany rocznie i to z niej produkuje leki udostępniane chorym.

Oceń treść:

Average: 5.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

 

I. WSTĘP

  • Bad trip
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Tytoń

letni poranek, własne mieszkanie, nastrój dobry

Choć miewałam już nieprzyjemne stany po paleniu, zarówno ziółka jak i ziołopodobnych syntetyków, to jednak przejść z tego dnia nie można porównać z niczym, co przeżyłam do tej pory.

Osoby dramatu: ja oraz mąż mój, dalej zwany X.

Jest niedziela, późny ranek, ale jeszcze przed śniadaniem. X. od kilku dni zawzięcie gra w The Last of Us popalając przy tym sowicie wyrób marihuanopodobny o nazwie Mocarz.

  • Areca catechu (palma arekowa, betel)

substancja : 1 łyżka od herbaty startego orzecha palmy betelowej +1 łyżka od herbaty sody oczyszczanej + szklanka wody


doswiadczenie : coraz to większe ;)




  • Bieluń dziędzierzawa