Z Czech i Hiszpanii przemycili narkotyki za ponad 98 mln zł. 18 osób stanie przed sądem

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował 8 marca do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom działającym w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznymi ilościami narkotyków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

i.pl / Marcin Koziestański 10 marca 2023, 6:30
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

41

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował 8 marca do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom działającym w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznymi ilościami narkotyków.

Międzynarodowa współpraca i zatrzymania na granicy

Zatrzymania w śledztwie to m.in. efekt współpracy pomiędzy dolnośląskim pionem PZ PK i czeską prokuraturą, jak również CBŚP oraz funkcjonariuszami służb Republiki Czeskiej i Królestwa Hiszpanii.

- Efektem tej współpracy polegającej na analizie i wymianie posiadanych informacji, a także na bardzo sprawnej pracy operacyjnej i ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy dolnośląskim pionem PZ PK, a służbami antynarkotykowymi było m.in. zatrzymanie w marcu 2021 roku samochodu ciężarowego wjeżdżającego z Czech do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Gorzyczki. Podczas przeszukania w przestrzeni ładunkowej pojazdu w kartonach pomiędzy przewożonym towarem ujawniono pakunki z marihuaną o łącznej wadze 50 kg oraz 1 kg mefedronu - wyjaśnia Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

W czerwcu 2021 roku ponownie zatrzymano do kontroli drogowej samochód osobowy wjeżdżający z Czech do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Gorzyczki. W wyniku przeszukania w bagażniku pojazdu tym razem ujawniono karton z marihuaną o łącznej wadze 5 kg.

- We wrześniu 2021 roku w trakcie kolejnej kontroli drogowej, zatrzymano samochód ciężarowy wjeżdżający z Niemiec do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Olszyna. Podczas przeszukania w przestrzeni ładunkowej pojazdu w workach pomiędzy przewożonym towarem w postaci ziemniaków ujawniono pakunki z marihuaną o łącznej wadze 67 kg. W trakcie czynności ustalono, iż ładunek przewożony był z Królestwa Hiszpanii do Polski - dodaje prokurator.

Łączna wartość zatrzymanych na terenie Polski środków odurzających i psychotropowych wynosiła ponad 6,7 miliona złotych.

Działania na terenie Czech i zatrzymanie lidera grupy

W październiku 2021 roku przeprowadzono jednocześnie realizacje na terenie Republiki Czeskiej oraz Polski, zatrzymując kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Funkcjonariusze czeskich organów ścigania dokonali zatrzymań 8 członków zorganizowanej grupy oraz szeregu przeszukań magazynów narkotykowych w wyniku czego ujawnili i zabezpieczyli ponad 743 kilogramy marihuany oraz zlikwidowali jej plantacje.

W tym czasie na terenie Polski zatrzymano jednego z liderów zorganizowanej grupy przestępczej grupy.

- W toku śledztwa prokurator Dolnośląskiego pionu PZ PK ustalił, że członkowie grupy w okresie od lutego 2019 r. do października 2021 r., na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii dokonali co najmniej 39 wewnątrzwspólnotowych nabyć znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych, które zostały przywiezione z terenu Królestwa Hiszpanii, Republiki Czeskiej i z Holandii - mówi Karol Borchólski.

Grupa sprowadziła do Polski prawie 2,5 tony marihuany, 50 kg amfetaminy, 179 kg kokainy oraz 37,5 kg haszyszu. Jednocześnie jej członkowie usiłowali przemycić do Polski prawie 350 kg marihuany z terenu Królestwa Hiszpanii i Republiki Czeskiej na teren Rzeczypospolitej Polskiej.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił oskarżonym dokonanie przemytu oraz obrotu znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty dotyczą marihuany o łącznej wadze prawie 3 ton, 990,63 gram mieszaniny mefedronu (4-MMC) oraz 4-chlorometkatynonu (4-CMC), 50 kg amfetaminy, 179 kg kokainy, 27,5 kg haszyszu oraz 105 kg mefedronu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że łączna wartość narkotyków będąca przedmiotem obrotu przez oskarżonych wyniosła ponad 98 milionów złotych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Lekka ekscytacja spowodowana pierwszym kontaktem z substancją. Mój pokój, ciemno za oknami.

Miałam zjeść je z przyjaciółką, ale nie było takiej możliwości, a ciekawość by mnie zjadła gdybym nie spróbowała tego dnia, kiedy dostały się w moje ręce.

21:30

  • Metkatynon

Autor: blueberry

To jest nie tyle trip raport (no bo i jaki to trip po stymulancie) co zlepek z nich wszystkich w celu wyciągnięcia na wierzch co ciekawszych efektów.

Set & Setting:

Zwykle u kogoś w domu, sam lub z kolegami

Dawkowanie:

Zwykle jedna pacza przyjęta doustnie, max 1,5

Wiek i doświadczenie:

Mam 21 lat, ze stymulantów to tylko to i amf

  • Inne
  • Kofeina
  • Pozytywne przeżycie
  • Tabaka

Klimatyczna muzyka, pozytywne nastawienie.

 Zacznę od tego co to jest "czaj" nie każdy musiał o tym słyszeć, w więzieniu tak nazywa się napar z dużej ilości herbaty, często dodawany był jeszcze tytoń i kawa, więźniowie z powodu braku dostępności używek kombinowali jak mogli i ktoś kiedyś wymyślił czaj. Teina czyli tak na prawdę kofeina z herbaty.

 Na wszelich portalach ludzie słyszeli coś tam, kolega powiedział, kumpel ojca, niektórzy próbowali lecz mieli niemiłe doświadczenia spowodowane wymiotami. Po wielu próbach znalazłem własną wersję tej używki która daje pożądany efekt i przy okazji nawet jest smaczna.

  • MDMA (Ecstasy)

randomness